Koronawirus a miesiączka – czy COVID ma wpływ na okres?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Szukając odpowiedzi na pytania związane z tematem „koronawirus a miesiączka” można trafić na niespójne informacje. Na podstawie dotychczasowych badań i obserwacji zauważono, że u części kobiet po przebyciu choroby początkowo mogą, lecz nie zawsze muszą, występować nieregularne cykle miesiączkowe. Zauważalne może być np. zmienienie się objętości krwawienia (wystąpienie silnego lub skąpego krwawienia) oraz nasilone bóle menstruacyjne i inne niepożądane stany. Chociaż z nieregularnymi miesiączkami panie mogą borykać się z różnych przyczyn i w różnym wieku, przez cały czas trwają badania dotyczące wpływu zarażenia COVID-19 na miesiączkę i problemy z płodnością, a także na problemy w trakcie ciąży. Temat ten przybliżymy w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Koronawirus a miesiączka – spóźniający się okres z powodu COVID-19

Covid-19 to stosunkowo nowa jednostka chorobowa, która wciąż jest intensywnie badana. Co chwilę pojawiają się nowe doniesienia o wpływie koronawirusa na różne obszary funkcjonowania organizmu. Wiele tych doniesień wymaga szerszych badań. Jeśli chodzi o temat „Covid 19 a miesiączka”, pacjentki niejednokrotnie zgłaszały, że wśród skutków zachorowania pojawiały się u nich zaburzenia miesiączkowania. Już zwykła infekcja może prowadzić do krótkotrwałych zaburzeń menstruacji, więc wydaje się zrozumiałe, że i koronawirus mógłby tak działać. Wpływ ma tu osłabienie organizmu, czy też występująca niejednokrotnie wysoka gorączka. Przypuszczenia dotyczące wpływu choroby na miesiączkę prawdopodobnie mogą zależeć także od ciężkości przebiegu choroby.

Czytaj także:

Przyczyny zaburzenia lub braku okresu mogą więc wiązać się z wieloma przebytymi chorobami, w tym również z koronawirusem. Jeśli chodzi o zagadnienie „koronawirus a miesiączka”, pojawienie się choroby i obecność przez dłuższy czas jej objawów może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób. Infekcje u zarażonych COVID-19 o cięższych przebiegach (a nierzadko również o lżejszym przebiegu) mogą ponadto zaburzać cykle miesiączkowe. Nie dziwi zatem fakt, że wiele kobiet z niepokojem poszukuje wiarygodnych informacji na temat tego, czy Covid ma wpływ na miesiączkę. W sieci znaleźć można wiele informacji o pacjentkach, u których prawdopodobnie powiązanie „Covid a miesiączka” faktycznie wystąpiło. Zauważały one, że okres po przechorowaniu Covid-19 nie pojawiał się w terminie.

Problemy z nieregularnością cykli (niekoniecznie po koronawirusie) niejednokrotnie normują tabletki antykoncepcyjne. Receptę na nie można otrzymać nie tylko stacjonarnie – również recepta online na tabletki antykoncepcyjne jest formą akceptowalną w aptekach.

Badania na temat zaburzenia cyklu miesiączkowego przy COVID-19

Ze względu na niepokojące sygnały od pacjentek, prowadzone są badania, które być może w przyszłości dadzą jednoznaczną odpowiedź na pytanie „czy koronawirus może opóźnić okres”. Wśród najnowszych doniesień naukowych z niezależnych jednostek badawczych pojawiają się informacje, że długoterminowe skutki infekcji koronawirusem to nie tylko chroniczne zmęczenie, problemy z sercem czy płucami oraz koncentracją, ale również wiele innych dolegliwości. Okazuje się, że jednym z powikłań przechorowania Covid-19 mogą być u niektórych kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Za główną przyczynę zaburzeń i nieregularnych miesiączek uważany jest stres, który towarzyszy pandemii i samej infekcji. Zaburzenia miesiączkowania raczej nie są związane w tym przypadku z układem hormonalnym czy pracą jajników. Pierwsze przeprowadzone badania u części kobiety nie wykazały znaczących zmian, jeśli chodzi o poziom hormonów. Zdaje się zatem, że żeńskie hormony płciowe zwykle pozostają więc na niezmienionym poziomie, mimo infekcji. Są to jednak wciąż zbyt ograniczone dane, by móc mówić konkretnie o wpływie koronawirusa na płodność pacjentek.

Szczepienia na COVID-19 a okres – czy mogą mieć wpływ na cykl?

Interesujący jest również temat „szczepienie a okres”, gdyż i w tej kwestii pojawia się wiele niedomówień i pytań, na które wciąż brak odpowiedzi. Czy można się szczepić podczas okresu i czy możliwe jest opóźnienie okresu po szczepieniu? I w tej kwestii prawdopodobnie jeszcze za wcześnie, by mówić o wiarygodnych informacjach, gdyż same szczepionki – podobnie jak choroba – są z nami obecne od niedawna. Dotychczas brak jest jednak jakichkolwiek argumentów na łączenie szczepionki przeciw SARS-CoV-2 z zaburzeniami miesiączki. Dotychczasowe badania nie wskazują bowiem na bezpośredni związek na osi między przyjęciem szczepionki a nieregularnymi miesiączkami.

