Wypadająca pochwa – przyczyny, objawy, leczenie

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wypadająca pochwa jest dysfunkcją uciążliwą, która negatywnie odbija się na codziennym funkcjonowaniu kobiety. Wypadanie narządów rodnych pojawia się zazwyczaj w przypadku kobiet rodzących naturalnie i zmagających się z otyłością, a także w okresie menopauzalnym czy w związku z ciężką pracą fizyczną lub obciążającym sportem. Wiąże się ze zwiotczeniem mięśni w obrębie dna miednicy, które normalnie podtrzymują narządy rodne. Powoduje bolesne objawy bólowe, ucisk i wrażenie pełności. Towarzyszy jej problem z nietrzymaniem moczu, zaburzenia w oddawaniu kału, ponadto również na jakość współżycia wpływać może wypadająca pochwa. Jak leczyć dolegliwość i czy zawsze niezbędna jest operacja? Na czym polega trening mięśni Kegla i czy może pomóc w leczeniu problemu? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wypadająca pochwa — na czym polega ten problem?

Obniżona lub wypadająca pochwa to problem, który dotyka szczególnie kobiety rodzące dziecko drogą naturalną. Wiąże się z osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za podtrzymywanie tego narządu i nie tylko staje się przyczyną dyskomfortu na co dzień, ale również wpływa na jakość życia seksualnego. Wyróżnić można cztery stopnie nasilenia dolegliwości. I stopień to obniżenie pochwy, które nie dochodzi do przedsionka pochwy. W II stopniu obniżenie dochodzi do przedsionka pochwy, a w III stopniu go przekracza. IV stopień jest najgorszy i oznacza częściowe lub wręcz całkowite wypadnięcie pochwy. W zaawansowanych przypadkach dochodzi wręcz do wynicowania pochwy. W ten sposób określa się stan, gdy narząd „wywija się” na drugą stronę.

Czytaj także:

Wypadająca pochwa może wpływać na codzienne funkcjonowanie, przyczyniając się do dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Często towarzyszą jej problemy z oddawaniem moczu, a także infekcje intymne i infekcje układu moczowego. W przypadku potrzeby leków na receptę, pomocna może być recepta przez internet, która nie wymaga wcześniejszej rejestracji i dostosowywania swoich planów do godzin pracy lekarza.

Przyczyny wypadającej pochwy

Wspomniano już wcześniej, że problem wypadającej pochwy najczęściej dotyczy kobiet, które rodziły w sposób naturalny. Jeśli chodzi o temat „wypadająca pochwa a ciąża”, trzeba wiedzieć, że poród drogami natury przyczynia się do osłabienia mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla), co może objawiać się wypadaniem narządu rodnego. Wypadająca pochwa po porodzie naturalnym to jednak nie jest jedyna możliwość. Nie każdy wie, ale obniżenie ścian pochwy wcale nie jest wykluczone również po CC. Już bowiem samo obciążenie w ciąży (duży brzuch) wpływa na więzadła i może przyczynić się do pojawienia się problemu. Warto między kolejnymi ciążami dać organizmowi czas na regenerację. W tym celu przydatna może być recepta online na tabletki antykoncepcyjne, którą otrzymać można zaledwie w kilka minut i to bez konieczności wychodzenia z domu.

Dolegliwość, jaką jest wypadanie pochwy, może również występować u kobiet, które zmagają się z dużą nadwagą bądź otyłością, a także u pań, które mają ciężką pracę fizyczną lub uprawiają wysiłkowy sport. Przyczyną wypadania pochwy mogą być ponadto częste przewlekłe zaparcia, kaszel palacza, a także zespół rozluźnienia pochwy, do którego przyczynić może się poród dziecka o wysokiej masie lub nietypowym ułożeniu. Kolejną przyczyną jest spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzalnym i związane z nim wysuszenie śluzówki i osłabienie mięśni. Nie jest również rzadkością wypadająca pochwa po usunięciu macicy.

Czym objawia się wypadająca pochwa?

Wypadająca pochwa objawy ma nie tylko zauważalne, ale wręcz niekiedy bardzo dokuczliwe. Jednym z problemów jest wówczas wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dolegliwość wysiłkowego oddawania moczu jest szczególnie dokuczliwa w czasie kaszlu czy kichania, a nawet w czasie intensywnego śmiechu, ponadto nasilać może ją podnoszenie rzeczy, których masa jest wysoka. Do innych objawów zaliczyć można uczucie parcia na stolec i nieuzasadnione parcie na pęcherz, a także dolegliwości bólowe podbrzusza i krzyża oraz ucisk okolic intymnych. Problemem przy obniżeniu ściany pochwy są również częste infekcje intymne i infekcje pęcherza moczowego. W poważnych przypadkach wypadająca pochwa może być u pacjentek widoczna przez szparę sromową, ponadto często zgłaszanym problemem jest ból przy współżyciu oraz odczuwalny ucisk przy wysiłku fizycznym. U niektórych kobiet pojawia się również wyraźny problem z założeniem tamponu.

