Co przyspiesza okres – czynniki wywołujące okres

Napisano 25.05.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wiele kobiet chce przyspieszyć okres, ponieważ planuje np. wyjazd na wakacje, poza tym część osób chce przyspieszyć miesiączkę, która z różnych przyczyn się spóźnia. Na zaburzenia miesiączkowania wpływać może wiele czynników, do których zalicza się niewłaściwa dieta, silny i długotrwały stres, stosowanie niektórych leków, a także problemy ze snem i różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Zdania na temat tego, czy można przyspieszyć okres bezpiecznie i bez konsekwencji, są jednak podzielone. Czy możliwe jest przesunięcie okresu? Co przyspiesza okres i jaka jest skuteczność poszczególnych metod? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy można przyśpieszyć okres?

Prawidłowy cykl miesiączkowy u kobiety trwa średnio 28 dni (od 22 do 35 dni), jednak zdarza się, że przez niektóre czynniki miesiączka się opóźnia. Chcąc przyspieszyć okres, kobieta może wypróbować kilka sposobów. Zanim jednak zdecyduje się na podjęcie czynności mających na celu przyspieszenie okresu, powinna sprawdzić, czy nie jest w ciąży. Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami? Wiele kobiet zastanawiając się, co przyspiesza okres, stosuje domowe metody, do których zalicza się m.in. intensywny wysiłek fizyczny i związane z nim ćwiczenia, kąpiel w gorącej wodzie, czy też picie czerwonego wina. Co zrobić, aby przyspieszyć okres jeszcze? Często kobiety stosują również zioła na przyspieszenie okresu, które według medycyny ludowej wpływają na długość okresu, a także na intensywność krwawienia. Popularne jest stosowanie ziół, do których zalicza się nagietek, dziurawiec, macierzankę, malwę czarną, czy też rumianek, z których przygotowuje się napar. Część kobiet na zaburzenia miesiączkowania pije również napar z krwawnika.

Czytaj także:

Dla sprostowania – nie ma jednak dostatecznej ilości dowodów potwierdzających skuteczność wyżej wymienionych metod (chociaż w niektórych przypadkach faktycznie mogą okazać się pomocne), dlatego należy podchodzić do nich z rezerwą, a w razie potrzeby z zaburzeniami miesiączkowania zgłosić się do ginekologa. Skuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się przyjmowana przez kobiety aspiryna i luteina, jednak i te metody nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Popularną, znacznie skuteczniejszą metodą na wyregulowanie cyklu i w razie potrzeby przyspieszenie krwawienia u kobiet może okazać się natomiast stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, na które receptę otrzymać można w czasie konsultacji z ginekologiem. Warto wiedzieć, że nie trzeba odwiedzać lekarza każdorazowo osobiście, gdyż tabletki antykoncepcyjne ginekolog może przepisać również zdalnie.

Co przyśpiesza okres — wysiłek fizyczny, kąpiel

Bardzo często odpowiedzią na pytanie, co przyspiesza okres, okazuje się wykonywanie intensywnego wysiłku fizycznego i ćwiczeń. Chociaż w Internecie znaleźć można wiele informacji o tym, jak skuteczne może okazać się wykonywanie ćwiczeń na przyspieszenie okresu, to codzienne bieganie, czy też skłony oraz trening mięśni brzucha nie zawsze mogą przynieść oczekiwane efekty. Zbyt intensywne ćwiczenia w konsekwencji mogą doprowadzić również do zatrzymania okresu, a nie do jego przyspieszenia.

Nie ma ponadto stosownych dowodów wskazujących na wpływ kąpieli w gorącej wodzie na przyspieszenie okresu. Choć kąpiel w wielu sytuacjach może przynieść relaks i ukojenie obolałym mięśniom, poza tym poprawia krążenie, przyspieszając przepływ krwi w żyłach oraz zwiększa jej ciśnienie, to nie zawsze przyspiesza miesiączkę.

Czy przyśpieszenie okresu może mieć negatywne skutki?

Czy praktykowane przez kobiety sposoby na wywołanie okresu mogą mieć negatywne skutki dla organizmu? Pozostając w temacie, jak przyspieszyć okres, trzeba zaznaczyć, że nie każda domowa metoda przynosi oczekiwane efekty, a niekiedy może odbić się negatywnie na zdrowiu kobiety. Stosowane często domowe sposoby na przyspieszenie okresu, jak chociażby wspomniane wcześniej gorące kąpiele (zwłaszcza zbyt długie) mogą powodować omdlenia, poza tym u kobiet mających wrażliwą skórę mogą przyczyniać się do wystąpienia niebezpiecznych dla ich organizmu poparzeń, co może wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia. Również zbyt intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Zaburzenia związane z miesiączką spowodowane przez nadmierny wysiłek dotyczyć mogą m.in. kobiet uprawiających sport wyczynowo.

