Okres co 2 tygodnie – czy jest powodem do zmartwień? Porady, przyczyny

Napisano 25.05.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Prawidłowa długość cyklu miesiączkowego kobiety mieści się w przedziale od 21 do 35 dni. W zależności od różnych czynników miesiączki u kobiet pojawiać się mogą zarówno częściej, jak i rzadziej. Chcąc więc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mam okres co 2 tygodnie, należy dokładnie określić przyczynę zaburzenia – nie zawsze okres co 2 tygodnie może być powodem do niepokoju, jednak w niektórych sytuacjach krwawienie miesiączkowe co 2 tygodnie może świadczyć o poważnej dolegliwości, która może wymagać wizyty u specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia miesiączkowego co 2 tygodnie i o czym może świadczyć to zaburzenie? Kiedy konieczna jest konsultacja z ginekologiem i kiedy konieczne jest wdrożenie leczenia? Jak radzić sobie z częstszą miesiączką? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Okres co 2 tygodnie — czy to powód do obaw?

W skład wydzieliny menstruacyjnej wchodzi nie tylko krew. W czasie miesiączki regularnemu złuszczeniu ulega endometrium, które gromadzi w sobie substancje odżywcze. Podczas okresu wydalane są również złuszczone komórki błony śluzowej macicy, a także komórki nabłonka pochwy.

Czytaj także:

Długość cykli miesiączkowych u kobiet może się wahać. Jeśli jednak cykle są znacznie krótsze lub dłuższe od normy i pojawiają się częściej niż co 21 dni oraz rzadziej niż do 35 dni, należy udać się do lekarza. Występujący u kobiet okres co 2 tygodnie może, jednak wcale nie musi być powodem do niepokoju. W celu rozwiania wątpliwości należy jednak udać się do specjalisty – lekarz na podstawie wykonanej diagnostyki określi przyczynę zaburzenia i podejmie decyzję odnośnie ewentualnego dalszego leczenia. Okres dwa tygodnie za wcześnie może w niektórych przypadkach świadczyć o rozwoju poważnej choroby, a odpowiednio szybko wdrożone leczenie powinno pomóc rozwiązać problem. Kolejny okres po 14 dniach i związane z nim postępowanie w zależności od przyczyny może obejmować m.in. leczenie hormonalne, a także zabiegi chirurgiczne, czy też radioterapię lub chemioterapię. Jeśli konieczne będzie przyjmowanie hormonów, skorzystać można z e-recepty, którą otrzymać można bez wychodzenia z domu i w dowolnych godzinach.

Przyczyny częstego okresu

Jeśli u kobiety pojawia się okres co 2 tygodnie, w pierwszej kolejności należy określić przyczynę takiego stanu. Lekarze wskazują tutaj różne możliwe przyczyny zaburzenia. Jeśli u kobiety występuje miesiączka co dwa tygodnie, przyczyny zaburzenia mogą być związane między innymi z wahaniami hormonalnymi, do których prowadzić może np. przemęczenie lub ciągły stres. Skrócony cykl może także wynikać z częstych podróży, jeśli te wiążą się ze zmianą strefy czasowej. Przyczyną częstszego okresu może być również wykonywana przez kobiety praca w systemie zmianowym, poza tym na miesiączkę co 2 tygodnie wpływać może również odstawienie przyjmowanych wcześniej tabletek antykoncepcyjnych.

Do pozostałych przyczyn plamienia co 2 tygodnie zaliczyć można również intensywnie prowadzoną kurację odchudzającą, której efektem jest obniżenie w organizmie poziomu hormonu leptyny, który odpowiada za apetyt. Jeśli po 2-3 miesiączce sytuacja wróci do normy, wówczas konsultacja z lekarzem nie jest konieczna. Powodem do niepokoju mogą być przedłużające się miesiączki co 2 tygodnie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Wiele kobiet myli również objawy, jakie daje krwawienie implantacyjne i miesiączka. Ma to jednak ogromne znaczenie w kwestii wczesnej ciąży. Bardzo często występujące np. po 2 tygodniach od wcześniejszego okresu krwawienie może wskazywać na ciążę – dzieje się tak, ponieważ dochodzi wówczas do zagnieżdżania się w macicy zapłodnionego jajeczka. Są kobiety, które obecność krwi w tym czasie kojarzą z miesiączką, tymczasem może ona wskazywać na bardzo wczesną ciążę.

