Co warto wiedzieć o kubeczku menstruacyjnym – wady, zalety, jak używać?

Napisano 04.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kubeczki menstruacyjne nie są nowością na rynku, aczkolwiek to właśnie teraz znacznie zyskują na popularności. Cenią je zwłaszcza miłośniczki trendu zero waste, ale przekonują się do nich również pozostałe kobiety. Pacjentki coraz częściej uważają kubeczki menstruacyjne za rozwiązanie wygodne, ekonomiczne i ekologiczne. Zastanawiasz się, czy sprawdzi się u Ciebie kubeczek menstruacyjny? Wady i zalety tej metody przedstawimy w poniższym artykule, co może pomóc Ci w podjęciu decyzji. Podpowiadamy ponadto, jak dobrać kubeczek menstruacyjny, a także jak z niego korzystać prawidłowo.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest ciekawą alternatywą dla tamponów bądź podpasek. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, a przy tym wygodne. Czym jest i jak działa kubeczek menstruacyjny? Jest to specjalny silikonowy kapturek, wyglądem przypominający nieco niewielki kieliszek. W czasie menstruacji umieszcza się go w pochwie, by mógł zbierać krew menstruacyjną. Dzięki wykonaniu z silikonu medycznego (najczęściej), jest dość elastyczny i miękki. Jego noszenie nie wiąże się zazwyczaj z dyskomfortem, ponadto kubeczek jest wielorazowego użytku, więc nie trzeba martwić się o zapasy podpasek/tamponów w szafce czy torebce.

Czytaj także:

Choć zalet tego rozwiązania jest wiele, niektórzy uważają, że kubeczek menstruacyjny wady ma również dość poważne. Istnieją na przykład głosy, że może on stanowić potencjalne zagrożenie TSS (zespół wstrząsu toksycznego), czyli infekcji bakteryjnej o bardzo ciężkim przebiegu. Źle dobrany kubeczek może również powodować podrażnienia pochwy, a stąd łatwo o infekcje. Ryzyko rośnie tu dodatkowo przy obniżonej odporności organizmu i nieprawidłowym czyszczeniu kubeczka lub rąk przed aplikacją. W przypadku rozwijającej się infekcji pomocnym rozwiązaniem może być skorzystanie z recepty online na środki przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybicze. Szybko wdrożone leczenie może być kluczowe – jeśli zatem nie możesz umówić się w porę na stacjonarną wizytę lekarską, opcja zdalna może się sprawdzić doskonale.

Kubeczek menstruacyjny – zalety i wady

Pojawia się wiele pytań i wątpliwości, zanim kobieta zdecyduje się na pierwszy kubeczek menstruacyjny. Wady tego rozwiązania to między innymi:

  • Konieczność większej dbałości o higienę aplikacji. Kubeczek należy dokładnie wyczyścić po opróżnieniu i przed kolejną aplikacją, a podpaskę czy tampon po prostu się wyrzuca. 
  • Trudność z dobraniem odpowiedniego kubeczka (rozmiar, twardość), a także konieczność nauczenia się jego prawidłowej aplikacji i wyjmowania. 
  • Wyjmowanie kubeczka i jego czyszczenie z krwi może być niekomfortowe w miejscach publicznych (np. gdy umywalki są ogólnodostępne w osobnej sali). 
  • Jednorazowy wydatek w przypadku kubeczka menstruacyjnego jest większy, a jeśli produkt zostanie dobrany nieprawidłowo, trzeba liczyć się z kolejnymi kosztami na nowy model (inwestycja ta jednak zwraca się z czasem). 
  • Kubeczek nie jest rozwiązaniem dla kobiet, które jeszcze nie współżyły, a menstruacja zaczyna się u kobiet znacznie szybciej niż współżycie. 
  • Kolejna kwestia to wygoda. Kubeczek menstruacyjny dobrze dobrany nie powinien być wyczuwalny. Może on jednak nie być odpowiedni dla kobiet, które mają problem z noszeniem w pochwie np. tamponów lub mają niektóre wady anatomiczne układu rozrodczego. 

