Bolesne bóle menstruacyjne – przyczyny i jak je załagodzić

Napisano 04.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pojawiające się u kobiety comiesięczne krwawienia menstruacyjne to bez wątpienia duży dyskomfort, jednak znacznie bardziej uciążliwe są dokuczliwe bóle menstruacyjne, które niekiedy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Gdy w okolicach miesiączki pojawia się ból o większym nasileniu, pomocne mogą być domowe sposoby lub doraźnie stosowane środki przeciwbólowe. Lek dostępny bez recepty może być jednak niewystarczający w niektórych przypadkach. Silne bóle miesiączkowe wymagają kontaktu z lekarzem, gdyż nie zawsze są objawem normalnym i mogą świadczyć o poważnych schorzeniach, które wymagać będą leczenia. Co trzeba wiedzieć o bólach menstruacyjnych, ich przyczynach i sposobach ich łagodzenia? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiedy pojawiają się bóle menstruacyjne i jaka jest ich przyczyna?

Cykl menstruacyjny każdej kobiety wiąże się z licznymi zmianami w organizmie, które następują po sobie i mają charakter cykliczny. Mowa tu nie tylko o przygotowaniu do uwolnienia komórki jajowej, owulacji i miesiączce, gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ale również o towarzyszących objawach. Zaliczyć można do nich między innymi wahania hormonów, zmiany nastrojów, czy uciążliwe dolegliwości bólowe. Co to są bóle menstruacyjne? Są to bóle, które towarzyszą miesiączkowaniu i wiążą się z obkurczaniem śluzówki macicy. Zazwyczaj ból pojawia się u kobiety już na kilka dni przed miesiączką, a następnie towarzyszy pierwszym dniom krwawienia, po czym samoczynnie znika.

Czytaj także:

Umiarkowane dolegliwości bólowe podczas miesiączkowania są objawem fizjologicznym. Bóle mogą lokalizować się w podbrzuszu, ale mogą również obejmować krzyżową część kręgosłupa. Związane są, jak zaznaczono wcześniej, z kurczeniem się mięśni macicy w związku ze złuszczaniem się endometrium. Ogromny wpływ na to ma działanie hormonów, a konkretnie prostaglandyn. To właśnie prostaglandyny przyczyniają się do pojawiania się skurczy mięśni macicy. Należy wiedzieć, że bóle menstruacyjne o umiarkowanym nasileniu są objawem normalnym, który nie powinien być powodem do niepokoju. Problem pojawia się jednak, jeśli bóle menstruacyjne są szczególnie nasilone i towarzyszą im objawy dodatkowe, które utrudniają kobiecie wykonywanie codziennych obowiązków. 

Czego oznaką mogą być silne bóle menstruacyjne i kiedy udać się do lekarza?

Jeśli kobieta zmaga się ze szczególnie nasilonymi dolegliwościami bólowymi w czasie miesiączki, musi zdawać sobie sprawę, że problem może wymagać konsultacji z lekarzem. Silne bóle menstruacyjne, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, mogą świadczyć o poważnych schorzeniach. Szczególną uwagę na swój stan zdrowia powinny zwrócić kobiety, którym towarzyszą nie tylko bardzo bolesne skurcze podbrzusza, ale również nudności i omdlenia, a także wyjątkowo obfite krwawienie. 

U niektórych kobiet może być mowa o pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Zazwyczaj zmagają się z nim młode kobiety, których gospodarka hormonalna nie jest jeszcze w pełni unormowana. Możliwe jest również wtórne bolesne miesiączkowanie, a to znów może wiązać się między innymi z niektórymi schorzeniami, wadami anatomicznymi, a nawet z urazami. Do bolesnych miesiączek przyczynić może się na przykład endometrioza, zespół policystycznych jajników, stany zapalne macicy lub szyjki macicy, a także mięśniaki macicy. Mowa może być również o wadach anatomicznych macicy lub pochwy, a nawet o ich uszkodzeniach. 

Przy wyjątkowo bolesnych miesiączkach lekarz może zasugerować kobiecie hormonalną antykoncepcję, a w tym przypadku recepta online na tabletki antykoncepcyjne z pewnością będzie godną uwagi alternatywą. Doustna antykoncepcja hormonalna to bowiem nie tylko bardzo skuteczna ochrona przed nieplanowaną ciążą, ale również łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych, w tym obfitości krwawienia i bólu towarzyszącego miesiączkom. 

Jak złagodzić bóle menstruacyjne – sposoby domowe i leki

U większości kobiet bóle menstruacyjne są dość łatwe w łagodzeniu. Mowa tu jednak o nienasilonych dolegliwościach bólowych. Jeśli jednak ból jest tak dokuczliwy, że w istotny sposób wpływa na codzienne funkcjonowanie kobiety, trzeba działać. Jak wspomniano wcześniej, wymaga to przede wszystkim konsultacji z lekarzem, by sprawdzić stan zdrowia pacjentki i wykluczyć ewentualne schorzenia, które nasilają comiesięczne bóle menstruacyjne. 

Wiele kobiet zastanawia się ponadto, jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości domowymi sposobami. Pomocne mogą być między innymi ciepłe okłady, które złagodzą ból związany ze skurczami podbrzusza. Warto w tym czasie szczególnie zadbać również o relaks i odpoczynek, ponieważ hormony wydzielane w czasie stresu mogą przyczynić się do nasilenia dolegliwości bólowych. Niewielka dawka aktywności fizycznej również jest wskazana, o ile dolegliwości bólowe na to pozwalają. Ruch nie tylko wiąże się z wydzielaniem endorfin, ale również pomaga w łagodzeniu bólu, pobudzaniu krążenia oraz dotlenianiu organizmu. Odpowiednia dieta również z pewnością nie zaszkodzi – jeśli kobieta postawi na produkty lekkostrawne, uniknie dodatkowego obciążania żołądka i dolegliwości związanych z wzdęciami czy zaparciami. Dobrze postawić również na produkty bogate w wapń, co łagodząco wpłynie na skurcze macicy. Polecane są w tym czasie również napary ziołowe o działaniu rozkurczowym, jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, czy nie będą zaburzać działania przyjmowanych leków. 

Jeśli domowe sposoby okazują się niedostateczne, by złagodzić dolegliwości związane z bólami okołomiesiączkowymi, pomocne mogą okazać się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Należy jednak pamiętać, by unikać ich zbyt częstego i długotrwałego stosowania, gdyż mają skutki uboczne. Leki tego typu nie tylko podrażniają śluzówkę żołądka, ale również mogą przyczynić się do powstawania wrzodów układu pokarmowego. Bardziej uciążliwe objawy mogą ponadto wymagać leków przepisanych na receptę, w tym między innymi specjalistycznych środków przeciwbólowych, wspomnianych wcześniej środków hormonalnych lub dodatkowego leczenia, dlatego najlepiej w tym przypadku skonsultować się z lekarzem, który dobierze pacjentce właściwą terapię. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.