Okres po poronieniu — wszystko, co warto wiedzieć

Napisano 27.07.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

To kiedy pojawi się pierwszy okres po poronieniu oraz ile trwa okres po poronieniu, jest bardzo indywidualną kwestią. Niektóre kobiety potrzebują więcej czasu, aby dojść do siebie, zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychicznym, a inne mniej. Jaki jest okres po poronieniu? Kiedy można się zacząć ponownie starać o dziecko? Odpowiadamy na te pytania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Na czym polega poronienie?

Zanim przejdziemy do tego, czy po poronieniu wraca okres oraz kiedy okres po poronieniu może się pojawić, warto zdefiniować termin poronienie. Tak nazywane jest samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem i wydalenie z kobiecego organizmu obumarłego jaja płodowego [1]. O poronieniu mogą świadczyć następujące objawy [2]: 

Czytaj także:
 • ból przypominający miesiączkowy, 
 • krwawienie o niejasnej przyczynie, 
 • osłabienie symptomów ciąży. 

Natomiast jeśli chodzi o przyczyny poronienia, mogą one być bardzo różnorodne. Najczęściej do poronienia samoistnego dochodzi wskutek nieprawidłowości w materiale genetycznym zarodka [3], np. obciążenia trisomią, natomiast inne możliwe przyczyny to także [4]: 

 • celiakia — choroba genetyczna o charakterze autoimmunologicznym może powodować liczne zaburzenia układu rozrodczego, w tym także odpowiadać za skłonność do poronień, 
 • infekcje wirusowe lub bakteryjne w ciąży — różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia — to przykłady czynników infekcyjnych, które mogą się przyczynić do poronienia,
 • nieprawidłowości w budowie macicy — macica dwurożna lub jednorożna, niewydolność szyjki macicy — tego typu wady anatomiczne mogą stanowić przeszkodę w utrzymaniu ciąży, 
 • wady genetyczne rodziców — jeśli w rodzinie były przypadki utraty ciąż lub poronienie zdarzyło się u pary po raz kolejny, może to oznaczać obecność niekorzystnych aberracji chromosomowych u któregoś z rodziców, 
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (niedobór lub nadmiar hormonów płciowych), 
 • zaburzenia układu odpornościowego — chorobą o podłożu immunologicznym, która jest związana z poronieniami, jest np. zespół antyfosfolipidowy.

Kiedy pojawia się pierwszy okres po poronieniu?

Pierwszy okres po poronieniu pojawia się zwykle po ok. 4-6 tygodniach od utraty ciąży [5], jednak nie jest to regułą, ponieważ każdy organizm jest inny. Do lekarza należy się zwrócić w sytuacji, gdy minęło 6 tygodni i okres po poronieniu samoistnym nadal się nie pojawia. Specjalista może przepisać leki na wywołanie miesiączki, w których skład wchodzą hormony. Dzięki rozwiązaniom takim jak e-recepta online nie trzeba długo oczekiwać na pomoc, można szybko wdrożyć kurację. Po poronieniu często przepisywana jest np. luteina, czyli preparat zawierający progesteron. Hormon stosuje się zarówno przy poronieniach nawykowych oraz zagrażających z powodu niedoboru endogennego progesteronu, jak i wspomagająco w leczeniu bezpłodności [6]. 

Czy poronienie wpływa na płodność?

Poronienie samo w sobie nie wpływa na płodność, jednak to, co doprowadziło do poronienia, ma istotne znaczenie dla kolejnych starań o dziecko. O ile np. choroby genetyczne zarodka powstają często spontanicznie i nie powtarzają się w kolejnej ciąży [3], o tyle wady genetyczne rodziców stwierdzane u mniej niż 6% par [7] mogą powodować kolejne poronienia. 

Gdy za poronienie odpowiadają spontaniczne nieprawidłowości dotyczące zarodka, a takie są najczęstsze przyczyny poronienia samoistnego [3], kobieta może mieć owulację już po 2-8 tygodniach od utraty ciąży [5]. Zatem jeśli para jeszcze nie planuje potomstwa, powinna stosować podczas stosunku wybraną przez siebie metodę zapobiegania ciąży. W sytuacji, gdy padło na antykoncepcję hormonalną, najprostszy sposób na zyskanie dostępu do tego typu środków to tabletki antykoncepcyjne. 

Okres po poronieniu — kiedy ponownie starać się o dziecko?

Pierwszy okres po łyżeczkowaniu może świadczyć o tym, że kobieta ma z powrotem owulację, nie należy jednak zbytnio spieszyć się ze staraniami o kolejne dziecko po poronieniu. Lekarze zalecają, aby odczekać do nawet 6 miesięcy [5]. Czas ten można wykorzystać na jak najlepsze przygotowanie psychiczne, służy on również wykonaniu badań, które pomogą w poznaniu przyczyny poronienia. Ryzyko utraty kolejnej  ciąży można zminimalizować np. poprzez wykonanie [4]: 

 • badania tkanek z poronienia w kierunku nieprawidłowości genetycznych, 
 • badania kariotypu (zestawu chromosomów) obu rodziców, 
 • badania nasienia, 
 • badania na celiakię, 
 • badania w kierunku trombofilii wrodzonej (skłonności do tworzenia się zakrzepów, co może być przyczyną poronień). 

Nieregularny okres po poronieniu — czy jest powodem do niepokoju?

Jaki jest okres po poronieniu? Wiele zależy od tego, jak wyglądał cykl owulacyjny przed zajściem w ciążę. U kobiet, które miały miesiączki nieregularnie może wystąpić nieregularny okres po poronieniu [8]. Natomiast u pozostałych okres po wczesnym poronieniu może przypominać zwykłą miesiączkę. 

To,  ile trwa okres po poronieniu, jest kwestią indywidualną, u niektórych kobiet miesiączka będzie skąpa i krwawienie potrwa zaledwie 4 dni, natomiast u innych miesiączka po poronieniu jest bardziej obfita i trwa do nawet 7 dni [ 8]. Okresy po poronieniu mogą być nieregularne, kiedy organizm nie został jeszcze dokładnie oczyszczony, na ich pojawienie się wpływa także stres oraz kondycja zdrowotna. Nie istnieją konkretne schematy dotyczące tego, kiedy organizm powraca do stanu przed zajściem w ciążę [9], jeśli jednak para odczuwa niepokój lub po prostu potrzebuje porady związanej z planowaniem potomstwa po poronieniu, warto zwrócić się o pomoc do lekarza.

Źródła:

 1. Grzegorz H. Bręborowicz. Położnictwo i ginekologia. Tom I. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 111–119, 2020. 
 2. https://www.polozna.nl/cia%C5%BCa/informacje-o-poronieniu/
 3. Skrzypczak J. et al. Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży? Ginekologia Polska 81 (9), 2010
 4. https://www.poronilam.pl/poronienie/przyczyny-poronienia/
 5. https://www.poronilam.pl/co-dalej/miesiaczka-po-poronieniu
 6. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/99298,Luteina-50-tabletki-podjezykowe
 7. Kwinecka-Dmitriew B. et al. Przebieg ciąż u par nosicieli aberracji chromosomowych. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia 3 (3), 2010
 8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/period-after-miscarriage#how-long-will-it-last
 9. https://www.mjakmama24.pl/mama/zdrowie-kobiety/miesiaczka-po-poronieniu-kiedy-wraca-okres-po-poronieniu-aa-iinr-zDKA-43QP.html

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.