Śluz po owulacji – płodny czy nie płodny? Jak obliczyć dni płodne?

Napisano 08.12.2021 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Śluz po owulacji wygląda zupełnie inaczej odmiennie niż śluz w dni płodne. Jeśli starasz się zajść w ciążę lub, wręcz przeciwnie, chcesz uniknąć nieplanowanej ciąży, warto obserwować, jak zmienia się śluz. Dzięki temu nauczysz się rozpoznawać fazy płodności oraz niepłodności. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Śluz płodny i niepłodny – jak je rozpoznać?

Śluz w pochwie zmienia się podczas cyklu menstruacyjnego, w zależności od faz płodnych i niepłodnych. Wygląd oraz konsystencja śluzu zależy od zmian w wydzielaniu hormonów – prolaktyny oraz estrogenu [1]. Śluz w dni płodne (inaczej śluz okołoowulacyjny) pojawia się na kilka dni przed owulacją, jest on przezroczysty, lepki, śliski i rozciągliwy. Jaki jest śluz po owulacji?  Nieprzezroczysty i bardziej gęsty. 

Czytaj także:

Co oznacza śluz po owulacji?

Śluz po owulacji jest inaczej nazywany śluzem niepłodnym, ponieważ utrudnia on plemnikom dotarcie do komórki jajowej i zapłodnienie jej. Natomiast kiedy brak typowego przezroczystego i obfitego śluzu płodnego w połowie cyklu miesiączkowego, taki objaw może świadczyć o cyklu bezowulacyjnym [2]. Tzw. anowulacje są zupełnie normalne u młodych dziewcząt, które jeszcze nie miesiączkowały oraz u kobiet po menopauzie, zdarzają się jednak także w przebiegu niektórych chorób. 

Rodzaje śluzu – jaki powinien niepokoić?

Oba rodzaje śluzu, zarówno płodny, jak i niepłodny, są jak najbardziej prawidłowe. Dopiero gdy zaobserwowano zmiany w śluzie (dotyczące konsystencji, zapachu lub barwy), taki objaw może wzbudzać niepokój, ponieważ świadczy o upławach i konieczności wizyty u lekarza ginekologa. O ile zapisanie się na pierwszą wizytę u specjalisty może przysporzyć trochę trudności, o tyle kolejne konsultacje wiążą się z większą oszczędnością czasu i nerwów. Tym bardziej że coraz więcej lekarzy wypisuje swoim pacjentom recepty przez internet.  

Wygląd śluzu pomaga określić nie tylko fazy płodne i niepłodne, ale także mówi wiele o stanie zdrowia kobiety. Objawy, które powinny wzbudzić czujność to zmiana [3]: 

  • konsystencji – np. na serowatą;
  • zapachu – „rybia” woń; 
  • zabarwienia śluzu – np. na kolor zielonkawy lub żółty. 

Jeśli u kobiety wystąpił brązowy śluz, tuż przed okresem lub po nim, najczęściej ma to związek z wydzielaniem krwi menstruacyjnej razem ze śluzem [4]. Śluz przed okresem może także być pierwszym objawem ciąży i wskazywać na plamienie implantacyjne [4]. A co w sytuacji, gdy wystąpił biały gęsty śluz? Co oznacza takie zabarwienie? Taki kolor najczęściej świadczy o infekcji grzybiczej lub bakteryjnej [5]. 

Upławy z pochwy a śluz owulacyjny – czym się różnią?

Śluzu po owulacji oraz śluzu okołoowulacyjnego nie należy mylić z upławami. Jest to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, będąca efektem zachwiania równowagi flory bakteryjnej [5]. Ich pojawieniu się sprzyjają czynniki takie jak: 

  • długotrwała antybiotykoterapia; 
  • duża aktywność seksualna z częstą zmianą partnerów; 
  • osłabiona odporność; 
  • zaburzenia miesiączkowania.

