Co może oznaczać ból jajnika po owulacji?

Napisano 11.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból jajnika po owulacji może pojawić się u każdej kobiety i zawsze jest to wskazanie do konsultacji z lekarzem. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ przyczyn takich dolegliwości może być wiele i zazwyczaj potrzebna jest szersza diagnostyka. Co oznacza pojawienie się bólu jajników, gdy owulacja minęła już kilka dni wcześniej? Czy podobne objawy zawsze wskazywać muszą na ciążę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból podbrzusza po owulacji – przyczyny

Bóle podbrzusza pojawiają się w różnych dniach cyklu. Towarzyszą kobietom między innymi w przypadku zbliżającej się miesiączki (skurcze macicy), ponadto niektóre kobiety odczuwają również dolegliwości bólowe w czasie owulacji, które związane są z pękaniem pęcherzyka Graafa. Co jednak, jeśli pojawi się u pacjentki ból jajnika po owulacji? Przyczyny takich objawów mogą być różne, więc nie powinno się lekceważyć pojawiających się symptomów. Gdy jajnik boli po owulacji, może być to na przykład jednym z pierwszych symptomów ciąży. Może być to wynikiem zmian w organizmie kobiety, do których dochodzi w przypadku zapłodnienia. Dolegliwości bólowe mogą świadczyć o zmianach hormonalnych, w tym o wzroście ilości progesteronu, by komórka mogła zagnieździć się w macicy, a także o rozpulchnianiu macicy. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna pojawiających się dolegliwości bólowych. Mowa może być również o ciąży ektopowej, czyli umiejscowionej w nieprawidłowym miejscu (najczęściej w jajowodzie, ale również w jajniku i innych miejscach). Problem może wiązać się również ze stresem (kolka jajnikowa), PMS-em, a nawet z niedogodną pozycją seksualną. Dolegliwości bólowe mogą wiązać się również z endometriozą, o czym również należy pamiętać. 

Czytaj także:

Silny lub długo utrzymujący się ból po owulacji powinien być wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem. Konieczne będzie w tym przypadku wykluczenie poważnych schorzeń, w tym cyst i torbieli na jajnikach, a nawet zapalenia przydatków. Warto dodać, że przyczyną dolegliwości może być niestety także nowotwór w zaawansowanym stadium, dlatego problem nie powinien być lekceważony. Trzeba również w tym miejscu zaznaczyć, że nagły ból podbrzusza, który kobieta kojarzy z występującą niedawno owulacją, wcale nie musi wiązać się z układem rozrodczym. Ból, który wydaje się dotyczyć jajnika, może dotyczyć również innych lokalizacji w okolicach miednicy. Mowa między innymi o problemach z układem moczowym, problemach żołądkowo-jelitowych, a nawet o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli dolegliwości będą szczególnie nasilone lub długotrwałe, a także jeśli będą towarzyszyć im inne symptomy, w tym np. gorączka, krwawienie, mdłości i wymioty, a także omdlenia.

Zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości bólowych po owulacji to tylko początek drogi. Konieczne jest również dobranie działań zaradczych. W niektórych przypadkach pomocne będą na przykład leki hormonalne. Warto wówczas pamiętać, że recepta online na tabletki antykoncepcyjne może być wystawiona nawet w 5 minut po uzupełnieniu formularza medycznego. To znaczne ułatwienie dla kobiet, które zapomną, że kończy im się lek i nie zdążą umówić się w porę do lekarza stacjonarnie.

Ból jajnika po owulacji a torbiele i cysty

Jak wcześniej już wspomniano, ból jajnika po owulacji może wiązać się z różnymi przyczynami i bez wątpienia wymaga konsultacji z lekarzem oraz dalszej diagnostyki. Źródłem problemu mogą być między innymi cysty i torbiele. Zazwyczaj co prawda zmiany te nie wiążą się z bólem, a nawet samodzielnie zanikają, jednak nie jest to regułą. Większe narośle na jajnikach mogą objawiać się dolegliwościami bólowymi w czasie współżycia, plamieniami i nieprawidłowymi krwawieniami, a także zaburzeniami miesiączkowania, ponadto nie jest wykluczony właśnie ból jajnika po owulacji. Czy to torbiel, najlepiej sprawdzi jednak oczywiście lekarz, wykonując odpowiednie badania. Nie warto z nimi zwlekać, gdyż może dojść do pęknięcia lub skrętu torbieli, co wymaga już pilnej pomocy medycznej. 

Jak zdiagnozować przyczynę bólu po owulacji?

Gdy u pacjentki występuje ból jajnika po owulacji, może ona na własną rękę wykonać test ciążowy, by sprawdzić, czy nie doszło do zapłodnienia. Jest to również wskazanie do konsultacji ze specjalistą – zwłaszcza gdy problem powraca lub ból jest nasilony. Lekarz z pewnością przeprowadzi z pacjentką wywiad, a także będzie chciał wykonać kobiecie dodatkowe badania, które mogą być pomocne w postawieniu diagnozy. Ze względu na to, że ból podbrzusza po owulacji przyczyny może mieć różne, konieczne będzie między innymi wykonanie badania ginekologicznego i badania USG dopochwowego, ponadto zalecone mogą być również inne badania specjalistyczne. 

Jak łagodzić ból jajników po owulacji?

Gdy dokuczliwy ból jajnika po owulacji utrudnia codzienne funkcjonowanie, przede wszystkim trzeba zgłosić się do lekarza, by ten znalazł przyczynę problemu. Warto jednak dodatkowo wiedzieć, jak można radzić sobie w sytuacji, gdy ból po owulacji jest nasilony. Pomocne mogą być między innymi ciepłe okłady na podbrzuszu lub rozgrzewająca kąpiel oraz odprężenie. Uciążliwe dolegliwości bólowe pozwolą złagodzić również dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, w tym między innymi te na bazie ibuprofenu czy paracetamolu. Należy jednak przyjmować je z rozwagą, gdyż mogą mieć skutki uboczne. Jeśli okaże się to niewystarczające, konieczne będą zapewne leki przepisane przez lekarza, w tym np. terapia hormonalna. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.