Jak opóźnić okres – zdrowe i bezpieczne sposoby na opóźnienie miesiączki

Napisano 19.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Różne sytuacje w życiu kobiety sprawiają, że zastanawia się ona, jak opóźnić okres, czy też jak go przyspieszyć. Okazuje się, że zażywanie hormonów (pigułek antykoncepcyjnych i nie tylko) może pomóc miesiączkę rozpocząć, gdy termin bardziej kobiecie odpowiada. Czy jednak zawsze jest tu potrzebny lekarz ginekolog i preparat wpływający tak silnie na zdrowie? A może możliwe jest naturalne działanie, które powoduje przesunięcie okresu? Czy metoda domowego sterowania miesiączką jest bezpieczna? Podpowiadamy, co można zrobić, by przesunąć okres i jaką metodą można zrobić to najbezpieczniej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opóźnienie okresu – dlaczego się na to decydujemy?

Temat przesuwania miesiączki w czasie pojawia się w różnych momentach życia kobiety. Trzeba przyznać, że okres jest niewątpliwie czasem trudnym dla każdej kobiety. Jedne panie przechodzą go może nieco łatwiej, innym dolegliwości menstruacyjne dokuczają bardziej, ale jedno jest pewne – w niektórych momentach życia okres to ostatnie, o czym marzy kobieta. Miesiączka może np. pokrzyżować plany związane z ważnymi zawodami sportowymi – jeśli ktoś przygotowuje się do nich latami, okres i związane z nim krwawienie oraz osłabienie mogą całe starania zniwelować. Żadna kobieta nie marzy również o okresie podczas jedynego w roku wyjazdu wakacyjnego czy podczas wyjątkowej uroczystości rodzinnej, jak chociażby własny ślub, chrzciny dziecka czy komunia. W tego typu sytuacjach kobiety potrzebują czuć się świeżo, atrakcyjnie i wyjątkowo, a obfite krwawienie, problemy z cerą, osłabienie, ból podbrzusza i rozdrażnienie z pewnością w tym nie pomagają. Nie dziwi zatem, że od czasu do czasu każdej z kobiet przyjdzie się zastanawiać, jak opóźnić okres o kilka dni lub chociaż jak opóźnić okres o jeden dzień.

Czytaj także:

Opóźnienie okresu o kilka dni dzięki antykoncepcji hormonalnej

Jeśli zastanawiasz się, jak opóźnić okres i choć trochę zagłębiałaś się już w temat, z pewnością słyszałaś o możliwości sterowania krwawieniem przy wykorzystaniu antykoncepcji hormonalnej. Trzeba wiedzieć, że kobiety, które przyjmują pigułki antykoncepcyjne nie mają „okresu” w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ponieważ ze względu na dostarczane tabletkami hormony nie występuje u nich owulacja. Kobiety te mają jednakże tzw. krwawienia z odstąpienia, które w przypadku dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych związane są z 7-dniową przerwą hormonalną, która następuje po wybraniu 21 tabletek czynnych z blistra (w tym czasie kobieta nie przyjmuje tabletek antykoncepcyjnych lub przyjmuje tabletki placebo).

Jak opóźnić okres? Tabletki bez recepty tu się niestety nie sprawdzą, bo po prostu nie istnieją. By opóźnić okres, konieczne są preparaty hormonalne, a te dostępne są w naszym kraju wyłącznie na receptę. Aby taki lek kupić i zażywać konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjentki i wykluczy choroby, które stanowią przeciwskazanie do jego zażycia. Rosnącą popularnością cieszy się recepta online na tabletki antykoncepcyjne, gdyż nie wymaga częstych wizyt stacjonarnych u ginekologa, by terapię przedłużyć.

Wracając do tematu – przesunięcie okresu za pomocą tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jest możliwe, jednak warto wcześniej skonsultować taką możliwość z ginekologiem. Zdecydowanie nie warto eksperymentować tu na własną rękę, bo jakby nie patrzeć są to tabletki hormonalne, a te mają duży wpływ na organizm kobiety.

