Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Niedomoga lutealna to schorzenie związane głównie z niedostateczną produkcją hormonu, jakim jest progesteron. W przypadku niedomogi kobieta może mieć plamienia przedmiesiączkowe, a dodatkowo może mieć problem z zajściem w ciążę i utrzymaniem wczesnej ciąży. Przyczyn tego zaburzenia może być wiele, dlatego przed wdrożeniem leczenia konieczne jest zrobienie specjalistycznych badań. Co warto wiedzieć o tej chorobie, jej pochodzeniu, objawach i leczeniu? Czy niewydolność ciałka żółtego wyklucza możliwość zapłodnienia i implantacji?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co to jest niedomoga lutealna?
Niedomoga ciałka żółtego, zwana również niedomogą lutealną, niedomogą fazy lutealnej lub niewydolnością ciałka żółtego, to schorzenie związane z nieprawidłową produkcją progesteronu przez ciałko żółte. Choroba może wiązać się z wydzielaniem zbyt małej ilości progesteronu w okresie fazy lutealnej, ponadto może być związana również ze skróceniem czasu jego produkcji.
Jak wspomniano wyżej, jest to zaburzenie powiązane z lutealną fazą cyklu miesiączkowego. W normalnych warunkach stężenie progesteronu wzrasta w drugiej połowie cyklu, co pozwala na przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży. Progesteron wpływa między innymi na endometrium macicy, a także przyczynia się do innych zmian w organizmie kobiety. Ciałko żółte, które odpowiada w tym czasie za wydzielanie progesteronu, powstaje z pękniętego pęcherzyka Graafa.
Niedomoga lutealna wiąże się ze zbyt niskim poziomem progesteronu. Może to objawiać się między innymi problemami z zajściem w ciążę (macica nie będzie odpowiednio przygotowana), a także z częstymi poronieniami. Wiele kobiet próbuje naturalnie podnieść poziom progesteronu, ograniczając stres czy dbając o właściwą dietę, jednak w wielu przypadkach to niestety za mało. Jeśli u kobiety pojawia się niedomoga lutealna, domowe leczenie może okazać się niewystarczające. Leczenie niedomogi fazy lutealnej wiąże się często z koniecznością przyjmowania hormonów w odpowiednim czasie cyklu. Warto wiedzieć, że w tej sytuacji pomocne mogą być recepty online. W ten sposób można otrzymać receptę na potrzebny lek nawet w 5 minut, co jest znacznym ułatwieniem, biorąc pod uwagę długie kolejki do lekarzy.
Niedomoga lutealna – przyczyny
Wiele kobiet zastanawia się, skąd biorą się przyczyny niewydolności ciałka żółtego. Trzeba wiedzieć, że niedomoga lutealna przyczyny może mieć różne. Bardzo często schorzenie wiąże się z nieprawidłowościami na linii podwzgórze-przysadka-jajnik. Wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte stymulowane jest przez hormon przysadki mózgowej, LH. Ta jednak zależna jest od prawidłowego działania podwzgórza. Należy również dodać, że niewydolność ciałka żółtego może wiązać się z nieprawidłowym dojrzewaniem pęcherzyka Graafa, a także z patologiami w obrębie jajników. Przyczynić może się do tego ponadto wysoki poziom prolaktyny lub wysoki poziom TSH.
Niedomoga lutealna – objawy
Gdy u kobiety występuje niedomoga lutealna, objawy nie zawsze są widoczne, gdyż choroba może przebiegać bezobjawowo. Dopiero trudności z zajściem w ciążę lub kolejne poronienia mogą wskazać, że problemem jest właśnie niewydolność ciałka żółtego. Schorzenie może przyczyniać się u niektórych kobiet między innymi do pojawiania się brązowych plamień przed miesiączką. Zdarza się ponadto, że u pacjentek zaobserwować można nienaturalnej długości cykle miesiączkowe (krótsze lub dłuższe). Niedomoga lutealna objawiać może się również mastopatią (patologią gruczołów sutkowych piersi) oraz PMS-em.
Niedomoga lutealna – leczenie
Niestety niedomoga lutealna jest trudna w rozpoznaniu. Pomocne mogą być tu badania stężeń progesteronu, TSH i prolaktyny we krwi. Przydatny może być również pomiar temperatury ciała kobiety po owulacji – badanie to można zrobić samodzielnie w domu. Pomiar wykonuje się po 6-godzinnym odpoczynku przez kilka dni z rzędu, a mierzalny wzrost temperatury wiąże się z podwyższonym stężeniem progesteronu. Wyniki badania dobrze omówić potem z lekarzem.
Farmakologię wprowadza się przede wszystkim w celu zwiększenia szansy na zajście w ciążę i jej utrzymanie. Gdy zdiagnozowana zostanie niedomoga lutealna, leczenie dobiera się przede wszystkim do przyczyny schorzenia. Jeśli problemem jest zaburzenie na linii podwzgórze-przysadka-jajnik, kobietom podaje się zazwyczaj gonadotropinę lub cytrynian klomifenu, co ma stymulować dojrzewanie pęcherzyka Graafa. W przypadku choroby o niezdiagnozowanej przyczynie, często pacjentce zaleca się suplementację progesteronu w drugiej fazie cyklu.
Niedomoga lutealna a ciąża
Wiele wątpliwości u kobiet pojawia się w temacie „niedomoga lutealna a ciąża”, co jest naturalne, biorąc pod uwagę fakt, że schorzenie przyczynia się do trudności z zajściem w ciążę oraz poronień. Przede wszystkim zalecane w tym przypadku są metody poprawiające jakość owulacji. Konieczna może być również suplementacja progesteronu w odpowiednich dawkach od II fazy cyklu. Gdy u kobiety zdiagnozowana jest niedomoga lutealna, a uda jej się zajść w ciążę, zalecane jest również podawanie progesteronu, aż do czasu przejęcia jego wydzielania przez łożysko.
Należy wiedzieć, że sama suplementacja progesteronu może być niewystarczająca, by kobieta mogła zajść w ciążę i ją utrzymać na wczesnym etapie. Jeśli zaburzenie fazy lutealnej wiąże się z niepłodnością i zalecane przez lekarza metody terapeutyczne okazują się nieskuteczne, rozwiązaniem może być inseminacja lub technika in vitro.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?