Jeśli chodzi o kubeczek menstruacyjny, zalety to między innymi:

  • Możliwość rzadszego wymieniania niż tampony czy podpaski. Kubeczek można wymieniać nawet co 8-12 godzin, chyba że miesiączki są bardziej obfite (wówczas należy robić to częściej).
  • Możliwość wielokrotnego użytku, co jest ekonomiczne, a przy tym wygodne. Jednorazowy wydatek szybko się zwraca, gdyż nie trzeba co miesiąc inwestować w nowe środki higieniczne. Nie zdarzy się ponadto sytuacja, że kobiecie „nagle” skończy się opakowanie podpasek czy tamponów, a koniecznie potrzebna jest już wymiana. Kubeczek wystarczy opróżnić i wyczyścić, a wówczas znów można z niego skorzystać. 
  • Kubeczki menstruacyjne, dzięki swojej elastyczności, dobrze przylegają do ścian pochwy, więc nie tylko zbierają krew, ale również uniemożliwiają jej przeciekanie. Dobrze założony i regularnie opróżniany kubeczek to niewielka szansa na niespodziewane plamy krwi na odzieży.
  • Wspomnieć należy również o ekologii, gdyż kobieta nie generuje co miesiąc odpadów (zużyte podpaski czy tampony). 
  • Kubeczek menstruacyjny jest ponadto niewidoczny przez bieliznę, w tym również przez strój kąpielowy. 

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Wbrew pozorom prawidłowe dobranie rozmiaru i twardości kubeczka menstruacyjnego nie jest prostą sprawą. Jest to jednak podstawa, by stosować tego typu produkty z zadowoleniem. Trudność z dobraniem kubeczka czasem sprawia, że wiele kobiet zraża się do tej metody, zanim jeszcze zacznie z niej korzystać prawidłowo. Trzeba wiedzieć, że każda kobieta jest inna i różne są ich budowy anatomiczne, w tym również budowa pochwy, więc różny powinien być także kubeczek menstruacyjny. Wady tej metody to kwestia dobrania kubeczka, choć tak naprawdę tampony i podpaski też należy dobrać indywidualnie. Dobrze dopasowany kubeczek menstruacyjny to taki, który jest niewyczuwalny przez kobietę, gdy jest zaaplikowany. 

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny, by faktycznie stał się godną uwagi alternatywą podpasek/tamponów? Przede wszystkim należy kupować tego typu produkty jedynie w pewnym źródle. Trzeba zwrócić uwagę na obfitość swoich miesiączek, wysokość szyjki macicy, a także na szerokość pochwy (tu może mieć znaczenie wiek kobiety, jej aktywność seksualna i ilość porodów). Warto wiedzieć, że należy dobrać nie tylko wielkość kubeczka, ale również jego twardość. W przypadku mocnych mięśni dna miednicy (np. u kobiet aktywnie uprawiających sport) lepszy będzie kubeczek twardy, gdyż miękki może się zaginać i przeciekać. Przy mniejszej aktywności fizycznej (np. przy siedzącym trybie życia) lepszy może być kubeczek miękki lub średni. 

Jak zaaplikować kubeczek menstruacyjny i jak go usunąć?

Gdy w grę wchodzi kubeczek menstruacyjny, wady wymieniane często przez kobiety obejmują początkowe problemy z prawidłową aplikacją. Nie każda kobieta wie, jak założyć kubeczek menstruacyjny prawidłowo, co może być frustrujące. Warto wiedzieć, że z czasem dochodzi się do wprawy, dlatego nie trzeba się zrażać już na samym początku. Nauczyć trzeba się jednak nie tylko zakładania kubeczka, ale również jego prawidłowego wyjmowania. To bardzo ważne, ponieważ nieumiejętnie wyjmowany kubeczek to większa szansa na to, że krew się wyleje. 

Jak zatem prawidłowo aplikować i wyjmować kubeczek menstruacyjny, by korzystanie z niego nie było problematyczne? 

  • Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce, co pomoże zminimalizować ryzyko infekcji. 
  • Następnie zgina się kubeczek między palcami i wsuwa się go do pochwy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kubeczka nie trzeba wsuwać głęboko. 
  • Kubeczek w pochwie samoczynnie się rozwinie i dopasuje do ścianek, o ile zostanie właściwie założony. Można to łatwo sprawdzić – jeśli możliwe jest przesunięcie kubeczka w pochwie, oznacza to, że jego aplikacja nie była prawidłowa i nie zassał się właściwie. Wówczas zazwyczaj pomaga lekkie przekręcenie kubeczkiem. 
  • Jeśli chodzi o usuwanie kubeczka i jego czyszczenie, częstotliwość tej czynności należy dobrać do intensywności krwawienia menstruacyjnego, jednak granica górna wynosi tu 12 godzin. Kubeczek należy wyjmować delikatnie, lekko ściskając jego brzegi, by pierścień mógł odessać się od ścian pochwy. 
  • Krew należy wylać, a kubeczek trzeba opłukać wodą przed kolejną aplikacją. 
  • Na koniec menstruacji należy oczywiście kubeczek wyparzyć, by zdezynfekowany czekał na kolejny cykl.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.