Jak wygląda współżycie po usunięciu trzonu macicy?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Operacja usunięcia macicy lub jej członu jest niejednokrotnie koniecznością w przypadku uciążliwych dolegliwości, czy też zagrożenia zdrowia i życia pacjentki. Kobiety obawiają się jednak o to, jak zabieg wpłynie na ich życie seksualne. Czy współżycie po usunięciu trzonu macicy różni się od wcześniejszego? Jak wygląda w tym przypadku kwestia nawilżenia i odczuwanie bodźców i orgazm? Czy po operacjach związanych z usunięciem trzonu macicy można jeszcze zajść w ciążę? Na pytania te postanowimy odpowiedzieć w poniższym artykule. Sprawdzamy również, jak wygląda libido po operacji i jak długo trwa rekonwalescencja oraz kiedy możliwy jest powrót do aktywności seksualnej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Współżycie po usunięciu trzonu macicy – co ulega zmianie po zabiegach ginekologicznych?

Inwazyjne zabiegi ginekologiczne niekiedy wręcz ratują życie pacjentek, w tym szczególnie pacjentek onkologicznych. Przykładem może być usunięcie trzonu macicy (histerektomia), które przeprowadza się między innymi w przypadku złośliwego raka trzonu macicy. Wskazaniem do wykonania zabiegu może być również wypadanie macicy. Wskazania do zabiegu obejmować mogą również nienowotworowe problemy zdrowotne, które wymagają radykalnego działania – mogą być to np. mięśniaki lub nieprawidłowe krwawienia. W czasie operacji usuwany jest trzon, który po części odpowiedzialny jest za unerwienie części organizmu, jednak pozostawiana jest szyjka macicy (zadaniem szyjki jest ochrona przed zewnętrznymi zakażeniami) i jajniki.

Czytaj także:

Pacjentki niejednokrotnie obawiają się tego, jak wyglądać będzie ich współżycie po usunięciu trzonu macicy. Faktem jest, że tak inwazyjne zabiegi ginekologiczne odbijają się na poczuciu kobiecości. Dyskomfort psychiczny może negatywnie wpływać na sferę seksualną, ponadto kobiecie niejednokrotnie towarzyszy strach przed powrotem do współżycia. Nie jest dodatkowo wykluczona zmiana sylwetki po usunięciu macicy, choć nie jest to powiązane bezpośrednio z zabiegiem, ale bardziej okresem rekonwalescencji i ograniczeniem aktywności ruchowej.

Czy po operacjach ginekologicznych spada libido?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co z seksem po usunięciu macicy, gdyż zależne jest to indywidualnie od danej pacjentki. Jeśli chodzi o spadek libido, zwykle wiąże się on z zabiegami usunięcia jajników, gdyż to ich rolą jest produkcja hormonów zwiększających ochotę na współżycie. Utrata jajników faktycznie może wpłynąć na to, że kobieta będzie mieć mniejsze potrzeby seksualne. Zazwyczaj jednak takiego problemu nie sprawia usunięta macica, a współżycie po takim zabiegu jest oczywiście możliwe. Inną sprawą jest kwestia orgazmu w tym przypadku. Pacjentki, które przeszły zabieg histerektomii, niejednokrotnie skarżą się na słabsze doznania seksualne. Teoretycznie usunięta macica nie powinna nic zmieniać, jeśli chodzi o orgazm waginalny czy łechtaczkowy, jednak w praktyce może mieć to znaczenie, gdyż to właśnie skurcze macicy w czasie orgazmu wiążą się z jego silnym odczuwaniem.

W niektórych przypadkach z problemem spadku libido walczyć można za pomocą dobranej przez lekarza terapii hormonalnej. Warto wówczas pamiętać, że funkcjonuje recepta online na tabletki antykoncepcyjne. To rozwiązanie, które sprawdzi się, gdy kobieta nie może umówić się na czas do lekarza, a powinna kontynuować kończące się leki.

Usunięcie trzonu macicy a współżycie – kiedy możliwe jest wznowienie aktywności seksualnej?

