Jak stres wpływa na okres? Opóźnienie, plamienie, wstrzymanie menstruacji

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Na organizm kobiety oddziałuje wiele czynników, które mogą w istotny sposób odbić się na zdrowiu i funkcjonowaniu niektórych układów. Wyjątkiem nie jest tu układ rozrodczy i cykl menstruacyjny. Temat „stres a okres” nie jest bez znaczenia, dlatego w przypadku opóźnienia okresu, kobieta powinna nie tylko sprawdzić możliwość ewentualnej ciąży, ale również przyjrzeć się swojemu stylowi życia i codzienności. Jak stres może wpływać na okres i kiedy najlepiej zgłosić się do ginekologa, by wykonać odpowiednie badania? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Stres a zaburzenia miesiączkowania

Jeśli chodzi o powiązanie „stres a okres”, należy zdawać sobie sprawę z tego, że na cykl menstruacyjny kobiety wpływają hormony. Poziom tych hormonów może być zaburzany przez wiele czynników i nie muszą być to jedynie czynniki „fizyczne”, jak np. niektóre choroby, ale również styl życia kobiety może bezpośrednio przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. Coraz częściej zdarza się, że kobiety wymagają od siebie zbyt dużo i żyją bardzo intensywnie, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o ich stan zdrowia. Nadmiar obowiązków, przepracowanie, przemęczenie, presja zawodowa, zbyt mała ilość snu i zaburzony stosunek życia zawodowego do prywatnego nie pozostają bez echa. Dodać do tego należy również szczególnie trudną sytuację w rodzinie lub pracy i faktycznie wówczas stres może przyczynić się do zaburzeń miesiączkowania. 

Czytaj także:

Gdy kobieta po raz kolejny bezskutecznie czeka na miesiączkę, a przerwy między kolejnymi krwawieniami są dłuższe niż 35 dni, można podejrzewać nieregularność cyklu. Ze swoimi zaburzeniami najlepiej zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi serię potrzebnych badań. Nieregularne krwawienia mogą wymagać terapii hormonalnej, a ta może być długotrwała, jeśli tak zdecyduje ginekolog. Warto wówczas wiedzieć o opcji, jaką jest e-recepta online, czyli możliwość skorzystania ze zdalnych konsultacji medycznych z lekarzem, po zakończeniu których lekarz może wystawić pacjentce receptę (np. na potrzebne środki hormonalne). 

Czy stres może opóźnić okres?

Często w Internecie pada pytanie, czy stres może opóźnić okres. Trzeba już na tym etapie wspomnieć, że jest to jak najbardziej możliwe. U kobiet może dojść nie tylko do opóźnienia miesiączki, ale może również pojawiać się u nich nietypowo skąpy okres, a stres jak najbardziej może być tego przyczyną. Przy skąpym krwawieniu trudno mówić o normalnej miesiączce, co jeszcze bardziej przyczynia się do stresu kobiety i problem może się potęgować. Na wiele obszarów życia i zdrowia może wpływać stres, a zaburzenia miesiączkowania to tylko wierzchołek góry lodowej. Zależność „stres a okres” faktycznie istnieje i została dość dobrze do tej pory poznana. U kobiety wiele układów hormonozależnych jest ze sobą powiązanych. Stres ma wpływ na funkcjonowanie podwzgórza, a ono powiązane jest z pracą przysadki, która natomiast ma wpływ na nadnercza, tarczycę oraz funkcjonowanie jajników. Przede wszystkim w czasie stresu nadnercza człowieka produkują kortyzol (zwany nawet hormonem stresu). Kortyzol podwyższa stężenie glukozy we krwi, by organizm mógł być pobudzony i nastawiony na działanie. Gdy produkcja tego hormonu okazuje się niedostateczna, kortyzol czerpany jest z pregnenolonu, co ma znaczenie dla układu płciowego, gdyż w związku z tym dochodzi do niedoboru progesteronu. Pośrednio zatem stres wpływa na działanie progesteronu, a to może wiązać się z opóźnieniem owulacji oraz opóźnieniem miesiączki. W czasie stresu dochodzi również do zwiększenia poziomu prolaktyny w organizmie kobiety, a to również może przyczynić się do opóźnienia owulacji i opóźnienia okresu.

Czym może być spowodowane spóźnianie się okresu?

Pozostając w temacie „stres a okres”, trzeba dodatkowo wspomnieć, że choć faktycznie nadmierny stres może przyczyniać się do opóźnienia okresu, nie powinien być traktowany jako główny „winowajca” każdego zaburzenia miesiączkowania. Brak okresu spowodowany stresem to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o przyczyny, w związku z którymi miesiączka może się opóźniać. Czym może być spowodowane spóźnianie się okresu? Oczywiście pierwsze, co przychodzi na myśl, w przypadku aktywnych seksualnie kobiet w wieku reprodukcyjnym, to ciąża. To właśnie ciążę w pierwszej kolejności należy wykluczyć, gdy miesiączka spóźnia się o więcej niż 5 dni. Do opóźnienia okresu prowadzić może jednak znacznie więcej czynników, w tym np. nieprawidłowa dieta, skoki masy ciała, zbyt drastyczne odchudzanie, nadmierny wysiłek fizyczny, infekcje, endometrioza, choroby autoimmunologiczne i zaburzenia hormonalne różnego typu, a także torbiele, mięśniaki, polipy macicy, a nawet nowotwory. 

Długotrwały brak okresu spowodowany stresem? To możliwe!

Jak widać, na zaburzenia miesiączek wpływ może mieć wiele czynników. Bardzo ważne jest zatem, by kobieta nie bagatelizowała problemu. W razie częstych opóźnień miesiączek lub gdy krwawienie nie wystąpi przez dłuższy czas, najlepiej zgłosić się do ginekologa i wykonać odpowiednie badania. Przyczyn szukać można w wielu obszarach życia, gdyż może być to zarówno kwestia nieprawidłowej diety, jak i nawet nowotworu. Oczywiście zależność „stres a okres” również należy sprawdzić dokładnie, ponieważ i tu z dużym prawdopodobieństwem może leżeć problem. Chroniczny stres przyczynia się do poważnych zmian hormonalnych, które odbijają się na wielu aspektach zdrowia kobiety, w tym szczególnie na jej układzie rozrodczym. Opóźnienie miesiączki związane ze stresem to jednak tylko początek problemów, gdyż może dojść nawet do problemów z płodnością kobiety. 

Czy stres przyspiesza okres?

Kończąc temat „stres a okres” trzeba również wspomnieć o tym, że tak naprawdę każdy organizm inaczej reaguje na sytuacje stresowe i inaczej również sobie z nimi radzi. U większości kobiet stres przyczynia się do opóźnienia miesiączki, jednak nie jest to jedyna opcja. Odpowiedź na pytanie, czy stres przyspiesza okres, również może być u czasem twierdząca. Stres warto jest zredukować – jednak nie tylko dlatego, że przez niego okres może się spóźniać czy czasem przyspieszać, ale również z tego względu, że negatywnie wpływa on na zdrowie ogólne człowieka.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.