Okres bez krwi – o czym może świadczyć? Kiedy zgłosić się do ginekologa?

Napisano 25.05.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Często pojawia się pytanie, czy można mieć okres bez krwi? Faktem jest bowiem, że niekiedy u kobiet pojawiać się mogą objawy, opisywane jako okres bez krwi. Objawy miesiączki, którym nie towarzyszy krwawienie mogą świadczyć np. o ciąży, jednak nie zawsze tak jest. Objawy menstruacji bez krwi wywołują u kobiety niepokój o zdrowie i nie bez powodu. Często przyczyną takiego stanu są zaburzenia i nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania organizmu. Co może doprowadzić do wystąpienia u kobiety okresu bez krwi? Czy taki stan może świadczyć o chorobie i kiedy należy zgłosić się do ginekologa? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Okres bez krwi — jakie mogą być przyczyny?

Zdarza się, że w spodziewanym terminie miesiączki kobieta odczuwa wszystkie jej symptomy, jednak właściwe krwawienie się nie pojawia. Występujący u kobiet okres bez krwi, przyczyny może mieć różne. Zalicza się do nich m.in. zaburzenia hormonalne, w tym przede wszystkim niewłaściwy poziom progesteronu i estrogenów w organizmie. Okres bez krwawienia może być spowodowany również menopauzą. Jeśli kobieta ma objawy miesiączki, ale brak krwawienia zaczyna ją niepokoić, powinna wykonać test ciążowy. Przyczyną takiego stanu może być bowiem ciąża. Stan ten może wskazywać jednak nie tylko na ciążę, ale i inne przyczyny. Nierzadko brak krwawienia pojawia się w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. Do tego dochodzi między innymi przemęczenie, które może dodatkowo rozregulować cykl menstruacyjny i wstrzymać miesiączkę. Do pojawienia się objawów przyczynić się może również niewłaściwa dieta (brak węglowodanów, białek i witamin) oraz związany z nią drastycznie ujemny bilans energetyczny.

Czytaj także:

Jeśli u kobiety występują wszystkie objawy okresu bez krwawienia, stan taki może być związany również ze stresem. Przewlekły stres przyczynia się do zwiększenia produkcji kortyzolu (hormon steroidowy), co może hamować owulację. Zahamowanie owulacji może z kolei wpływać na długość cyklu. Niekorzystnie na organizm, w tym także na zaburzenia miesiączkowania, wpływa również alkohol, a także zatrucia. Przyczyną zahamowania krwawienia może być również nadwaga i otyłość. Dość częstą przyczyną zatrzymania miesiączki jest również Zespół Policystycznych Jajników (PCOS). Do zaburzeń miesiączkowania przyczynić się mogą również przyjmowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych, a także na nadciśnienie. Problem niekiedy wymaga leczenia długotrwałego, a wówczas korzystać można z e-recepty, która nie wymaga osobistych wizyt u lekarza i konieczności rejestracji z wyprzedzeniem.

Czy okres bez krwi może świadczyć o chorobie?

Pojawiający się u kobiet okres bez krwi w niektórych przypadkach może wskazywać na obecność choroby. Może być na przykład efektem niedoczynności lub nadczynności tarczycy, które mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, a nawet do całkowitego zahamowania miesiączki. Stan ten może świadczyć również o schorzeniach szyjki macicy, poza tym obecność dolegliwości towarzyszących miesiączce bez krwi może świadczyć o niewydolności nerek i problemach z wątrobą. Problem może być także powodowany przez zespół Ashermana, czy też nawet przez cukrzycę. Część z wymienionych schorzeń może wpływać pośrednio na pracę przysadki mózgowej. Objawy okresu i związany z tym brak krwi mogą również wskazywać na guzy jajników lub ich uszkodzenie.

Jeśli u pacjentki występuje okres bez krwawienia, a ginekolog jeszcze jej nie zbadał, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kiedy u kobiety występują objawy okresu bez krwawienia nie ma co zwlekać. W celu dokładnej identyfikacji problemu najlepiej zgłosić się do lekarza, który na podstawie wywiadu medycznego oraz stosownych badań określi przyczynę pojawiania się miesiączki bez krwi i w razie potrzeby wskaże możliwe sposoby leczenia.

Leki antykoncepcyjne a brak krwawienia podczas okresu

Okres bez krwi przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych o wysokiej skuteczności ochrony przed ciążą jest zjawiskiem naturalnym. Brak okresu w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wiąże się ze sztucznie wywołanymi zmianami gospodarki hormonalnej, które m.in. w taki sposób wpływają na organizm kobiety. Przyjmowane przez kobiety tabletki antykoncepcyjne hamują owulację, co prowadzi do zatrzymania okresu. W zamian pojawia się u kobiety tzw. krwawienie z odstawienia, czyli krwawienie występujące w momencie stosowania tabletek placebo lub tygodniowej przerwy od tabletek czynnych. Brak krwi możliwy jest przy tabletkach jednoskładnikowych, które przyjmowane są w trybie ciągłym, bez przerwy. Brak krwi może również wystąpić po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, kiedy organizm może potrzebować trochę czasu na unormowanie cyklu miesiączkowego – jeśli jednak sytuacja szybko się nie unormuje, zaleca się kontakt z lekarzem.

Okres bez krwi — kiedy zgłosić się do specjalisty?

Jeśli u kobiety pojawia się okres bez krwi, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli test ciążowy wkluczył ciążę, a kobieta wyeliminowała dodatkowo inne czynniki, które mogą przyczyniać się do tego stanu, w tym między innymi stres, przemęczenie czy też nadmierny wysiłek fizyczny. Jeśli pojawia się ból menstruacyjny, a brak miesiączki niepokoi, warto zgłosić się do specjalisty. Gdy występuje brak okresu, a ból brzucha nasilają się, może to świadczyć o poważnych schorzeniach. Koniecznie należy również zgłosić się do lekarza, gdy pojawią się dodatkowe niepokojące objawy.

Brak krwawienia podczas okresu — czy musi oznaczać ciąże?

Dla wielu kobiet brak okresu jest oznaką ciąży. Faktem jest, że brak krwawienia często stanowi pierwszy objaw ciąży, ponieważ miesiączka po zapłodnieniu ustępuje. Warto jednak mieć na uwadze, że objaw opisywany jako okres bez krwi może, jednak nie zawsze musi, oznaczać ciążę. Jak zostało wspomniane wcześniej, ciąża może być tylko jedną z wielu przyczyn tego zaburzenia i najrozsądniej będzie zgłosić się z problemem do lekarza, który zajmie się specjalistyczną diagnostyką.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.