Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Bóle miesiączkowe to bolesne skurcze macicy, które odpowiadają za jej oczyszczenie z krwi. W większości przypadków ból podbrzusza nie jest bardzo uciążliwy przy miesiączce i nie utrudnia codziennego funkcjonowania, choć niewątpliwie nie jest przyjemny. Zdarza się jednak, że kobiety zmagają się z dolegliwościami, które dalekie są od „normalnych”. Przykładem może być silny ból pochwy podczas okresu, któremu niejednokrotnie towarzyszą obfite krwawienia menstruacyjne. Skąd biorą się takie objawy i czy jest się czym wówczas martwić?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czy ból pochwy podczas okresu jest czymś normalnym?
Miesiączka u kobiety wiąże się często nie tylko z samą obecnością krwawienia, ale również z szeregiem różnorodnych objawów ze strony organizmu. Przykładem jest ból pochwy podczas okresu, który nie zawsze wskazywać musi na poważne dolegliwości, jednak nigdy nie powinien być lekceważony, gdyż może wiązać się także z poważniejszymi schorzeniami.
Jeśli problem powraca lub nasila się, koniecznie należy sprawdzić u lekarza, dlaczego podczas okresu boli pochwa. Być może problem związany jest z infekcją, jednak może również wskazywać na endometriozę, a wówczas nieco pomóc mogą np. odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne. Pamiętać trzeba także, że czasem ból odczuwany w jednym miejscu może wcale nie wiązać się bezpośrednio z tym obszarem ciała. Ciągnący ból pochwy podczas okresu może chociażby wiązać się ze zlokalizowanymi w okolicy narządami. Problemem mogą być mięśniaki macicy, wypadanie narządów rodnych, przepuklina brzuszna, a nawet kamica nerkowa. Gdy u starszych kobiet pojawia się ból pochwy podczas stosunku, brak okresu związany z menopauzą może również wiązać się z suchością pochwy w związku z mniejszym stężeniem estrogenów.
Ból pochwy w czasie miesiączki a endometrioza – kiedy należy udać się do lekarza?
Kobiety, które rodziły już dzieci i uskarżają się na ból pochwy podczas okresu, mogą mieć do czynienia z endometriozą. Zazwyczaj ból pochwy podczas okresu po porodzie wiąże się z ogniskiem endometriozy rozwiniętym w miejscu blizny po nacięciu bądź pęknięciu krocza. Endometrioza jest ciężką chorobą, która wiąże się z przemieszczeniem błony śluzowej macicy w miejsca, gdzie nie powinno jej być. Błona ta zachowuje się wówczas w taki sam sposób, jakby wciąż znajdowała się wewnątrz macicy, a więc reaguje na zmienną zawartość hormonów w organizmie. W konsekwencji dochodzi również do jej krwawienia, co znów wiąże się z rozwijaniem się stanu zapalnego i pojawiania się dolegliwości bólowych. Silny ból pochwy w trakcie okresu może być właśnie efektem endometriozy. Niestety są to dolegliwości na tyle dokuczliwe, że często utrudniają normalne funkcjonowanie i ciężko reagują na środki zaradcze (leki przeciwbólowe czy kompresy).
Przy walce z endometriozą niekiedy wykorzystuje się leczenie hormonalne. Jeśli konieczne będą dostępne wyłącznie na receptę tabletki antykoncepcyjne, warto pamiętać, że każdorazowa wizyta osobista w przychodni tylko po to, by lekarz przepisał kolejne opakowania tabletek, nie jest konieczna. Skorzystać można również z konsultacji zdalnych, których efektem może być recepta online na tabletki antykoncepcyjne. To rozwiązanie, które dobrze sprawdza się, gdy kobieta nie dopilnuje, że kończą jej się leki antykoncepcyjne, a nie może na czas umówić się do lekarza po receptę na nowe.
Ból i pieczenie pochwy w czasie okresu. Jak sobie z nim radzić?
Jeśli u kobiety pojawia się ból pochwy podczas okresu, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wizytą u ginekologa, by sprawdzić, czy jest to jedynie ból miesiączkowy, czy też poważniejszy problem (np. obecność stanów zapalnych w pochwie). Doraźnie można postawić na ciepłe kompresy i leki przeciwbólowe, jednak nie zastąpi to prawdopodobnie kontaktu z ginekologiem.
Co oznacza ból pochwy podczas okresu i dlaczego nie wolno go lekceważyć?
Żadnych dolegliwości okolic intymnych nie wolno bagatelizować, gdyż mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, niepłodności, a nawet nowotworów. W okresie okołomiesiączkowym zmienia się pH pochwy, co znów sprawia, że jest ona bardziej podatna na infekcje. Jeśli pojawia się ból pochwy podczas okresu i towarzyszy mu pieczenie, swędzenie lub inne dolegliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć infekcję bakteryjną czy grzybiczą. Zgłoszenie się do specjalisty jest bardzo ważne, gdyż niejednokrotnie na ból wejścia do pochwy podczas okresu konieczne są antybiotyki. Również silny ból pochwy podczas okresu, który nawraca przy każdej miesiączce, nie jest normalny i powinien być skonsultowany z lekarzem. Ten rodzaj bólu może wskazywać na omówioną wcześniej endometriozę, która jest poważną chorobą.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?