O czym mogą świadczyć upławy? Ich obecność może wskazywać na infekcję, zaburzenia hormonalne lub zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową [4]:  

  • upławy gęste, białe i serowate – infekcja grzybicza;
  • upławy szare lub białe, wodniste i gęste, o rybiej woni – infekcja bakteryjna; 
  • upławy żółtozielone, pieniące się oraz wydzielające nieprzyjemny zapach – rzęsistkowica; 
  • upławy ze swędzeniem i zaczerwienieniem okolic intymnych – stan zapalny
  • upławy o nietypowej konsystencji, zapachu i\lub kolorze, z towarzyszącymi innymi objawami (np. krwawieniem lub bólem podbrzusza) – objaw chorób przenoszonych drogą płciową lub chorób nowotworowych. 

Śluz po owulacji – kiedy udać się do lekarza?

Niepokój powinny wzbudzić nie tylko upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy, ale również sytuacja, gdy poza zmianami w wyglądzie śluzu u kobiety wystąpiły także inne dolegliwości. Dyskomfort podczas stosunku seksualnego, pieczenie lub swędzenie pochwy czy też zaczerwienienie okolic narządów płciowych – takie objawy mogą świadczyć o infekcji lub jakiejś chorobie. W razie wystąpienia niepokojących objawów warto jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Specjalista zidentyfikuje przyczynę problemu i zaleci odpowiednie dla danego przypadku leczenie. 

Jak obliczyć dni płodne na podstawie zmian w śluzie?

Metoda obserwacji śluzu szyjkowego może być pomocna w określaniu dni płodnych i niepłodnych u kobiety. Warunkiem powodzenia tego sposobu jest jednak zdrowe mikrośrodowisko narządów płciowych, bez żadnych infekcji [7]. Chcąc oszacować przebieg faz płodnych i niepłodnych, należy pamiętać także o tym, że obserwacja śluzu nie pozwoli wyznaczyć dokładnie momentu owulacji. Jest to metoda szacunkowa, ponieważ na produkcję śluzu, jego kolor i konsystencję wpływają różne czynniki. Przyjmowanie leków, zajście w ciążę lub zaburzenia hormonalne mogą się przyczynić do zafałszowania wyników obserwacji, dlatego warto dodatkowo wykonać test owulacyjny lub prowadzić kalendarzyk dni płodnych. 

Jak rozpoznać, czy kobieta ma dni płodne, czy niepłodne? O dniach sprzyjających zapłodnieniu może świadczyć [7] [8]: 

  • przejrzysty i szklisty śluz jak białko kurze;
  • wodnisty i ciągnący się śluz;
  • uczucie wilgotności w pochwie, wrażenie nieustannie mokrej bielizny.

Taka konsystencja śluzu zapewnia na tyle dobre warunki plemnikom, że mogą one przetrwać w kobiecych drogach rodnych nawet do 5 dni po odbytym stosunku seksualnym bez zabezpieczenia. 

Tymczasem dni niepłodne objawiają się poprzez [7] [8]: 

  • gęsty i nierozciągliwy śluz;
  • nieprzezroczysty, białawy kolor śluzu; 
  • uczucie suchości w pochwie.

W takich warunkach plemniki nie są w stanie przeżyć długo w jamie macicy, tego typu obserwacje mogą także świadczyć o tym, że komórka jajowa jest jeszcze niedojrzała. 

Czy po zapłodnieniu występuje śluz? Tak, jeśli doszło do zapłodnienia komórki jajowej, kobieta w dalszym ciągu wydziela śluz. Początkowo produkcja śluzu jest zwiększona, w pierwszych dniach po zapłodnieniu wydzielina przypomina nawet śluz płodny – jest przezroczysta, bezwonna i lekko wodnista  [10]. Jak zmienia się śluz po zapłodnieniu? W końcowych etapach ciąży śluz przyjmuje on inną konsystencję – staje się gęsty i galaretowaty.

Jeśli chodzi o kolor śluzu, podobnie jak w przypadku kobiet, które nie są w ciąży, niepokój powinny wzbudzić upławy, czyli np. śluz o zielonkawym kolorze lub nieprzyjemnym zapachu. W takiej sytuacji należy koniecznie udać się do ginekologa, ponieważ mogło dojść do jakiejś infekcji. Tymczasem brązowy kolor śluzu jest zupełnie naturalny – jeśli pojawia się on na początku ciąży, świadczy o krwawieniu implantacyjnym [10]. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.