Krwawienie menstruacyjne nie jest wymieniane również wśród przeciwwskazań do szczepienia, dlatego odpowiedź na pytanie „czy podczas okresu można się szczepić” jest twierdząca. Szczepienie powinno być odroczone w przypadku silnej infekcji lub zaostrzeniu alergii bądź choroby przewlekłej. Nie ma potrzeby odraczania swojego szczepienia, jeśli kobieta ma okres, gdyż nie wykazano dotąd niebezpiecznego powiązania w kwestii „okres a szczepienie na Covid”.

Nie istnieją aktualnie żadne potwierdzone dowody naukowe, które wprost wskazywałyby związek między szczepieniem a zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Jeśli chodzi o opisywane doświadczenia kobiet w temacie szczepień i miesiączek, niektóre pacjentki zgłaszały przesunięcie krwawienia po szczepieniu, jednak nie da się potwierdzić, że zaburzenia te wywołała akurat szczepionka. Takie zaburzenia mogą wiązać się z wieloma kwestiami, w tym chociażby ze stresem. Aktualnie zatem brak okresu po szczepieniu jest wskazaniem do wykonania testu ciążowego bądź sprawdzenia innych przyczyn tego stanu rzeczy u ginekologa.

Pandemia koronawirus i jej wpływ na zdrowie psychiczne a miesiączka

Brak miesiączki po Covid może wiązać się zarówno z samą infekcją i mocnym osłabieniem organizmu walce z chorobą, jak również ze stresem, który jej towarzyszył. Choroba wciąż jest nowa, a doniesienia medialne czy krążące wśród społeczeństwa opowieści o jej wpływie na organizm z pewnością w pewien sposób wpływają na psychikę każdego człowieka. Dochodzi do tego kwestia odosobnienia w kwarantannie i izolacji, ograniczony kontakt z lekarzami, a także strach o zdrowie i życie swoje, czy też najbliższych. Okres po Covidzie może nie pojawić się w terminie i niejednokrotnie wpływ na to opóźnienie ma właśnie silny stres.

Przewlekły stres wpływający negatywnie na stan zdrowia wymieniany jest jako przyczyna wielu zaburzeń pracy organizmu, a mimo to bywa przez wiele osób lekceważony. Wpływ stresu na oś podwzgórze-przysadka-jajnik znany jest jednak nie od dziś i wiąże się ze zmianami, które w bezpośredni sposób wpływają na cykl menstruacyjny kobiety.  Powiązanie „koronawirus a cykl menstruacyjny” faktycznie zatem istnienie, choć może nie jest bezpośrednie. Stres wiąże się między innymi ze wzrostem stężenia prolaktyny w organizmie, a ta znów hamuje wydzielanie hormonów wpływających na cykl menstruacyjny.

Wpływ COVID-19 na PMS – niepokojące objawy

Pozostając jeszcze przy temacie „koronawirus a miesiączka”, dodać trzeba, że zaburzenia cyklu miesiączkowego i zmiana intensywności krwawień to nie wszystko. Długoterminowe powikłania infekcji Covid-19 to u niektórych kobiet także zaostrzenie PMS (zespół napięcia miesiączkowego). Bardziej dotkliwe objawy PMS to nasilone objawy psychiczne i fizyczne, w tym depresja, a także niepokój, drażliwość oraz obniżenie samooceny, rozstrój żołądka, wzdęcia i zgaga. Zauważono, że objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego najczęściej dotyczą kobiet w wieku od 25 do 35 lat.

Długi ogon COVID-19 a miesiączka. Czy jest się czym martwić?

Z problemem długiego ogona COVID-19 może mieć do czynienia nawet połowa ozdrowieńców, bez względu na to, jak przeszli oni chorobę. Brak miesiączki po Covidzie faktycznie może przejściowo wystąpić, podobnie jak zmiana intensywności krwawień menstruacyjnych, czy też zaostrzenie PMS, jednak wciąż dane te są zbyt ograniczone, by mówić o problemie „przemijającym” i niewymagającym uwagi. Jeśli kobieta zauważy u siebie niepokojące zmiany w funkcjonowaniu swojego układu rozrodczego, nie powinna czekać na jego unormowanie się samoczynne, tylko powinna skonsultować się z ginekologiem. Faktem jest, że zmiany cyklu menstruacyjnego u wielu kobiet normują się po kilku cyklach, jednak każdy organizm jest inny. Trzeba również mieć na uwadze, że pojawiające się zaburzenia miesiączkowania wcale nie muszą ponadto wiązać się z Covid-19, a ich wystąpienie może po prostu zgrać się w czasie z chorobą i mieć zupełnie inne podłoże, które wymaga sprawdzenia i niejednokrotnie wdrożenia leczenia. Konieczny powinien być zatem wówczas kontakt z lekarzem-specjalistą ginekologii.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.