Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból podbrzusza i brak okresu mogą mieć różne przyczyny, a jedną z nich jest między innymi ciąża. W artykule możesz znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane w tym temacie pytania i porady, co robić w przypadku problemów z miesiączką. Podpowiadamy, czy trzeba się niepokoić, gdy pojawi się plamienie zamiast okresu i ból podbrzusza, a także co zrobić, gdy kobieta zaobserwuje również inne niepokojące dolegliwości. Kiedy brak miesiączki i ból w podbrzuszu warto uznać za sygnał alarmowy i kiedy bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza na szczegółowe badania?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból podbrzusza i brak okresu – czego jest przyczyną?
Wielodniowe opóźnienie okresu lub jego całkowite wstrzymanie jest dla kobiety sygnałem alarmowym, który nie powinien być bagatelizowany, gdyż zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą oznaczać wiele. Gdy boli brzuch, a w planowanym okresie miesiączka nie występuje (a wynik testu wskazuje, że w grę nie wchodzi poczęcie nowego życia), zwykle może to być objawem niektórych chorób (np. zaburzeń pracy tarczycy), ponadto zdarza się, że to również zaburzenia hormonalne (hormonów płciowych) mogą wywoływać taki efekt u kobiet. Kontakt z lekarzem w celu konsultacji niekiedy jest bardzo wskazany, gdyż konieczne może okazać się wdrożenia leczenia, w tym także recepta online na tabletki antykoncepcyjne, co najczęściej znacznie ułatwia wielu pacjentkom dostęp do leków. Gdy pojawia się ból podbrzusza, brak okresu związany z ciążą to tylko jedna z możliwych opcji:
Ból podbrzusza. Brak okresu a ciąża
Brak miesiączki i ból w podbrzuszu może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Jeśli zatem w terminie spodziewanego okresu nie wystąpi krwawienie, a kobieta odczuwa dyskomfort w podbrzuszu i tkliwość piersi, może być to związane z pierwszymi zmianami hormonalnymi w organizmie, w związku z wczesną ciążą. Nie jest to już wówczas ból menstruacyjny, jednak może być on w odczuciu do niego zbliżony. Dla bezpieczeństwa warto wówczas wykonać test ciążowy, nawet jeśli kobieta się regularnie zabezpiecza, gdyż należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% skuteczności. Jeśli test okaże się pozytywny, przyszła mama, w trosce o zdrowie swoje i rosnącego w macicy płodu, powinna zgłosić się do ginekologa.
Brak okresu. Test negatywny. Ból brzucha
Jeśli wykluczymy ryzyko ciąży, a nadal obserwujemy bóle podbrzusza i brak okresu, przyczyny mogą być różne.
- Za jedną z przyczyn prawdopodobnych można np. uznać nagłą i dużą utratę wagi, gdyż do pojawienia się prawdziwej miesiączki potrzebne są również substancje o działaniu hormonopodobnym, które wydzielane są przez tkankę tłuszczową. Okres może zatem się nie pojawić po drastycznej diecie.
- Również duża nadwaga i otyłość mogą sprawić, że pojawi się brak tradycyjnego okresu lub skąpe plamienie zamiast okresu i ból podbrzusza. Wiąże się to z działaniem czynnika wzrostu IGF wytwarzanego przez tkankę tłuszczową – może on hamować rozwój pęcherzyków Graafa, przez co nie dojdzie do owulacji i nie pojawi się okres, choć kobieta odczuwa ból przypominający menstruacyjny.
- Również duży stres może powodować, że cykl menstruacyjny kobiety zostanie zaburzony, gdyż wówczas większa jest produkcja androgenów, które mogą hamować miesiączkę, mimo odczuwanego bólu w podbrzuszu, który jest dla niej charakterystyczny.
- Nie tylko stres, ale i przemęczenie jest wrogiem cyklu menstruacyjnego – gdy organizm kobiety jest wyczerpany fizycznie, gospodarka hormonalna może się rozregulować, a to ma prawo skutkować zahamowaniem krwawienia.
Przyczyny bólu podbrzusza bez okresu – kiedy udać się do lekarza?
Trzeba wiedzieć, że przyczyny bólu podbrzusza bez miesiączki mogą być również znacznie bardziej poważne niż te wymienione wyżej. Gdy zaobserwujemy ból podbrzusza i brak okresu, podejrzewać także można między innymi zespół policystycznych jajników (PCOS), a także ciążę pozamaciczną, stan zapalny dróg moczowych, złogi w drogach moczowych i inne choroby. Przykładem może być np. bakteryjne lub wirusowe zapalenie przydatków, które wiąże się nie tylko z zanikiem okresu i bólem w okolicy podbrzusza, ale także z promieniowaniem ku miednicy, pachwinom i udom. Niektóre kobiety odczuwają brak okresu, ból podbrzusza i jajników, co może np. świadczyć o rozwijającej się endometriozie. Należy dodać do tego torbiel jajnika, a nawet nowotwór jajnika, które mogą wiązać się (w postaciach zaawansowanych choroby) z silnym bólem. Mówi się, że powodem do niepokoju są 3 cykle bezokresowe (oczywiście po sprawdzeniu ewentualnej ciąży), jednak jeśli kobieta ma obawy związane ze swoim stanem zdrowia lub towarzyszą jej inne objawy oprócz zaniku okresu, powinna bezwzględnie zgłosić się do swojego lekarza ginekologa na konsultacje, badania i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Inne niepokojące objawy towarzyszące bólowi podbrzusza
Kobieta powinna szczególną uwagę zwrócić także na dodatkowe dolegliwości, które towarzyszą bólowi podbrzusza. Trzeba pamiętać, że symptomy mogą być inaczej odczuwalne przez kobiety, gdyż organizm każdej kobiety jest inny. Może np. pojawiać się jednoczesny brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża, ponadto niektóre kobiety odczuwają bolesność jajników, a także zauważają wypadanie włosów, zmagają się z dodatkowymi bólami głowy lub nadmiernym owłosieniem, którego wcześniej nie było. Zatrzymaniu okresu towarzyszyć mogą również problemy z cerą (np. trądzik lub łojotok), a także wiele innych symptomów, dlatego tak ważna jest samoobserwacja i zgłaszanie lekarzowi nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają nam się niepowiązane z zanikiem okresu. Niepokojące objawy dodatkowe, które powinny szczególnie zwrócić Twoją czujność to między innymi ból, który się nasila, a także zmiany wagi i nastroju, duże osłabienie organizmu, podwyższona temperatura ciała oraz wszelkie inne nienaturalne symptomy ze strony Twojego ciała.
Ból podbrzusza, brak okresu – diagnoza i leczenie
Gdy w grę wchodzi brak miesiączki i ból w podbrzuszu lub nienaturalne plamienie zamiast okresu i ból podbrzusza z objawami dodatkowymi, warto zgłosić się do ginekologa w celu wykonania dodatkowych badań. Lekarz ginekolog z pewnością przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, a także wykona badanie USG i w razie konieczności zleci dodatkowe badania, na podstawie których będzie w stanie postawić diagnozę. Leczenie zaburzeń okresu to między innymi często stosowanie leków hormonalnych. Oczywiście sposób leczenia zależny jest od przyczyny braku okresu i bolesności podbrzusza. Trzeba jednak ponownie podkreślić, że wizyta u lekarza jest w tym przypadku koniecznością i dla swojego zdrowia nie warto jej odkładać w czasie.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?