Kłucie w pochwie – kiedy może się pojawić i co oznacza?

Napisano 26.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kłucie w pochwie jest nieprzyjemnym odczuciem, które może pojawiać się z wielu przyczyn, w tym również w przebiegu niejednej choroby. Bóle, kłucie czy świąd to objawy, które mogą wskazywać w szczególności na infekcje różnego rodzaju lub alergię, która wbrew pozorom jest dość częsta. Gdy pochwa kłuje, problemem może być ponadto wulwodynia lub liszaj twardzinowy. Co jeszcze należy wiedzieć o możliwych przyczynach kłucia w pochwie i ich leczeniu? Czym spowodowane może być z kolei kłucie w pochwie w ciąży? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kłucie w pochwie – co może oznaczać?

Dolegliwości związane z układem płciowym to między innymi kłucie w pochwie, które może wiązać się z wieloma przyczynami. Nie jest rzadkością zarówno kłucie w pochwie po owulacji, jak i kłucie w pochwie przed okresem, czy też kłucie w pochwie podczas okresu. Prowadzić może do niego alergia lub infekcja, które przyczyniają się do pojawienia się stanu zapalnego pochwy. Kłucie czy silne swędzenie w pochwie, które wiąże się z infekcją, wymaga pilnego wdrożenia działań zaradczych. Konsekwencji zaniechania kontaktu z lekarzem na czas może być wiele. Istnieje ryzyko przejścia infekcji do postaci przewlekłej i wystąpienia groźnych powikłań, a te prowadzić mogą nawet do niepłodności. Problemem kłucia w pochwie może być również infekcja układu moczowego, liszaj twardzinowy, wulwodynia, a nawet opryszczka. Nawet w ciąży wystąpić może u pacjentek niepokojące kłucie w pochwie, a skracanie szyjki macicy to jedna z wielu przyczyn takiego stanu rzeczy.

Czytaj także:

Gdy pojawia się kłucie pochwy niewiadomej przyczyny, najlepiej skonsultować się z lekarzem i chwilowo zrezygnować z kontaktów seksualnych. Pamiętać należy, że recepta online na tabletki antykoncepcyjne to rozwiązanie na wysokiej skuteczności zabezpieczenie przed ciążą, ale nie chorobami wenerycznymi. Infekcje intymne mogą objawiać się właśnie kłuciem w pochwie, dlatego do czasu wyleczenia należy unikać współżycia. Niejednokrotnie w tym przypadku konieczne jest wręcz jednoczesne leczenie obojga partnerów seksualnych.

Kłucie w pochwie podczas oddawania moczu — czy jest znakiem infekcji?

Przyczyn kłucia w pochwie może być wiele, choć najczęściej problemem okazuje się infekcja intymna. Kłucie w pochwie i ból podbrzusza może wiązać się między innymi z zakażeniem Candida. Nie jest wykluczona również infekcja bakteryjna. Inną przyczyną kłucia w pochwie jest opryszczka czyli objaw infekcji wirusem HSV, a nawet stan zapalny pochwy, który występuje na tle alergicznym. Alergia dotyczyć może wkładek higienicznych, podpasek, a nawet proszku do prania czy kosmetyków do higieny intymnej. Wrażenie kłucia w pochwie może ponadto wiązać się z infekcją układu moczowego, co wiąże się z bliskim połączeniem ujścia cewki moczowej i pochwy. Gdy pojawi się dolegliwość, lepiej nie zwlekać z kontaktem z lekarzem, gdyż wiele schorzeń układu rozrodczego może mieć groźne powikłania. Jeśli konieczne będzie dłuższe leczenie farmakologiczne, recepta przez internet może okazać się przydatna, gdy pacjentce kończyć będą się leki, a nie będzie mogła na czas zarejestrować wizyty u lekarza po nową receptę.

Możliwe przyczyny kłucia w pochwie – liszaj twardzinowy

Uciążliwe kłucie w pochwie może wskazywać także na liszaja twardzinowego, który często powstaje w związku ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Sprzyja mu szczególnie spadek poziomu estrogenów, a ten towarzyszy między innymi pacjentkom w wieku okołomenopauzalnym. Liszaj to zgrubienie błony śluzowej, któremu towarzyszą białe grudki, co przyczynia się do świądu, kłucia i bólu.

Wulwodynia, czyli przewlekłe i bolesne kłucie w pochwie

Nieprzyjemne uczucie kłucia w pochwie może również wiązać się z wulwodynią. Kobiety najczęściej opisują swoje dolegliwości, jako kłujący ból pochwy. Jest to przypadłość, która może bardzo negatywnie odbić się na codziennym funkcjonowaniu pacjentki, w tym nie tylko na jej współżyciu, ale również na wielu innych obszarach życia codziennego. Jest to ból sromu i pochwy, który nie współistnieje z infekcją czy innymi problemami zdrowotnymi układu płciowego. Często wręcz uniemożliwia współżycie seksualne, a ponadto może nasilać się w czasie siedzenia, czy też leżenia. Niestety nie istnieje na nią w 100% skuteczne dla każdej kobiety lekarstwo, choć niewątpliwie współpraca ze specjalistami może polepszyć jakość życia pacjentki.

Ciąża i kłucie w pochwie – czy powinno niepokoić?

W czasie ciąży zdarzyć może się kłucie w pochwie, co wiele pacjentek bardzo niepokoi. Stan ten najczęściej jest fizjologiczny i po prostu wiąże się ze zmianami, które w tym czasie zachodzą w ciele kobiety. Nie zawsze jednak kłucie w pochwie w ciąży jest sytuacją naturalną i niejednokrotnie wskazywać może również na poważniejsze kwestie, których nie wolno lekceważyć. Przykładem mogą być między innymi infekcje intymne, o które w ciąży wcale niestety nie jest trudno, a które mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Innym problemem może być opryszczka lub wulwodynia, które także wymagają konsultacji z lekarzem.

Częste kłucie w pochwie na początku ciąży często świadczy o implantacji zarodka w macicy. Kobieta odczuwać może wówczas delikatny ból (czy też kłucie), ponadto pojawić może się lekkie krwawienie. Kłucie w pochwie w ciąży w 2 trymestrze może wskazywać na infekcję, która wymaga leczenia, ponadto może być objawem sugerującym niewydolność szyjki macicy (niewydolność cieśniowo-szyjkowa), co także wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Jeśli chodzi natomiast o kłucie w pochwie przed porodem, dolegliwość wiązać może się między innymi z rozejściem się spojenia łonowego, czy też skurczami przepowiadającymi, a tuż przed porodem wskazywać może na rozpoczęcie akcji porodowej.

Każdorazowo dla pewności pieczenie i kłucie w pochwie najlepiej konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który sprawdzi, czy jest ono objawem normalnym, czy też wymaga wykorzystania leków. Pilnie należy zgłosić się do lekarza, gdy oprócz dolegliwości bólowych pojawi się krwawienie, nienaturalne upławy, podwyższona temperatura czy silny ból brzucha. Również kłucie w pochwie po porodzie nie powinno być lekceważone i wymaga konsultacji ze specjalistą.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.