Czarna krew w czasie okresu — jakie znaczenie ma kolor krwi menstruacyjnej?

Napisano 25.05.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Obserwując kolor krwi podczas miesiączki, a także jej zapach, dowiedzieć się można wiele na temat stanu zdrowia kobiety. Nie bez znaczenia pozostaje również konsystencja krwi. Niekiedy pojawiać się może na przykład czarna, gęsta krew podczas okresu, co bywa dla wielu pań niepokojące. Czy słusznie? Jaki kolor krwi może wskazywać na infekcję? Czy jeśli podczas miesiączki pojawi się czarna krew, okres z taką krwią może być powodem do niepokoju? Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czarna krew w czasie okresu — czy jest to powód do niepokoju?

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia. W tym czasie złuszcza się pogrubione endometrium, inaczej wyściółka macicy. Jego pogrubienie miało za zadanie przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli natomiast nie dojdzie do ciąży, wyściółka złuszcza się i dochodzi do jej wydalania. Jeśli chodzi o krwawienie, jego intensywność zależy od długości cyklu miesiączkowego, obecności ewentualnych infekcji, zaburzeń w układzie krzepnięcia, a także od obecności lub braku owulacji, aktywności fizycznej, a nawet poziomu stresu i wielu innych czynników. Jednorazowe obfite lub skąpe miesiączki nie powinny stanowić powodu do niepokoju, jednak powtarzająca się nadmierna obfitość lub skąpość miesiączki przez co najmniej trzy cykle i różne objawy towarzyszące, do których zalicza się np. ból podbrzusza lub piersi, powinny już stanowić powód do niepokoju. Skąpe miesiączki mogą być efektem stosowanej antykoncepcji hormonalnej, stresu lub wiązać się z zaburzeniami odżywiania, a obfite miesiączki mogą wskazywać na polipy lub mięśniaki narządu, jakim jest macica.

Czytaj także:

Pojawiający się na środkach higienicznych (tampon, podpaski) płyn menstruacyjny składa się z krwi, a także ze śluzu i złuszczonej błony śluzowej macicy. Jeśli chodzi o wydalany płyn menstruacyjny, za normalne uznaje się wydalanie go z organizmu w ilości 100 ml, z czego 40-80 ml stanowić może krew. Kolor krwi podczas krwawienia miesiączkowego pozwala szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości w organizmie. Często niepokój u kobiet mających miesiączkę wzbudza brązowy i pomarańczowy oraz szarawy kolor krwi, podobnie jak krew jasnoróżowa, ciemnoczerwona, czy też krew ciemniejsza, np. koloru czarnego.

Jeśli kolor krwi jest inny niż zwykle, poza tym wraz z wydalaną z pochwy krwią pojawiają się skrzepy, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ taka krew może stanowić powód do niepokoju. Konsultacji z ginekologiem może wymagać między innymi pojawiająca się przez cały czas czarna krew. W tej sytuacji konieczne może okazać się stosowanie wydawanych z przepisu lekarza leków, w tym również terapia długotrwała. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy e-recepta, którą otrzymać można od lekarza bez wychodzenia z domu.

Co oznacza czarna krew podczas okresu najczęściej? Zwykle czarny okres nie oznacza choroby, zwłaszcza jeśli miesiączki są regularne. Najczęściej ciemny okres powstaje w wyniku krwi zalegającej przez dłuższy czas w macicy. Nierzadko również kobieta obserwuje czarne skrzepy krwi podczas okresu. Obecność skrzepów w czasie okresu to w większości naturalna sytuacja związana z łuszczeniem się nabłonka. Są jednak przypadki, gdy czarna krew może wskazywać na niepokojący stan zdrowia. Co oznacza czarny okres wówczas? W tej sytuacji, jeśli pojawi się duża ilość większych skrzepów i czarna krew, okres może stanowić powód do niepokoju i konieczny jest już kontakt z lekarzem.