Z kolei w wyniku stosowania w nadmiarze naparu z ziół u części kobiet pojawiać się mogą wymioty, bóle brzucha, biegunki, a także ogólne osłabienie organizmu. Przyjmowanie w nadmiarze niektórych ziół (np. mniszka) może zwiększyć liczbę białych krwinek. Stosując niektóre zioła, należy pamiętać także o ich możliwych interakcjach z niektórymi lekami, co może być istotne, jeśli wystawiana jest nam przez lekarza e-recepta online na niektóre medykamenty. Negatywne skutki mogą być również efektem przyjmowania luteiny. Zalicza się do nich m.in. senność, napady lęku, zaburzenia koncentracji, zaburzenia żołądka i jelit, a także bóle i zawroty głowy. Krwawienie z dziąseł, wahania masy ciała oraz pojawiający się na skórze trądzik i zaczerwienienia, a także nasilenie stanów depresyjnych to kolejne możliwe działania niepożądane, jakie może wywoływać ten lek. Objawy te występują jednak głównie, kiedy kobiety przyjmują luteinę w zbyt dużych ilościach.

Niekorzystnie na zdrowie kobiety wpływać może również przyjmowanie pozostałych produktów, do których zalicza się m.in. aspiryna. Zbyt duże dawki aspiryny mogą rozrzedzić krew w takim stopniu, że może dojść do krwotoku, poza tym u niektórych pacjentek pojawiać się mogą również inne dolegliwości, do których zalicza się np. pokrzywkę, napady astmy, obrzęk naczynioruchowy, a nawet zapalenie nerek.

Luteina na przyspieszenie miesiączki

Poszukując informacji, co przyspiesza okres, trafić można na luteinę. Faktem jest, że niekiedy lekarz przepisać może kobiecie luteinę. Lek może być przyjmowany zarówno w formie tabletek, jak i globulek dopochwowych. Stosuje się go najczęściej przez okres 5-7 dni. Dawkowanie leku ustalane jest z lekarzem indywidualnie. Luteina stanowi syntetyczny odpowiednik progesteronu, dzięki któremu możliwe jest wystąpienie u kobiet owulacji. Lekarz może przepisać lek po przeprowadzeniu odpowiednich badań, do których zalicza się m.in. badanie piersi oraz cytologię, ponieważ podobnie jak w przypadku innych leków, istnieją przeciwwskazania do przyjmowania luteiny. Zalicza się do nich między innymi występowanie krwawień z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, nowotwory piersi, a także choroby zakrzepowo-zatorowe. Zwykle luteina przepisywana jest przez lekarza w leczeniu wtórnego braku miesiączki, natomiast zasadniczo nie wpływa na przyspieszenie okresu.

Aspiryna — czy może przyspieszyć okres?

Czy da się przyspieszyć okres, stosując aspirynę? Aspiryna zawiera w składzie kwas acetylosalicylowy, który w organizmie działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, poza tym ma działanie przeciwzapalne, a także w niewielkich dawkach rozrzedza krew, stąd często pojawiają się opinie, że może stanowić jeden ze sposób na przyspieszenie okresu. Stosowana w nadmiarze aspiryna może jednak być szkodliwa. Może np. doprowadzić do wystąpienia krwotoku z nosa lub przyczynić się do krwawień z układu pokarmowego. Przyspieszenie okresu tą metodą zwykle nie przynosi oczekiwanych efektów.

Co jeszcze przyspiesza okres? Niekiedy spotkać się można z opiniami na temat możliwości przyjmowania Nospy. Niestety Nospa na przyspieszenie okresu nie jest skuteczna. Lek ten działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, więc o jego skuteczności zapewne przekonały się kobiety mające bolesne miesiączki, jednak korzystanie z Nospy nie jest sposobem na to, jak przyspieszyć okres o tydzień.

Tabletki antykoncepcyjne na przyśpieszenie okresu   

Wiele kobiet pyta w aptekach o tabletki na przyspieszenie okresu bez recepty. Jeśli chodzi o tabletki na przyspieszenie okresu, dostępne są one zwykle na receptę. Co przyspiesza okres najskuteczniej? Zadanie to ułatwiają najczęściej tabletki antykoncepcyjne – wystarczy zakończyć opakowanie nieco szybciej, a w efekcie tej przerwy krwawienie z odstawienia pojawi się wcześniej. To zazwyczaj skuteczny sposób zarówno na przyspieszenie miesiączki, jednak nie powinno się go nadużywać, gdyż działania na własną rękę mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Z tego powodu, dla własnego bezpieczeństwa, najlepiej zgłosić się do ginekologa, który przepisze odpowiedni rodzaj pigułek, a także indywidualnie dobierze ich dawkowanie, a w razie potrzeby da zielone światło na potrzebną modyfikację cyklu, czyli przyspieszenie lub opóźnienie krwawienia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.