Wypadająca pochwa – leczenie

Bardzo ważne, by zdiagnozować problem wypadającej pochwy na możliwie najwcześniejszym etapie, a w tym celu należy regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania. Gdy u pacjentki zdiagnozowana zostanie wypadająca pochwa, leczenie najczęściej jest operacyjne. Jest to niestety zazwyczaj konieczne, jeśli mowa o wypadaniu narządu rodnego III lub IV stopnia. Stawia się wówczas na metodę laparoskopową lub operację przezpochwową. Zabiegi takie mają na celu skorygowanie aparatu podporowego lub więzadłowego. Wykorzystuje się w tym celu między innymi specjalne siatki lub podwieszenie szczytu narządu do kości krzyżowej.

Czy wypadająca pochwa wymaga operacji?

Nie każda kobieta musi zdecydować się na zabieg przy wypadającej pochwie. Jeśli kobieta nie odczuwa dolegliwości związanych z wypadaniem pochwy, a jej problem jest I lub II stopnia, postawić może na leczenie nieinwazyjne, jednocześnie pamiętając o regularnych kontrolach u ginekologa, by mieć pewność, że problem się nie pogłębia. Jeśli chodzi o leczenie nieinwazyjne, zaleca się ćwiczenia poprawiające stan więzadeł oraz osłabionych mięśni dna miednicy. Fizjoterapia nie jest bolesna, ale wymaga konsekwencji i samozaparcia – nie wystarczy tydzień czy miesiąc ćwiczeń, by pozbyć się problemu. Pomocne mogą być również specjalne wkładki dopochwowe (pessary), których zadanie polega na podpieraniu wypadającej pochwy, redukując tym samym nasilenie dolegliwości. Pessary to specjalne krążki, których stosowanie nie wiąże się z dyskomfortem, a eliminuje wypadanie pochwy z wysoką skutecznością.

Wypadająca pochwa a współżycie

Niestety dolegliwości związane z obniżeniem narządów rodnych mogą przyczynić się do wielu problemów na co dzień, w tym również wpływać na relacje intymne. Duży dyskomfort powodować może u kobiety mocniej wypadająca pochwa, a sex może stać się wówczas bolesny, ponadto ból występować może również po współżyciu. Jeśli chodzi natomiast o temat „wypadająca pochwa a kolejna ciąża”, należy sprawę dla bezpieczeństwa omówić z lekarzem. Podstawową kwestią jest tu teoretycznie macica, jednak należy pamiętać, że kolejna ciąża może nasilić dolegliwość wypadania pochwy, a czasem także stać się problemem, jeśli chodzi o donoszenie dziecka. Indywidualnie jednak ocenić powinien to lekarz.

Profilaktyka wypadającej macicy, czyli czy da się jej zapobiec?

By zredukować ryzyko, że wypadanie macicy bądź pochwy będzie nas dotyczyć lub się pogłębi, warto skupić się na działaniach profilaktycznych. Ważne jest przede wszystkim unikanie podnoszenia ciężarów, wykonywania wysiłkowych prac czy sportów obciążających dno miednicy. Skupić warto się także na diecie i umiarkowanej aktywności fizycznej, które ułatwią kontrolę nad odpowiednią masą ciała. Profilaktyka to także leczenie przewlekłych zaparć i przeciwdziałanie im. Warto również skupić się na ćwiczeniach mięśni Kegla.

Ćwiczenia na wypadającą pochwę

Wzmacnianie mięśni dna miednicy zalecane jest już kobietom w ciąży. Ćwiczenia na wypadającą pochwę nie są trudne i opierają się na zaciskaniu mięśni Kegla i ich rozluźnianiu w odpowiednich odstępach czasowych i w ustalonej ilości powtórzeń. Mięśnie Kegla znajdują się między kością łonową a guziczną. Ćwicząc je, kobieta nie tylko skorygować może problem wypadania pochwy, ale również walczyć z problemem nietrzymania moczu lub kału, a dodatkowo wpłynąć na satysfakcję seksualną. Ćwiczenia mięśni dna miednicy wykonywać można zarówno na siedząco, jak i na leżąco. Są przydatne zarówno w profilaktyce, jak również w walce z dolegliwościami już występującymi. Istotne jest, by w czasie ćwiczeń pracowały jedynie mięśnie dna miednicy – nie napinamy wówczas mięśni pośladków czy brzucha. Bardzo ważne jest, aby trening mięśni Kegla wykonywać codziennie, a najlepiej kilka razy dziennie. Zacząć można od niewielkich serii, z czasem wydłużając ilość powtórzeń i czas napięcia mięśni.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.