Co ile jest okres, czyli ile może trwać cykl i co powinno niepokoić?

Napisano 08.03.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co ile jest okres? To pytanie zadają sobie kobiety, u których miesiączka pojawia się nieregularnie, a krwawienie trwa w ich mniemaniu zbyt krótko lub za długo. Interesowanie się takimi tematami zasługuje na pochwałę, ponieważ nieregularny cykl miesiączkowy może wskazywać na problemy zdrowotne. Ile może trwać cykl miesiączkowy i miesiączka? Co ile dni powinno pojawiać się krwawienie? Co robić, gdy okres pojawia się nieregularnie? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co ile jest okres – ile trwa cykl menstruacyjny?

Zanim odpowiemy na pytanie, co ile jest okres, albo raczej co ile powinien być okres u kobiety oraz ile powinna trwać miesiączka, warto zdefiniować pojęcia związane z cyklem menstruacyjnym u kobiety oraz wyjaśnić, po co jest okres. Cykl menstruacyjny (inaczej cykl owulacyjny, cykl miesiączkowy lub po prostu cykl kobiecy) to regularnie powtarzające się procesy zachodzące w kobiecym organizmie, związane z przygotowaniem do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia [1] [2]. Natomiast okresem nazywamy krwawienia pojawiające się na początku cyklu owulacyjnego. 

Czytaj także:

Oto poszczególne fazy cyklu menstruacyjnego u kobiety [2] [3]: 

  • menstruacyjna – pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu owulacyjnego. Na tym etapie z organizmu jest wydalane złuszczone endometrium, 
  • folikularna – około 6. dnia cyklu krwawienie ustępuje i rozpoczyna się wzrost pęcherzyka Graffa, 
  • owulacyjna – około 14. dnia cyklu pęcherzy Graffa jest już dojrzały i pęka, uwalniając komórkę jajową, która jest zdolna do zapłodnienia. To właśnie owulacja. Jeśli w ciągu 24 godzin nie dojdzie do zapłodnienia, jajeczko obumiera, 
  • lutealna – jeśli doszło do zapłodnienia komórki jajowej, pęcherzyk Graffa zmienia się w ciałko żółte i zaczyna wydzielać w dużych ilościach hormony płciowe. Natomiast jeśli nie doszło do zapłodnienia, poziom hormonów spada i ciałko żółte zanika. Pod koniec cyklu dochodzi do złuszczenia endometrium i cały proces zaczyna się na nowo. 

W sytuacji, gdy u kobiety wystąpił zbyt długi lub zbyt krótki okres, albo też miesiączki od dłuższego czasu pojawiają się nieregularnie, warto zgłosić się do lekarza ginekologa. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, a także zleci odpowiednie badania – na podstawie ich wyników uda się zidentyfikować przyczynę problemów nieregularnych miesiączek. Do ginekologa należy się udać także wtedy, jeśli pacjentka chce korzystać z antykoncepcji hormonalnej. O ile pierwsza wizyta musi się odbyć w tradycyjnej formie stacjonarnej, o tyle już kolejne można zorganizować bez wychodzenia w domu. Dzięki wygodnemu rozwiązaniu, jakim jest e-recepta na tabletki antykoncepcyjne, pacjentka nie musi długo oczekiwać w kolejce do lekarza ginekologa. 

Co ile jest okres i jak długo może trwać?

Czas odpowiedzieć na pytanie, co ile kobieta ma okres. Długość cyklu kobiecego, to, co ile dni ma się okres, a także jak długo trwa okres to bardzo indywidualna kwestia. Co ile jest okres? Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, jednak u niektórych kobiet miesiączka może się pojawiać co 26 dni (lub nawet szybciej), a u innych rzadziej, np. co 32-35 dni [2] [4]. Ile trwa okres u dziewczyny, a raczej ile powinien trwać okres? Czas trwania krwawienia wynosi minimum 3, a maksimum 6 dni, w których trakcie dochodzi do utraty nawet 48 ml krwi [4]. 

WAŻNE PYTANIA I ODPOWIEDZI: 

  • Ile powinien trwać cykl miesiączkowy? 

Długość cyklu miesiączkowego wynosi od 26 do nawet 35 dni. To bardzo indywidualna kwestia. 

  • Co ile dni jest okres? 

