Wizyta u ginekologa a okres — co warto wiedzieć? Jak się przygotować, badania

Napisano 27.07.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Idealnym momentem na wizytę u ginekologa jest czas do 10 dni po zakończeniu menstruacji [1]. Czy wizyta u ginekologa podczas okresu ma sens? Czy można wykonać badanie ginekologiczne podczas okresu? A co z cytologią? Jak przygotować się do wizyty u ginekologa w czasie miesiączki? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wizyta u ginekologa i okres się nie wykluczają

Czy podczas okresu można iść do ginekologa? Czy wizyta u ginekologa podczas okresu ma sens? To pytania, które bardzo często zadają sobie kobiety, które mają w planach wizytę u lekarza ginekologa, ale niespodziewanie zaskoczyła je miesiączka. Tymczasem okazuje się, że badanie u ginekologa podczas miesiączki jest jak najbardziej możliwe, a nawet w niektórych sytuacjach — wskazane. Przykładem jest wizyta u ginekologa celem założenia wkładki domacicznej lub rozpoczęcia antykoncepcji w formie zastrzyków — najlepszy czas to początek cyklu miesiączkowego, ponieważ wtedy wiadomo na pewno, że kobieta nie jest w ciąży [2] [3]. 

Czytaj także:

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa w czasie okresu?

Wizyta u ginekologa a okres to zagadnienie, które interesuje wiele kobiet. Tymczasem wizyta u ginekologa podczas okresu przebiega podobnie jak wizyta u ginekologa przed okresem. Na początek specjalista przeprowadza wywiad z pacjentką, mogą wtedy paść pytania, takie jak np. [4]:  

  • Jaki jest powód wizyty? 
  • Czy miesiączki są regularne? 
  • Ile wynosi przeciętna długość cykli miesiączkowych? 
  • Czy pacjentka jest aktywna seksualnie? 
  • Czy pacjentka ma stałego partnera? 
  • Czy pacjentka zaobserwowała u siebie jakieś niepokojące objawy? 
  • Czy pacjentka jest lub była w ciąży? 
  • Kiedy było ostatnio wykonane badanie cytologiczne? 
  • Jaki były wyniki ostatnio wykonywanych badań cytologicznych, USG, wymazów (jeśli były zlecane)? 

Lekarz może również zapytać o stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz antykoncepcji awaryjnej (tabletka dzień po). Natomiast gdy padnie pytanie o pierwszy dzień ostatniej miesiączki, jest to najlepsza pora na poinformowanie lekarza, że pacjentka ma właśnie okres.

Czy można wykonać badanie ginekologiczne podczas okresu? Okazuje się, że tak, badanie ginekologiczne podczas okresu jest jak najbardziej możliwe. Krwawienie menstruacyjne nie stanowi przeszkody w przeprowadzeniu badania sromu, pochwy i szyjki macicy [5]. Obowiązkiem lekarza jest zapewnienie pacjentce komfortu psychicznego oraz pomoc w zachowaniu czystości. Nie ma także przeszkód, aby w czasie okresu porozmawiać z lekarzem o planowanej ciąży lub wręcz przeciwnie — antykoncepcji. Specjalista zleci odpowiednie badania i przepisze pierwsze opakowanie tabletek, natomiast kolejne będzie można nabyć bez wizyty stacjonarnej — taką możliwość daje e-recepta online.

Wizyta u ginekologa a okres — jakich badań nie można wykonywać?

Skoro już wiadomo, jak przygotować się do wizyty u ginekologa, warto wspomnieć, jakich badań nie można wykonywać w czasie okresu. Niektóre z nich, wykonane w czasie miesiączki, mogą bowiem dawać niedokładne i nierzetelne wyniki. Nie jest zalecane np. aby wykonywać USG ginekologiczne podczas okresu [6], zarówno dróg rodnych, jak i piersi. Optymalny czas na wykonanie USG piersi to okres pomiędzy 4. a 10. dniem cyklu [1], natomiast badanie USG narządu rodnego powinno wykonywać się pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu [7]. 

Badaniem, którego wykonywanie w czasie miesiączki nie jest zalecane, jest także cytologia. Badanie cytologiczne podczas okresu, nie dość, że może być bardzo niekomfortowe dla pacjentki, to jeszcze może dać nierzetelne wyniki [6]. Najlepszy czas na wykonanie cytologii to okres od 10. do 20.  dnia cyklu (licząc od 1. dnia krwawienia miesiączkowego) [1], natomiast przy cyklach nieregularnych najlepiej odczekać do około 2-3 dni od zakończenia menstruacji [1]. 

Badanie ginekologiczne podczas okresu jest zatem jak najbardziej możliwe, natomiast podczas miesiączki nie można wykonać niektórych badań. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza ginekologa. Do specjalisty należy się udać niezwłocznie, gdy [6]: 

  • pojawiło się nagłe, mocne krwawienie niezwiązane z miesiączką, 
  • wystąpił silny ból podbrzusza uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. 

Przy wspomnianych objawach lekarz może zadecydować o wykonaniu wszystkich badań, bez względu na miesiączkę.  

W najgorszym przypadku wizyta u ginekologa podczas okresu zostanie ograniczona jedynie do wywiadu lekarskiego i ustalenia kolejnego terminu. Miesiączka nie wyklucza rozmów o antykoncepcji, poproszenia o receptę czy też doradztwa w zakresie planowania ciąży. Na pewno nie będzie to zmarnowany czas. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.