Czy i jakie leki mogą opóźnić okres?

Napisano 27.07.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zastanawiasz się, co opóźnia okres oraz czy leki mogą opóźnić miesiączkę? Ten artykuł na pewno Cię zainteresuje. Podpowiadamy w nim, jaki lek może opóźnić okres, czy istnieją naturalne sposoby sterowania cyklem owulacyjnym oraz, czy tego typu ingerencje w kobiecy organizm są bezpieczne. Zapraszamy do lektury!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakie leki mogą opóźniać okres — jakie składniki wpływają na cykl?

Na początku warto odpowiedzieć na jedno istotne pytanie — czy leki mogą opóźnić miesiączkę? Okazuje się, że tak. Niektóre składniki aktywne zawarte w lekach mogą bowiem wpływać na cykl menstruacyjny i powodować jego rozregulowanie. Przykładów tego, co opóźnia okres, nie trzeba szukać daleko. Takim działaniem charakteryzują się np. [1]: 

Czytaj także:
 • danazol (Danazolum) — lek stosowany w leczeniu endometriozy, 
 • kanrenoinian potasu (Potassium canrenoate, Kalii canrenoas) — substancja jest pomocna w przebiegu ciężkich przewlekłych chorób wątroby z towarzyszącymi obrzękami i wodobrzuszem, działa moczopędnie,
 • ketoprofen (Ketoprofenum) — to popularny składnik niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
 • kortykosteroidy — hormony steroidowe są wykorzystywane w leczeniu chorób autoimmunologicznych oraz schorzeń dermatologicznych,
 • oksazepam (Oxazepamum) — lek o działaniu przeciwdrgawkowym, uspokajającym i nasennym wpływa także na cykl owulacyjny,
 • promazyny chlorowodorek (Promazini hydrochloridum) — lek o łagodnym działaniu przeciwpsychotycznym i przeciwwymiotnym może przyczynić się do opóźnienia miesiączki,
 • spironolakton (Spironolactonum) — to lek o działaniu moczopędnym.

Jakie tabletki na opóźnienie okresu?

Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, często zastanawiają się, jak opóźnić okres tabletkami antykoncepcyjnymi. I rzeczywiście, środki antykoncepcyjne, które można łatwo i szybko nabyć dzięki rozwiązaniu, jakim jest e-recepta online, można w pewnym sensie określić mianem „tabletek na opóźnienie okresu”. W pewnym sensie, ponieważ zadaniem antykoncepcji hormonalnej jest zahamowanie lub opóźnienie owulacji, aby nie doszło do poczęcia. 

Kobiety, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, nie mają miesiączki, lecz krwawienie z odstawienia, które można opóźnić. Jak opóźnić okres w takim przypadku? W tym celu pacjentka powinna rozpocząć nowe opakowanie leku, pomijając 7-dniową przerwę [2]. Wystąpienie krwawienia z odstawienia można opóźnić o dowolny czas, ale nie dłużej niż do momentu zakończenia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych z drugiego opakowania. Dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia można przesunąć poprzez skrócenie zbliżającego się okresu przyjmowania tabletek placebo o dowolną liczbę dni.

Czy opóźnianie okresu za pomocą leków jest bezpieczne?

Przesunięcie okresu za pomocą tabletek antykoncepcyjnych warto wcześniej skonsultować z lekarzem ginekologiem. Tego typu działanie jest bowiem ingerencją w naturalny cykl menstruacyjny i może mieć negatywny wpływ na organizm oraz stan zdrowia kobiety [3]. 

Na receptę można kupić tabletki na okres niezaliczane do doustnej antykoncepcji hormonalnej, złożone z syntetycznych hormonów. Ich stosowanie jest jednak uzasadnione w określonych przypadkach medycznych i nie powinno się ich nadużywać [4]. Jaki lek może opóźnić okres? W tym celu wykorzystuje się np. syntetyczny progesteron, który powoduje, że błona śluzowa macicy nie złuszcza się, w naturze jego zadaniem jest przygotowanie organizmu kobiety do laktacji [5].

Jak opóźnić okres domowymi sposobami? Niestety nie warto się sugerować cudownymi sposobami z Internetu, z tego samego powodu, który został wymieniony powyżej. Próba opóźnienia okresu za pomocą naparów z ziół (wyciągu z kasztanowca, liści pietruszki itp.) lub witaminy C może poskutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi [3]. Na szczęście po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową haseł typu „jak opóźnić okres witamina c”, nie wyświetli się żadne sensowne uzasadnienie takiego postępowania. Wręcz przeciwnie — ginekolodzy odradzają przyjmowanie dużej ilości witaminy C [6]. 

Owulacja, a wraz z nią i krwawienie menstruacyjne, mogą się przesunąć bez stosowania leków. Do czynników, które mogą zaburzyć cykl owulacyjny, zaliczają się np. [7]: 

 • infekcja — niedoleczony stan zapalny może poskutkować powikłaniami, w tym także zaburzeniem równowagi hormonalnej organizmu, 
 • intensywny wysiłek – zarówno regularne treningi, jak i uprawianie sportu wyczynowo może zaburzyć wydzielanie hormonów płciowych,
 • nadmierny stres — w jego wyniku dochodzi do wzrostu poziomu prolaktyny w organizmie i co za tym idzie, zatrzymania owulacji, 
 • restrykcyjna dieta odchudzająca – wskutek nieprawidłowego odżywiania się może dojść do zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • zaburzenia hormonalne – np. zespół policystycznych jajników lub choroby tarczycy, 
 • zmiana stref czasowych — zaburzenia dobowego rytmu w podróży mogą wpływać na regularność cyklu miesiączkowego.
 • zmiana strefy klimatycznej – wyjazd do kraju o odmiennym klimacie także może wpłynąć na cykl owulacyjny. 

Opóźnienie okresu — skutki uboczne

Przemyśleniom na temat tego, jak opóźnić okres tabletkami antykoncepcyjnymi oraz czy istnieją sposoby na opóźnienie miesiączki inne niż leki, powinna zatem towarzyszyć refleksja na temat skutków ubocznych takiego postępowania. Już samo tylko przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może mieć wiele działań niepożądanych, takich jak na przykład [2]: 

 • nudności, 
 • biegunka,
 • ból brzucha
 • wydzielina z piersi,
 • wymioty, 
 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego
 • zakrzepica tętnic,
 • zakrzepica żył,
 • zatrzymanie płynów w organizmie, 
 • zmienność nastroju,
 • zmniejszenie lub zwiększenie libido,
 • zwiększenie masy ciała. 

Natomiast zbyt częste przesuwanie okresu za pomocą leków może doprowadzić do zaburzenia regularności cyklu i w rezultacie — późniejszych problemów z płodnością [3] [8] [9]. Z tego powodu tabletki na okres należy przyjmować wyłącznie z zalecenia lekarza i w sytuacjach sporadycznych. W obliczu tak wielu niekorzystnych działań jedynym skutecznym i bezpiecznym (bo naturalnym) sposobem na opóźnienie okresu, nawet o kilkanaście miesięcy lub dłużej, pozostają ciąża oraz menopauza. Oba te stany wiążą się z dużymi zmianami hormonalnymi w organizmie, co nie pozostaje bez wpływu na cykl owulacyjny. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.