Powrót do współżycia po radykalnych zabiegach ginekologicznych zależny jest od stanu zdrowia pacjentki. Nie zawsze chodzi o to, jak długo boli brzuch po usunięciu macicy, ale głównie o to, jak długo goją się rany wewnętrzne po usunięciu macicy. Zależne jest to między innymi od metody operacji – przy tradycyjnej metodzie chirurgicznej dochodzi do otwarcia jamy brzusznej pacjentki poprzez poprzeczne cięcie powyżej spojenia łonowego. Metoda laparoskopowa natomiast nie wymaga takiego nacięcia tylko kilku mniejszych otworów.

Przed wznowieniem współżycia zazwyczaj zaleca się wstrzemięźliwość seksualną przez minimum 4-8 tygodni, jednak czas ten może się wydłużyć, gdy blizny są większe czy trudniej się goją. Kwestia tego, kiedy można współżyć po usunięciu trzonu macicy, leży również w psychice. Kobiety poddane operacjom ginekologicznym często czują się mniej atrakcyjne, a to niestety może wpływać na ich poczucie pewności siebie, co bezpośrednio rzutuje na współżycie po usunięciu trzonu macicy. Należy wówczas skupić się przede wszystkim na odbudowie swoich myśli, a pomóc może tu psychoterapia lub kontakt z seksuologiem.

Współżycie po usunięciu trzonu macicy – czy możliwe jest zajście w ciążę?

Pozostaje jeszcze jeden, bardzo ważny temat, który niewątpliwie nurtuje niejedną pacjentkę. Macica jest miejscem, gdzie płód rośnie i rozwija się, więc czy współżycie po usunięciu trzonu macicy może skończyć się ciążą? Jeśli chodzi o kwestię „ciąża a usunięcie trzonu macicy”, trzeba mieć świadomość, że zabieg histerektomii niestety wyklucza zajście w ciążę. Jeśli jednak nie zostały usunięte jajniki, rozwiązaniem może być zapłodnienie in vitro i surogactwo, jednak należy pamiętać, że regulacje prawne w zakresie surogactwa są inne w różnych państwach.

Czy po usunięciu trzonu macicy zmienia się cykl miesiączkowy?

Operacje ginekologiczne mają na celu poprawę i ratowanie życia, a także polepszenie zdrowia kobiet. Pacjentki, u których dochodzi do usunięcia trzonu macicy, nie będą miały miesiączki. Okres wiąże się ze złuszczaniem się błony śluzowej macicy, więc jej usunięcie sprawia, że miesiączka nie występuje. Krwawienie, które wówczas może występować, nie jest miesiączką. Jeśli chodzi o współżycie po usunięciu macicy i jajników, należy mieć na uwadze, że powrót do seksu i dalsze współżycie po usunięciu trzonu macicy jest indywidualną kwestią każdej pacjentki. Początkowo ponadto podejmowane współżycie może być przyczyną dyskomfortu oraz lekkiego bólu. Macica jest narządem odpowiadającym za splot sieci nerwowych, dlatego spaść może również odczuwalność bodźców seksualnych. Kobiety mogą narzekać także na suchość pochwy.

Wiele pacjentek zastanawia się, czego nie wolno robić po usunięciu macicy. Przede wszystkim należy unikać kąpieli w wannie przez ok. 8 tygodni po zabiegu. Nie powinno się również nosić ciężkich przedmiotów, ponadto należy ograniczyć dużą aktywność fizyczną. Zwiększenie aktywności możliwe będzie po odzyskaniu pełnej sprawności. Niekiedy konieczne może okazać się podanie leków lub przyjmowanie antybiotyków w bezpośrednim okresie okołooperacyjnym. Należy mieć również świadomość, że u części pacjentek w wyniku zabiegu, jakim jest wycięcie trzonu, mogą pojawić się skutki uboczne, a niekiedy również mogą wystąpić choroby po usunięciu macicy. Zalicza się do nich m.in. krwawienia z dróg rodnych, problemy z trzymaniem moczu, a także nawracające infekcje pęcherza moczowego i cewki moczowej.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.