Opuchnięte wejście do pochwy – o czym może świadczyć i jak sobie z tym radzić?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opuchnięte wejście do pochwy może mieć wiele przyczyn. Problemem może być niedostateczne dopilnowanie zasad higieny, alergia, ciąża, urazy, infekcje, a także niektóre schorzenia, a nawet rak. Opuchnięcie zlokalizowane w przedsionku pochwy, któremu towarzyszy pieczenie, ból, upławy lub inne nienaturalne objawy, wymaga konsultacji lekarskiej. Niejednokrotnie konieczne jest pilne wdrożenie leczenia. Z artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opuchnięte wejście do pochwy – przyczyny

Narządy rodne kobiety to zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne narządy płciowe. Narządy wewnętrzne to jajniki, jajowód, macica i pochwa, a zewnętrzne to wargi sromowe mniejsze i większe oraz stanowiące fragment przedniej części wargi mniejszej wędzidełko. W części zewnętrznej zlokalizowana jest łechtaczka, wzgórek łonowy, gruczoły oraz przedsionek pochwy. Wejście do pochwy to miejsce wrażliwe, które podatne jest nie tylko na mikrourazy, ale również na infekcje. Gdy wargi sromowe i przedsionek pochwy wydają się nienaturalnie opuchnięte, przyczyn może być wiele. Nie jest rzadkością na przykład opuchnięte wejście do pochwy po stosunku, w tym zwłaszcza po stosunku długotrwałym lub wielokrotnie powtarzanym. Opuchnięte wejście do pochwy w ciąży również nie jest rzadkością, gdyż wówczas nacisk na narządy rozrodcze jest duży, podobnie jak ich ukrwienie. U niektórych kobiet lekko opuchnięte wejście do pochwy przed okresem również występuje, choć jeśli towarzyszą mu objawy dodatkowe, dla pewności lepiej sprawdzić, czy nie doszło do infekcji.

Czytaj także:

Kiedy opuchnięte wejście do pochwy jest objawem poważniejszych chorób?

Opuchnięte wejście do pochwy wskazywać może na toczący się stan zapalny – np. zapalenie przedsionka pochwy lub zapalenie mieszka włosowego. Często opuchnięte miejsca intymne to jeden z objawów infekcji bakteryjnej, wirusowej bądź grzybiczej, a te wymagają kontaktu z lekarzem ginekologiem. Jeśli zatem kobieta ma spuchnięte wargi sromowej, a dodatkowo towarzyszy jej ból, świąd, podwyższona temperatura, upławy bądź nieprzyjemny zapach z pochwy, zaleca się wizytę u specjalisty. Jeśli konieczne będzie dłuższe leczenie, a do lekarza po nową receptę ciężko się dostać, pomóc może recepta przez internet. Problemem mogą być również reakcje alergiczne. Uczulać mogą między innymi kosmetyki, substancje zapachowe podpasek, lateks prezerwatyw, lubrykanty, a nawet nasienie partnera itp. Nie jest to również dolegliwość obca dzieciom – występuje np. pieluszkowe zapalenie, w przypadku którego opuchlizna może obejmować wargi sromowe niemowląt płci żeńskiej.

Związana z obrzękiem asymetria warg sromowych może wiązać się także z chorobami skóry, w tym z łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą, AZS czy liszajem. Obrzęk sromu może być ponadto efektem dolegliwości o podłożu hormonalnym (np. spadek poziomu estrogenów). Zmiany na wargach sromowych mogą również wskazywać na poważne procesy nowotworowe, w tym np. na raka sromu.

Diagnostyka i leczenie spuchniętego wejścia do pochwy      

Jeśli kobieta zauważy u siebie nietypowo dziwne wejście do pochwy, a dodatkowo pojawią się symptomy towarzyszące, najlepiej skorzystać z konsultacji z ginekologiem, ponieważ konieczne może okazać się podjęcie odpowiedniej interwencji medycznej. Lekarz najlepiej będzie w stanie stwierdzić, skąd bierze się ból i obrzęk w okolicy przedsionka pochwy, a także zaproponuje odpowiednie leczenie. W przypadku grzybicy stawia się zazwyczaj na terapię miejscowymi lekami przeciwgrzybiczymi, a przy trudniejszych infekcjach wdraża się dodatkowo farmakoterapię doustną. W przypadku problemów o podłożu hormonalnym konieczna może być terapia hormonalna, a wówczas pomocna może być e-recepta na tabletki antykoncepcyjne, do której otrzymania nie trzeba nawet wychodzić z domu. Na alergię pomocne mogą być leki przeciwalergiczne, a przy nowotworze – terapia onkologiczna.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.