Okres w ciąży – czy jest możliwy i co może oznaczać?

Napisano 08.12.2021 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Okres w ciąży, czyli plamienie lub krwawienie w czasie ciąży może stanowić źródło ogromnego stresu, zarówno dla pacjentki, jak i dla lekarza. Jedną z możliwych przyczyn jest bowiem poronienie. Jakie są przyczyny krwawienia w ciąży? Co powinno niepokoić? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Okres w ciąży – czy to miesiączka?

Okres w ciąży, czy to możliwe? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, u których w ciąży pojawia się krwista wydzielina. Nie należy jednak mylić plamienia czy też krwawienia podczas ciąży z menstruacją, ponieważ miesiączka w czasie ciąży nie jest fizjologicznie możliwa. Nawet jeśli krwawienie wystąpiło w terminie planowanej miesiączki, to nie jest okres. Najczęściej przyczyną jest zagnieżdżenie się zarodka i tzw. krwawienie implantacyjne [1].  

Czytaj także:

Plamienie implantacyjne jest często mylone z miesiączką, ponieważ do zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy dochodzi około 6-12 dni po zapłodnieniu. W odróżnieniu jednak od okresu krwawienie implantacyjne jest krótsze i mniej obfite. Ile dni trwa „okres w ciąży”? Jak wygląda? Z reguły krwawienie trwa 1-2 dni, a wydzielina ma najczęściej jasnoróżowy kolor i nie przekształca się w regularne krwawienie. Niedługo po krwawieniu implantacyjnym pojawiają się inne objawy ciąży, takie jak np. tkliwość piersi czy też poranne mdłości 

Plamienie na początku ciąży – czy powinno niepokoić?

Wiele kobiet uważa, że miało okres w ciąży. Jeśli niewielkie plamienie pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki, nie ma powodu to obaw, ponieważ jest to tzw. krwawienie implantacyjne. Inna, dość prozaiczna przyczyna plamień na początkowych etapach ciąży to podrażnienie po wykonanym badaniu USG z użyciem głowicy dopochwowej. O ile plamienie jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne nietypowe objawy, nie ma powodu do paniki. W przeciwnym wypadku niezbędna może się okazać wizyta u lekarza ginekologa. Specjalista zbada możliwe przyczyny krwawienia. Dalsze postępowanie jest uzależnione od diagnozy – pacjentka może zostać skierowana na dalsze badania. Wygodnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są e-recepty oraz recepty online. Dzięki nim można szybko wykupić zalecone przez lekarza leki, a jak wiadomo, czas w takich sytuacjach jest kluczowy. 

Czego objawem może być krwawienie w czasie ciąży?

Do plamień i krwawień w czasie ciąży może dojść z różnych powodów. Główne przyczyny to odbycie stosunku płciowego lub podrażnienie po badaniu ginekologicznym, ale nie tylko. Poniżej zebrano inne możliwe powody krwawienia. 

Okres w ciąży – przyczyny [2]: 

  • infekcja pochwy;
  • pęknięcie drobnych naczynek krwionośnych w pochwie, np. po wypróżnieniu; 
  • wzrost i rozciąganie macicy podczas ciąży. 

Aby poznać przyczynę krwawienia, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem i wykonać zalecone badania. 

Jednym ze standardowych badań, które wykonuje się, gdy kobieta zgłasza lekarzowi, że ma obfity okres w ciąży, jest badanie USG. Ma ono na celu uwidocznienie ciąży w jamy macicy i tym samym wykluczenie niebezpieczeństwa w postaci ciąży pozamacicznej (ciąży ektopowej). To stan, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w nieodpowiednim miejscu, np. w jajowodzie, jajniku, szyjce macicy lub jamie otrzewnowej [3]. 

Niezależnie od tego, czy w wyniku ciąży pozamacicznej wystąpił bolesny okres w ciąży, czy też normalny okres w ciąży, stan ten stanowi zagrożenie dla kobiety. Podtrzymywanie ciąży ektopowej prowadzi bowiem do poważnych powikłań, takich jak np. pęknięcie jajowodu ze śmiertelnym krwotokiem wewnętrznym [4]. Ciąża pozamaciczna często kończy się także poronieniem [5]. 

Co powinno niepokoić, czyli przyczyny okresu w czasie ciąży

Skoro wiesz już, czy można mieć okres w ciąży oraz znasz możliwe przyczyny krwawienia na początkowych etapach ciąży, warto przyjrzeć się także innym możliwym przyczynom krwawienia w ciąży, na jej dalszych etapach. Jedną z nich jest podrażnienie po stosunku seksualnym. Sytuacja ta nie powinna niepokoić, ponieważ w czasie ciąży kobiece okolice intymne mogą być przesuszone, przekrwione i podatne na zranienie [6]. Jeśli dochodzi do podrażnień, wskazane jest, aby używać nawilżających lubrykantów.  