  • Jeśli kobietę interesuje opóźnienie okresu, może zrezygnować z 7-dniowej przerwy na odstawienie i dzień po zakończeniu tabletek czynnych z jednego blistra zacząć przyjmowanie tabletek czynnych z drugiego blistra. Wówczas okres opóźnić można o cały cykl, gdyż krwawienie z odstawienia pojawi się dopiero po skończeniu tabletek czynnych z nowego blistra.
  • Krwawienie można również przesunąć, zmniejszając ilość przerwy na odstawienie z 7 dni do np. 3. W tej sytuacji krwawienie z odstawienia pojawi się wcześniej. Zasada jest taka, że ilość dni o którą skróci się czas odstawienia to ilość dni o jaką okres się przesunie (wystąpi wcześniej).

Jak przesunąć okres bez tabletek antykoncepcyjnych?

Jeśli zastanawiasz się, jak przesunąć okres, musisz wiedzieć, że możliwe jest to nie tylko przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych, ale również przy pomocy hormonalnych plastrów antykoncepcyjnych, aczkolwiek również wymaga to konsultacji z lekarzem. Wspomnieć trzeba również, że kobiety, które nie zabezpieczają się hormonalnie również mają szansę na przesunięcie okresu, ale ponownie konieczny jest kontakt z lekarzem. Jak opóźnić okres o tydzień? Jeśli nie będzie ku temu przeciwskazań, można otrzymać receptę na leki na przesunięcie okresu, które opóźnią złuszczanie się śluzówki macicy. Trzeba jednak wiedzieć, że są to silne środki, które stosuje się między innymi w przypadku PMS i endometriozy, więc nie są one obojętne dla organizmu.

Domowe sposoby na opóźnienie okresu – czy działają?

Niewątpliwie wiele kobiet nurtuje pytanie, jak naturalnie opóźnić okres, gdyż nie chcą przyjmować środków hormonalnych, które mogłyby obciążyć organizm. Zamiast wizyty u ginekologa, wolą postawić one na inne sposoby na opóźnienie okresu. Jeśli należysz do takich kobiet i zastanawiasz się, jak opóźnić okres na własną rękę, bez wizyty u lekarza, musimy Cię zmartwić – nie jest to możliwe ze 100% pewnością i może to być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

W Internecie pełno jest „cudownych” porad na to, jak opóźnić okres domowymi sposobami. Dużo wspomina się o ogromnych dawkach witaminy C, gorących kąpielach czy naparach z ziół, jednak należy wiedzieć, że nie powinno się stawiać na tego typu metody, ze względu na własne bezpieczeństwo. Próba opóźnienia czy przyspieszenia okresu w ten sposób może skończyć się bardzo poważnymi komplikacjami zdrowotnymi – zdecydowanie nie warto się na to pisać jedynie dla kilku ewentualnych dni spokoju.

Owszem – organizm kobiety jest bardzo skomplikowany i są sytuacje, gdy okres przesunie się naturalnie. Przyczynić może się do tego między innymi stres, przemęczenie, duży wysiłek fizyczny, a nawet wyjazd. Trzeba jednak wiedzieć, że są to elementy, którymi nie da się (i nie powinno się) sterować. Funkcjonują one niezależnie od kobiety i zwykle nie wtedy, kiedy ona tego oczekuje.

Skutki uboczne opóźnienia miesiączki

Trzeba wiedzieć, że każda ingerencja w układ hormonalny człowieka nie pozostaje bez echa. Oczywiście dostępne na receptę preparaty hormonalne są przebadane, a ich stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami z ulotki powinno być bezpieczne, jednakże trzeba liczyć się z działaniem niepożądanym tych środków. Jeśli zastanawiasz się, jak opóźnić okres, musisz wiedzieć, że przyjmowane środki mogą mieć skutki uboczne. Sporadyczne przesuwanie okresu nie powinno mieć dużych konsekwencji dla zdrowia kobiety, jednakże częste lawirowanie terminami w tym zakresie może odbić się negatywnie na jej gospodarce hormonalnej, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje związane z zaburzeniami regularności cyklu czy problemami z płodnością. Bardzo ważne jest zatem, by ewentualną konieczność przesunięcia okresu konsultować z lekarzem i zdecydowanie nie stawiać na domowe sposoby na przesunięcie okresu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.