Czego znakiem są skrzepy podczas okresu i czy są niebezpieczne?

Napisano 14.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Comiesięczne krwawienie z dróg rodnych, czyli miesiączka, to naturalna reakcja organizmu u płodnej kobiety. Niepokojące są jednak pojawiające się czasem skrzepy podczas okresu. Czy w każdym przypadku zaobserwowania takiego skrzepu należy obawiać się o własne zdrowie? Podpowiadamy, kiedy skrzepy powinny być sygnałem alarmowym i jaka choroba może przyczyniać się do powstawania tego typu zmian. Kiedy należy koniecznie udać się do lekarza na badania?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Skrzepy podczas okresu – czy jest się czym martwić?

Dziwna tkanka podczas okresu, którą można czasem zaobserwować na podpasce to nic innego jak skrzep krwi. U wielu kobiet pojawiają się skrzepy podczas okresu, co wydaje się być powodem do zmartwień, ale czy faktycznie? Trzeba wiedzieć, że skrzepy pojawiające się przy zwykłej miesiączce są najczęściej normalnym zjawiskiem, o które nie powinno się martwić. Tego typu skrzepy mogą powstawać w związku z comiesięcznym złuszczaniem się endometrium, ponadto skrzepy są częstsze u kobiet, które używają wkładki domacicznej. Niewielkie skrzepy krwi lub ich niewielka ilość podczas krwawienia miesiączkowego nie jest niczym nienaturalnym, jednak jeśli skrzepy pojawiają się przy bardzo obfitym krwawieniu lub jest ich bardzo dużo, wymaga to już obserwacji i kontaktu z lekarzem. Sygnałem alarmowym powinna być również nienaturalnie długa miesiączka, a także towarzyszący jej silny ból podbrzusza czy gorączka. U niektórych kobiet skrzepy podczas okresu mogą sygnalizować o konieczności wdrożenia leczenia farmakologicznego, w czym pomocna może być e-recepta online, która nie wymaga umawiania się na stacjonarną wizytę lekarską, stania w kolejkach i długiego czekania na konsultację. 

Czytaj także:

Czego objawem mogą być skrzepy podczas okresu?

Jak wspomniano wyżej, odpowiedź na pytanie, czy skrzepy krwi podczas miesiączki są normalne, nie jest jednoznaczna. Mogą być naturalne, o ile intensywność krwawienia jest normalna, skrzepów nie ma dużo i nie są duże, ponadto nie towarzyszą kobiecie inne niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o tym, że w jej organizmie dzieje się coś niepokojącego. Nienaturalne skrzepy podczas okresu mogą być jednak symptomem wielu problemów zdrowotnych, stąd ważna jest czujność, samoobserwacja i zgłoszenie się do lekarza, gdy kobieta zaobserwuje coś niepokojącego. Skrzepy mogą między innymi świadczyć o pojawieniu się u kobiety mięśniaków macicy, a także mogą sugerować, że problemem pacjentki są polipy. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że skrzep z endometrium może świadczyć o torbieli jajnika – zwłaszcza jeśli mowa o dużych skrzepach i obfitym krwawieniu. Inne możliwe przyczyny pojawiania się skrzepów przy krwawieniu to między innymi endometrioza. W przypadku endometriozy kobieta może również czuć ból w okolicy miednicy, ponadto towarzyszyć może jej biegunka, ból przy stosunku czy bolesne oddawanie moczu. Skrzepy mogą również występować, gdy kobieta ma tyłozgięcie macicy, a także zaburzenia hormonalne oraz nowotwory. Wspomnieć należy dodatkowo o poronieniu, które również może wiązać się z pojawieniem się skrzepów krwi, ponadto towarzyszy mu silny ból brzucha.

Jak często występują sklepy podczas okresu?

Zwykle skrzepy krwi związane są ze zmianami hormonalnymi dotyczącymi podwzgórza, przysadki lub jajników, co najczęściej dotyczy dziewcząt, które zaczęły dopiero miesiączkować lub kobiet, które niedawno urodziły dziecko. Skrzepy podczas okresu często występują u kobiet, które mają niski poziom żelaza we krwi, a miesiączkują intensywnie i obficie. Wówczas produkcja antykoagulantu jest mniejsza i szybciej jest on zużywany, co skutkuje powstawaniem skrzepów. Rozwiązaniem problemu może być dieta bogata w żelazo lub suplementacja żelaza, zgodnie z zaleceniami lekarza. Skrzepy mogą pojawiać się również u kobiet, które zmagają się z problemem nieregularnych miesiączek. Gdy krwawienie jest nieregularne i u kobiety brak równowagi hormonalnej estrogenów i progesteronu, obfita miesiączka ze skrzepami może się pojawić – zwłaszcza po dłuższej przerwie bez okresu. Nie można również wykluczyć zaburzeń hormonalnych – choroby tarczycy czy nadnerczy również mogą być przyczyną tego typu objawów.

Duże skrzepy krwi – kiedy zgłosić się do lekarza? 

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda skrzep krwi, który powinien szczególnie niepokoić. Mowa zwłaszcza o dużych skrzepach krwi, które mogą między innymi świadczyć o krwotoku miesiączkowym. Jest to sytuacja wymagająca pilnego kontaktu z lekarzem, gdyż łatwo tu o utratę dużej ilości krwi i żelaza, co może wywołać niedokrwistość i osłabienie organizmu. Duże skrzepy podczas okresu to objaw, który należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Potrzebne są tu badania, które wykluczą ewentualne zmiany nowotworowe, w tym zwłaszcza raka szyjki macicy, raka jajnika lub raka endometrium. 

U kogo mogą pojawiać się skrzepy krwi podczas okresu?

Jak zaznaczono powyżej, skrzepy podczas okresu mogą pojawić się u każdej kobiety, niezależnie od wieku i nie zawsze muszą one oznaczać poważny problem zdrowotny, aczkolwiek należy je koniecznie obserwować i zgłaszać się do lekarza w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Nie można również zapominać o temacie „skrzepy podczas okresu a ciąża” – pojawienie się obfitych krwawień ze skrzepami to objaw, który może świadczyć o tym, że kobieta może stracić ciążę, a także o tym, że występuje u niej ciąża pozamaciczna, co w obu przypadkach wymaga to pilnej konsultacji u ginekologa.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.