Skąpe miesiączki – czy są powodem do niepokoju?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nie tylko obfite krwawienie jest powodem do szybkiej wizyty u lekarza – również nietypowo skąpy okres wymaga sprawdzenia. Skąpe miesiączki mogą wiązać się z niejedną przyczyną. Nierzadko przyczyną może być m.in. wysoki poziom stresu. Problemem może być również nadmierny spadek masy ciała, przemęczenie czy intensywna aktywność fizyczna, ale podejrzewać można również niektóre poważne zaburzenia hormonalne czy problemy zdrowotne. Kiedy i z jakich powodów nie powinno się odwlekać kontaktu z ginekologiem przy skąpych miesiączkach?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Skąpe miesiączki – czym się charakteryzują?

Krwawienie miesiączkowe to zazwyczaj pierwsze 3–5 dni cyklu menstruacyjnego. Dochodzi wówczas do wydalenia złuszczonej błony śluzowej jamy trzonu macicy. Zaburzenia miesiączkowania to nie tylko miesiączka zbyt obfita, ale również nienaturalnie skąpa miesiączka, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Choć wiele kobiet cieszy fakt mniejszej obfitości krwawienia miesiączkowego, w niektórych przypadkach może być to powód do pilnej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Nieprawidłowe krwawienia zawsze wymagają sprawdzenia, bez względu na to, czy mówimy o miesiączkach zbyt obfitych, czy też zbyt skąpych.

Czytaj także:

W czasie prawidłowej miesiączki objętość traconej przez kobietę krwi zazwyczaj wynosi 50-150 ml. Długość okresu jest różna u wielu kobiet, jednak zazwyczaj krwawienie trwa 3-5 dni. Skąpe miesiączki (hypomenorrhoea) są terminem, który wykorzystywany jest w przypadkach, kiedy kobieta traci mniej niż 30-50 ml krwi, a jej okres trwa krócej niż 1-2 dni. Skąpe krwawienia mogą występować naturalnie u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Nie są to jednak wówczas typowe miesiączki i w tym szczególnym przypadku nie trzeba przejmować się niewielką ilością krwi co miesiąc.

Skąpe miesiączki — czy powinny niepokoić?

Nie zawsze skąpa miesiączka jest powodem do niepokoju, jednak zawsze wymaga sprawdzenia, gdyż w niektórych przypadkach może być objawem poważniejszych zaburzeń. Bardzo charakterystyczne są na przykład skąpe miesiączki podczas brania tabletek antykoncepcyjnych, co wspomniano już wcześniej. Termin „miesiączka” jest tu jednak umowny, gdyż przy antykoncepcji hormonalnej tradycyjne miesiączki nie występują, a w zamian mamy do czynienia z tzw. krwawieniem z odstawienia. W tym miejscu warto dodać, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie musi wiązać się z częstymi wizytami u lekarza po receptę. Również recepta online na tabletki antykoncepcyjne sprawdzi się w tym przypadku bardzo dobrze, a nie wymaga wychodzenia z domu i dostosowywania swoich planów do godzin pracy lekarza.

Jeśli chodzi natomiast o zagadnienie „skąpe miesiączki a płodność”, należy mieć na uwadze, że skąpe i rzadkie plamienia związane z utratą krwi <30-50 ml w konsekwencji mogą mieć wpływ na próby zajścia w ciążę. Temat „skąpe miesiączki a zajście w ciążę” jest istotny zwłaszcza w momencie, kiedy skąpe cykle związane są z zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas taki stan może utrudniać kobiecie zajście w ciążę. Jednak skąpa miesiączka może mieć podłoże fizjologiczne i w takim przypadku skąpe cykle nie mają wpływu na zajście w ciążę, ale już często występujące zbyt skąpe miesiączki są powodem do konsultacji z lekarzem, gdyż zwykle nie jest to sprawa naturalna.

Przyczyny skąpego okresu

Problem dla kobiet stanowić mogą zarówno nieprzyjemne bóle brzucha i złe samopoczucie, jak i zbyt obfite lub zbyt ubogie miesiączki. Skąpe miesiączki przyczyny mogą mieć różne. Plamienie zastępujące tradycyjny okres może na przykład pojawić się u kobiet, które są przemęczone lub narażone na przewlekły stres. Problem pojawia się też u pań, które stosują zbyt radykalną dietę lub ćwiczą zbyt intensywnie, gdyż niewielkie plamienie może być związane z nadmiernym odchudzaniem. Problemem może być także otyłość, zapalenie błony śluzowej macicy, a nawet zrosty po nadmiernym łyżeczkowaniu. Takie objawy mogą pojawiać się również jako efekt zaburzeń funkcji przysadki mózgowej, ponadto mogą wiązać się z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej macicy.

Do najczęstszych przyczyn powstania skąpych miesiączek należą jednak zaburzenia hormonalne, w tym zwłaszcza hiperprolaktynemia (zaburzenia wydzielania prolaktyny, w tym podwyższony poziom prolaktyny w surowicy krwi), czy też niedobór estrogenów. Do występowania skąpych miesiączek przyczyniać mogą się również torbiele jajników. Problemem może być również zespół policystycznych jajników i nadmiar androgenów, a nawet problemy z tarczycą. Możliwe są również skąpe miesiączki po odstawieniu antykoncepcji. Zależy to jednak od długości okresu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Pojawienie się nietypowo skąpego krwawienia może być również objawem ciąży – nie jest to wówczas miesiączka, jednak kobiety zwykle mylą takie plamienie z pojawiającym się okresem. Jeśli zatem kobieta wcześniej miała miesiączki normalne i nagle pojawiło się w terminie okresu plamienie nietypowe, powinna dla pewności wykonać test ciążowy. Coraz bardziej skąpe miesiączki z wiekiem mogą również wskazywać na menopauzę – zazwyczaj objawy takie występują u kobiet powyżej 50. roku życia.

Czy skąpa miesiączka może być objawem choroby? Kiedy udać się do lekarza?

Bardzo skąpe miesiączki wymagają sprawdzenia, zwłaszcza jeśli pojawiają się w młodym wieku. Skąpe miesiączki po 40, a tym bardziej skąpe miesiączki po 30 roku życia koniecznie wymagają konsultacji z lekarzem. Wspomniano już, że wiele przyczyn może wywoływać skąpe miesiączki, a tarczyca jest jednym z nich. Zaburzenia miesiączkowania pojawiać mogą się zarówno przy niedoczynności, jak i przy nadczynności tarczycy, dlatego jest to stan wymagający sprawdzenia. Wizyta u lekarza i dobranie leczenia tarczycy może pomóc nie tylko w stabilizacji cyklu miesiączkowego, ale również w łagodzeniu innych objawów związanych z jej nieprawidłową aktywnością.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.