Kiedy czarna krew podczas miesiączki może wymagać wizyty u ginekologa?

Powodem do niepokoju mogą okazać się szczególnie duże skrzepy krwi, którym towarzyszą obfite krwawienia oraz ból. Do lekarza warto się zgłosić także, jeśli krwawienia są nieregularne, a dodatkowo pojawiają się skrzepy. Ciemna krew ze skrzepami może również wskazywać na niski poziom progesteronu, a obecność bardzo dużej ilości skrzepów może być objawem zaburzenia krzepliwości krwi. Niekiedy czarna, gęsta krew podczas okresu świadczyć może jednak o zbyt wysokim poziomie hormonu, jakim jest estrogen. O czym jeszcze może świadczyć ciemny (brązowy lub czarny) okres? Ciąża bardzo często na początku może objawiać się w postaci skąpego plamienia, które może przybierać ciemną barwę – zwykle jednak jest to kolor brązowy, a nie czarny.

Dlaczego krew podczas okresu przybiera różną barwę?

Nie zawsze krew musi mieć kolor czerwony, by była prawidłowa. Odcień krwi ma bardzo duże znaczenie, a przyczyny zmian koloru krwi miesiączkowej związane są m.in. z czasem, po jakim organizm wydala płyn menstruacyjny. W trakcie miesiączki krew może zmieniać barwę. Początkowo może być bladoróżowa, następnie może mieć kolor różowy, później jasnoczerwony i krwistoczerwony, a na końcu może być brązowa lub czarna. Im dłużej krew nie jest wydalana, tym jej kolor staje się ciemniejszy. Również przyjmując przepisane przez ginekologa tabletki antykoncepcyjne zauważyć można nieco inne krwawienie. Nie jest to co prawda typowy okres, a krwawienie z odstawienia, jednak tu też może się zdarzyć, że krew będzie mieć różne odcienie.

Inne kolory krwi menstruacyjnej — jasnoczerwona, szaro-czerwona, różowa

Krew może przybierać różne odcienie i nie zawsze stanowi to objaw choroby. Czarna krew z okresu to zwykle krew, która zalegała dłużej w jamie macicy. Czerwona i jasnoczerwona krew to prawidłowa barwa, która pojawia się na początku okresu, kiedy krew wypływa z pochwy szybko, a do tego intensywnie. Taka barwa krwi na początku miesiączki świadczy o tym, że w macicy nie ma resztek endometrium. W kolejnych dniach pojawiać się może natomiast ciemny kolor krwi podczas okresu, w tym szczególnie kolor ciemnoczerwony, ceglasty lub brązowy, a nawet wspomniany już czarny. Pamiętać należy jednak, że szara krew może już świadczyć o infekcji, natomiast u kobiet w ciąży może być objawem poronienia. Z kolei różowa krew może wskazywać na skąpą miesiączkę, poza tym może świadczyć o niskim poziomie estrogenu.

Czy istnieje prawidłowy kolor krwi podczas menstruacji?

Chociaż kolor krwi podczas miesiączki ma bardzo duże znaczenie, to barwa krwi może się różnić podczas trwania poszczególnych miesiączek. Pojawiać się może między innymi brązowa lub czarna krew, a okres może objawiać się również w postaci krwi w innych kolorach.

Brązowe plamienie podczas okresu — co oznacza?    

Podczas okresu pojawiać się może nie tylko czarna krew. Okres może objawiać się również w postaci brązowego plamienia. Brązowe plamienie podczas okresu nie powinno być powodem do niepokoju. Taka barwa krwi pojawia się zwykle na początku i końcu okresu – wówczas krew przez dłuższy czas zalega w jamie macicy. Jeśli natomiast brązowe plamienia pojawiają się między miesiączkami, może to świadczyć o zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. Brązowe plamienie, które pojawia się między miesiączkami może również świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, polipach jamy macicy, czy też o obecności torbieli w jajnikach.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.