Bardzo często u kobiet występować może okres co dwa tygodnie po czterdziestce, co może być efektem menopauzy (klimakterium). Przy menopauzie niekiedy zaburzenia miesiączkowe mogą występować nawet przez kilka lat. Pojawienie się menopauzy wiąże się nie tylko z nieregularnymi miesiączkami. U kobiet, u których pojawia się menopauza, możliwy jest również całkowity brak miesiączki lub uciążliwe plamienie. Nieregularne miesiączki dla kobiet, które przechodzą menopauzę, są szczególnie uciążliwe, ponieważ bardzo trudno je przewidzieć. Warto więc udać się do ginekologa, który zleci potrzebne badania, a następnie wdroży indywidualne leczenie. Ginekolog zalecić może na przykład, by pacjentki stosowały tabletki antykoncepcyjne – odpowiednio dobrane mogą zredukować uciążliwe dolegliwości.

Jak radzić sobie z okresem co 2 tygodnie?

Jeśli u kobiety pojawia się okres co 2 tygodnie, najlepiej zgłosić się do lekarza. Należy mieć jednak na uwadze, że wcześniejszy okres o dwa tygodnie może również przyczyniać się do pojawiania się zaburzeń emocjonalnych, z kolei objawy te mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie kobiety. Jeśli pojawia się np. nadmierna senność, poza tym występują nasilające się dolegliwości bólowe w podbrzuszu, a dodatkowo pojawiają się zaburzenia lękowe, czy też depresja, w niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. Lekarz zalecić może zmianę diety oraz stylu życia, poza tym sprawdzić się mogą leki hormonalne. Jeśli z kolei obawy psychopatologiczne będą bardzo uciążliwe, wskazana może być konsultacja psychiatryczna.

Praca zmianowa a częsty okres

Praca na zmiany może w negatywny sposób odbić się na zdrowiu pracowników, a jednym ze skutków mogą być zaburzenia miesiączkowania, ponieważ układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Kobiety pracujące w systemie zmianowym bardzo często są zmęczone i niewyspane, poza tym ich metabolizm zwalnia. Efektem takiej pracy mogą być zaburzenia hormonalne, w tym także okres co 2 tygodnie. Pojawiający się okres co 14 dni często wiąże się także ze stresem w pracy – w stresowych sytuacjach przez organizm produkowane są hormony, do których zalicza się kortyzol lub adrenalina. Mogą one przyczyniać się do zaburzeń dotyczących okresu.

Wpływ diety na częsty okres — odchudzanie

Odpowiedni sposób odżywiania i prawidłowo zbilansowana dieta pozwalają dostarczyć odpowiedniej ilości energii, witamin i składników mineralnych. Zmiana składu diety może znacząco wpływać na występowanie owulacji. Odchylenia od normy w diecie niemal zawsze skutkują zmianami stężenia hormonów w organizmie kobiety. Okres co 2 tygodnie może być efektem rygorystycznej diety związanej z odchudzaniem. Na występowanie zaburzeń miesiączkowania w znacznym stopniu wpływa również drastyczna zmiana masy ciała. Niedobór składników odżywczych oraz ubytek tkanki tłuszczowej ma znaczny wpływ m.in. na miesiączki, powodując ich nieregularność lub wręcz zanikanie. Efektem odchudzania może być np. okres dwa razy w miesiącu lub wręcz wstrzymanie okresu.

Okres co 2 tygodnie — choroby związane z nieregularnym okresem

Kobieta powinna mieć świadomość, że okres co 2 tygodnie może wskazywać na problemy ze zdrowiem. Zdarza się, że takie zaburzenia są objawem choroby, dlatego powtarzający się stan wymaga konsultacji z lekarzem, który zlecić może badanie mające na celu dokładne zdiagnozowanie przyczyny tego rodzaju zmian. Jeśli chodzi o leczenie, najczęściej dotyczy ono przyczyny częstszego miesiączkowania, którą należy jak najszybciej wyeliminować. Kolejna miesiączka po dwóch tygodniach może wskazywać np. na pojawienie się chorób wewnątrzustrojowych, które związane są z niewłaściwym funkcjonowaniem linii podwzgórze-przysadka-jajnik. Zbyt częste miesiączkowanie może świadczyć również o zaburzeniach metabolicznych, a także o stanie zapalnym przydatków. Przyczyną zapalenia przydatków są głównie bakterie, które przedostają się z pochwy i macicy do jajników i jajowodów. Częstszy okres może być ponadto związany z obecnością polipów (polipy to guzki uwypuklające się ponad błonę śluzową).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.