U wielu kobiet miesiączka występuje co 28 dni. To nie jest jednak regułą, zdarzają się cykle krótsze i dłuższe, na czas trwania krwawienia mogą także wpływać czynniki środowiskowe, takie jak np. ekspozycja na duży stres. 

  • Ile trwa miesiączka?

Czas trwania krwawienia wynosi od 3 do 6 dni. Wartości poza tą normą powinny wzbudzać niepokój, ponieważ mogą one świadczyć o zaburzeniach cyklu owulacyjnego. 

  • Ile dni trwa okres uważany za zbyt długi? 

Niepokój powinien wzbudzić okres trwający dłużej niż tydzień. 

  • Czy okres może trwać 3 dni? 

Tak, u niektórych kobiet zdarza się taki krótki okres. 

  • Co robić, gdy okres trwa mniej niż 3 dni? 

Jeśli krwawienie trwa krócej niż 3 dni, warto zgłosić się do lekarza ginekologa. Może to być oznaka problemów zdrowotnych lub… ciąży. Miesiączkę łatwo pomylić z tzw. krwawieniem implantacyjnym, do którego dochodzi na początku ciąży. 

Czy nieregularny cykl jest powodem nie niepokoju? 

Co ile miesiączka musi się pojawiać, by mogło to stanowić powód do niepokoju? Za nieregularny cykl miesiączkowy uważa się sytuację, gdy okres nie powtarza się regularnie, w równych odstępach czasu. Często miesiączkują te kobiety, których cykle trwają mniej niż 22 dni, natomiast rzadko te, u których cały cykl owulacyjny trwa dłużej niż 35 dni [6]. Należy przy tym jednak brać pod uwagę fakt, że nawet u zdrowych kobiet zdarzają się czasem przesunięcia w miesiączce – mogą one wynikać np. z nagłej zmiany stylu życia lub nadmiernego stresu. U każdej zdrowej kobiety zdarzają się także cykle bezowulacyjne, nawet do 3 razy w ciągu roku i nie oznacza to niczego niepokojącego [2]. 

WAŻNE PYTANIA I ODPOWIEDZI: 

  • Co ile dni jest okres nieregularny? 

Za okres nieregularny uważa się występowanie miesiączki w trudnych do przewidzenia odstępach czasowych, np. w jednym miesiącu po 20 dniach, a w drugim dopiero po 40. 

Długość cyklu – czy zbyt długi bądź za krótki cykl powinien niepokoić?

Zbyt długi cykl miesiączkowy (trwający dłużej niż 35 dni) może świadczyć o częstych cyklach bezowulacyjnych i co za tym idzie, trudnościach z zajściem w ciążę [6]. Inne możliwe przyczyny wydłużonego cyklu owulacyjnego to [1] [6]: 

  • ekspozycja na duży stres,
  • nadmierne forsowanie się, 
  • stosowanie drastycznej diety, 
  • zbliżająca się menopauza. 

Niestety, długi okres może świadczyć także o chorobach – taki objaw dają np. [6]: 

  • anoreksja, 
  • bulimia,
  • choroby tarczycy,
  • nadczynność lub niedoczynność nadnerczy,
  • torbiele, 
  • zespół policystycznych jajników, 
  • zaburzenia w funkcjonowaniu przysadki (np. wskutek rozwijającego się nowotworu). 

Za krótki cykl miesiączkowy to cykl, który trwa mniej niż 21 dni. Podobnie jak w przypadku zbyt długiego cyklu, taka sytuacja może się wiązać z trudnościami z zajściem w ciążę [6]. Możliwe przyczyny skróconego cyklu owulacyjnego to [1] [6]: 

  • nagła zmiana stylu życia, np. drastyczne odchudzanie się,
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu przysadki mózgowej, tarczycy lub nadnerczy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zapalenie przydatków – macicy, jajników lub jajowodów, 
  • zespół policystycznych jajników. 

W diagnostyce przyczyn nieprawidłowości związanych z cyklem owulacyjnym pomoże śledzenie cykli menstruacyjnych – zapisywanie dat, kiedy występuje krwawienie oraz określanie w przybliżeniu terminu owulacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie cyklu miesiączkowego warto porozmawiać na ten temat z lekarzem ginekologiem. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.