Zapalenie jajnika – objawy, leczenie, profilaktyka

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie jajnika objawy nie zawsze daje zauważalne, czy też charakterystyczne, jednak w przypadku ostrego przebiegu choroby pojawia się silny ból w okolicy miednicy, a także objawy powiązane. Przyczyną zapalenia mogą być zakażenia bakteryjne, a nieleczone schorzenie może mieć w niektórych przypadkach bardzo poważne powikłania, jak np. ropień wymagający leczenia chirurgicznego czy ciąża pozamaciczna. Więcej o przyczynach i objawach zapalenia jajników znajdziesz w poniższym artykule. Podpowiadamy również, jak leczy się zapalenie jajników oraz do czego prowadzić może brak wdrożenia leczenia na czas.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przyczyny zapalenia jajników

Zapalenie jajników jest dolegliwością wbrew pozorom dość częstą, a przy tym bardzo niebezpieczną, a jej przyczyny mogą być różne. Do schorzenia prowadzić może wiele czynników. Problemem stanu zapalnego przydatków (jajników i jajowodów) mogą być drobnoustroje, w tym zarówno Chlamydia tracheomatis, Neisseria gonorrhoeae (dwoinki rzeżączki), jak i Mycoplasma genitalium oraz inne bakterie.

Czytaj także:

Zapalenie przydatków, które jest stanem zapalnym jajników i jajowodów, to stan bardzo niebezpieczny. Z reguły właśnie w jajowodzie proces zapalny ma swój początek, gdy mowa o zakażeniach wstępujących. Na początku pojawia się zwykle stan zapalny błony śluzowej szyjki macicy. Z czasem obejmuje nie tylko szyjkę, ale i przenosi się do jamy macicy, a następnie dociera do jajowodów, skąd przenosi się na jajniki. Infekcja niejednokrotnie jest efektem niedoleczonego zapalenia pochwy i szyjki macicy, jednak nie jest to jedyna możliwość. Zdarza się bowiem, że ostre zapalenie jajników wywoływane jest przez drobnoustroje, które atakują zupełnie inne obszary organizmu niż układ rozrodczy. Jeśli przeniosą się z tych narządów z krwią, mogą powodować zapalenie jajników i przydatków.

Zapalenie jajników objawy może mieć różnorodne i często zależą one od stopnia nasilenia infekcji, co szerzej omówione będzie w kolejnym akapicie. Nie wolno jednak w żadnym wypadku objawów tych lekceważyć, gdyż szybkie wdrożenie leczenia w tym przypadku jest podstawą. Szczególnie jeśli chodzi o zapalenie jajnika w ciąży, objawy nie powinny być lekceważone, ponieważ stan ten może być bardzo niebezpieczny. Prawdopodobnie konieczne będą w tej sytuacji leki na receptę, a wówczas dobrze sprawdzić może się recepta online, którą uzyskać można bez wychodzenia z domu.

Zapalenie jajników — objawy

Rozpoznanie schorzenia nie zawsze jest proste dla pacjenta, dlatego najlepiej z wszelkimi wątpliwościami kierować się do lekarza. Zapalenie jajnika objawy daje głównie w postaci bardzo uciążliwego bólu. Dolegliwość ta może być bardzo silna, więc najczęściej trudno przeoczyć zapalenie jajnika. Gdzie boli wówczas konkretnie? Dolegliwości bólowe odczuwane są przez pacjentki w dole brzucha i często nasilają się w czasie współżycia. Ostry stan zapalny może jednak nie tylko wiązać sią z bolesnością podbrzusza, gdyż charakterystyczny jest również ból w okolicy krzyża, a także ból przy oddawaniu moczu. Do objawów dodać można również nieregularne krwawienia miesiączkowe, upławy, a także gorączkę, nudności i wymioty, osłabienie czy bóle głowy. Biegunka również może wskazywać na zapalenie przydatków, a częste oddawanie moczu to kolejny symptom, którego nie powinno się lekceważyć. Niestety nie każda kobieta, która ma zapalenie jajników, objawy ma tak charakterystyczne. Niektóre pacjentki nie mają pojęcia, że chorują, a wówczas mowa o utajonym zapaleniu przydatków.

Policystyczne zapalenie jajników objawy daje natomiast między innymi w postaci nieregularnych miesiączek lub ich braku, a także nietypowo skąpych lub obfitych krwawień menstruacyjnych. Wskazywać mogą na chorobę również cechy owłosienia typu męskiego, silny PMS, nasilony trądzik, problemy z włosami i utrzymaniem masy ciała. W przypadku zdiagnozowanego PCOS przydatne mogą być tabletki antykoncepcyjne, które wyhamują czynność jajników i przyczynią się do zmniejszenia puli wolnego testosteronu we krwi.

Jak wygląda leczenie zapalenia jajników?

Nie wolno lekceważyć objawów, jakie daje zapalenie jajnika. Jak leczyć schorzenie, najlepiej wiedzieć będzie lekarz, który zajmie się diagnozą. Szybkość kontaktu z lekarzem jest kluczowa również z tego powodu, że objawy mogą łudząco przypominać inne groźne schorzenia, w tym np. zapalenie wyrostka. Ginekolog zapewne już na etapie wywiadu i podstawowego badania ginekologicznego będzie w stanie sporo powiedzieć o stanie zdrowia pacjentki. Dodatkowo konieczne może być badanie USG (ultrasonografia), dzięki któremu można wykryć powikłania choroby. Niekiedy zlecany jest również wymaz z dróg rodnych, by dobrać odpowiednią metodę leczenia, a także badania krwi.

W leczeniu zazwyczaj stawia się na antybiotyki, gdyż to właśnie bakterie najczęściej chorobę wywołują – niekiedy dołącza się również steryd. Gdy zdiagnozowane zostanie bakteryjne zapalenie jajników, leczenie to najczęściej kilkudniowa antybiotykoterapia. Jak się leczy zapalenie jajników oprócz przyjmowania antybiotyków? Pomocne mogą być leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, które zredukują nieprzyjemne dolegliwości. Ważne jest również, by w czasie leczenia kobieta dużo wypoczywała, co na zapalenie jajnika jest wręcz niezbędne. Jeśli nie dojdzie do powikłań, antybiotyk powinien pomóc uporać się z chorobą. Gorzej sprawa wyglądać będzie przy powikłaniach – np. w sytuacji powstania ropnia. Wówczas niezbędna może być interwencja chirurgiczna.

Powikłania po zapaleniu jajników

Schorzenie może mieć bardzo groźne powikłania, dlatego w przypadku odczuwania jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, kontakt z lekarzem jest wręcz niezbędny. Zapalenie jajnika objawy dawać może znacznie mniej niepokojące od objawów powikłań. Do typowych powikłań choroby zaliczyć można między innymi wspomniane już ropnie i zrosty. Z wizytą u lekarza nie powinno się zwlekać, gdyż choć czasem zapalenie jajników i jajowodów objawy może mieć niepozorne, prowadzić może wręcz do przewlekłych zespołów bólowych i niepłodności, ponadto zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.