Jeśli na dalszych etapach ciąży wystąpi obfite lub długie krwawienie, taki objaw może stanowić powód do niepokoju, ponieważ przyczyną mogą być nieprawidłowości dotyczące łożyska, które zagrażają zarówno ciężarnej, jak i dziecku – łożysko przodujące lub przedwczesne oddzielenie się łożyska. Łożysko przodujące polega na zbyt niskim zagnieżdżeniu łożyska w macicy, natomiast przedwczesne oddzielanie się łożyska to stan, kiedy łożysko jest zlokalizowane prawidłowo, ale dochodzi jego do oddzielenia od ściany macicy [7]. 

Okres w czasie ciąży – inne możliwe przyczyny

Inne możliwe przyczyny występowania krwawienia w ciąży to: 

  • choroby nowotworowe szyjki macicy – rak narządu rodnego początkowo rozwija się, nie dając żadnych widocznych objawów, w Polsce z jego powodu umiera co roku nawet 1700 kobiet [8];
  • krwiaki – krwiaki podkosmówkowe, podłożyskowe, podowodniowe, a także pod trofoblastem stanowią potencjalne źródło zagrożenia dla ciąży [9];
  • nadżerka szyjki macicy (inaczej ektopia) – przemieszczenie się nabłonka walcowatego z kanału szyjki macicy na tarczę szyjki macicy występuje u nawet 30% kobiet, w większości przypadków ektopia cofa się samoistnie i nie wymaga leczenia [10];
  • pęknięcie macicy, samoistne lub urazowe – w przypadku pęknięcia macicy zalecane jest jak najszybsze zakończenie ciąży metodą cięcia cesarskiego [11];
  • polipy szyjki macicy – dolegliwość ta występuje często u kobiet, ryzyko powstania zmiany rośnie wraz z wiekiem [12]. Ryzyko zezłośliwienia wynosi 0–0,1%, w większości przypadków udaje się usunąć polipa szyjki w całości; 
  • zaśniad groniasty – choroba rozwija się w wyniku zapłodnienia komórki jajowej przez 2 plemniki. Zaśniad usuwa się chirurgicznie;
  • żylaki pochwy – ponad połowa Polek cierpi w czasie ciąży na chorobę hemoroidalną [14]. Leczenie polega na stosowaniu preparatów, które łagodzą objawy żylaków, doustnie oraz miejscowo. 

Krwawienie w czasie ciąży a poronienie 

Krwawienie w czasie ciąży może być oznaką rozpoczynającego się poronienia. Jeśli zaszło takie podejrzenie, wykonywane jest badanie USG. Podczas badania wyraźnie widać bijące serduszko płodu. Najczęstszą przyczyną poronień są nieprawidłowości w materiale genetycznym zarodka, do których powstania dochodzi na bardzo wczesnym okresie ciąży [15]. Z tego powodu para, która utraciła ciążę, nie powinna się obwiniać. Aby sprawdzić, czy przyczyną poronienia była choroba genetyczna płodu i dzięki temu odzyskać spokój, można wykonać specjalistyczne badanie genetyczne dziecka po poronieniu.

Bibliografia do artykułu:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88800,plamienie-implantacyjne
  2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/krwawienie-w-ciazy-czy-jest-niebezpieczne
  3. Goksedef B. P. et al. Risk factors for rupture in tubal ectopic pregnancy: definition of the clinical findings. The European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology 154 (1), 96–99 (2011)
  4. https://www.echirurgia.pl/chirurgia_ginekologiczna/chirurgiczne_leczenie_ciazy_pozamacicznej.htm
  5. https://www.poronilam.pl/ciaza-pozamaciczna-a-skorzystanie-z-przyslugujacych-praw-po-poronieniu/
  6. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy
  7. Bręborowicz G. H. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL (2020). 
  8. http://www.pierwszykrok.edu.pl/rodzice/rak-szyjki-macicy
  9. Callen P.V. Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii. Elsevier Urban &Partner (2010).
  10. https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/260738,ektopia-nadzerka-szyjki-macicy
  11. Dębski R. Położnictwo i ginekologia. Stany nagłe. Medical Tribune Polska (2012).
  12. https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/244935,polip-szyjki-macicy
  13. Krasomski G. et al. Ciążowa choroba trofoblastyczna. Onkologia Polska (2006).
  14. https://epozytywnaopinia.pl/zylaki-w-ciazy/
  15. Skrzypczak J. et al. Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży? Ginekologia Polska 81 (9) (2010).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.