Opóźnienie miesiączki

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Wiele kobiet zastanawia się, czy możliwe jest celowe opóźnienie okresu – np. w związku z ważnym wydarzeniem, wyjazdem czy uroczystością. Okazuje się, że istnieją różnego rodzaju metody na przesunięcie miesiączki, do których można zaliczyć głównie farmakoterapię. Czy istnieją bezpieczne tabletki na przesunięcie okresu i z czym wiąże się ich stosowanie? Jakie tabletki na przesunięcie okresu będą najskuteczniejsze? Czy taką tabletkę można przyjmować często, bez obawy o swoje zdrowie? A może lepiej postawić na metody naturalne?

Tabletki na przesunięcie lub opóźnienie okresu - czym są i jak działają?

Powody związane z chęcią opóźnienia krwawienia mogą być różne. Zaliczyć można do nich między innymi od dawna planowany wyjazd, ważną uroczystość rodzinną, a także kwestie zdrowotne. W komfortowej sytuacji są wówczas kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, jaką są tabletki antykoncepcyjne. Na przesunięcie okresu będą one bardzo dobre. Co prawda w czasie ich przyjmowania miesiączka, w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, nie występuje, jednakże występuje co miesiąc tzw. krwawienie z odstawienia. Takie krwawienie można przesunąć w czasie lub nawet zablokować na miesiąc, o ile kobieta zażywa tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Aby przesunąć krwawienie z odstawienia można zmniejszyć 7-dniowy czas odstawienia (kiedy kobieta nie zażywa pigułek lub zażywa tabletki placebo), a można również całkowicie zrezygnować z 7-dniowej przerwy i od razy po zakończeniu 21-dniowej terapii hormonalnej tabletkami czynnymi z jednego blistra, kobieta może rozpocząć tego samego dnia nowe opakowanie. Tego typu działania nie zwiększą ryzyka ciąży – preparat nadal chronić będzie z taką samą skutecznością przed poczęciem.

Czy do przesunięcia miesiączki konieczne jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Jeśli zastanawiasz się, jakie tabletki na przesunięcie okresu stosować, jeżeli zabezpieczasz się w inny sposób niż tabletkami antykoncepcyjnymi, musisz wiedzieć, że dostępne są nie tylko pigułki antykoncepcyjne, ale również tabletki na przesunięcie okresu, które nie są zaliczane do doustnej antykoncepcji hormonalnej. Tego typu preparaty także wiążą się z koniecznością stosowania syntetycznych hormonów, dlatego zarówno w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, jak i w przypadku tych hormonalnych leków na opóźnienie okresu konieczna będzie wcześniejsza konsultacja lekarska, by lekarz (o ile nie będzie przeciwwskazań zdrowotnych) wypisał receptę. Najskuteczniej działają tutaj środki zawierające wysoką dawkę syntetycznego progesteronu (np. noretysteron), które często stosuje się także w przypadku endometriozy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Sztucznie utrzymany wysoki poziom progesteronu w organizmie sprawia, że błona śluzowa macicy nie złuszcza się aż do momentu przerwania farmakoterapii, gdyż to właśnie hormon ten, a w zasadzie spadek jego stężenia we krwi jest sygnałem dla organizmu, by złuszczać śluzówkę macicy. Również kobiety, które stosują plastry antykoncepcyjne mogą przesunąć krwawienie, o ile skonsultują to wcześniej z lekarzem. W tym przypadku także nie robi się przerwy między plastrami, tylko przykleja się nowy plaster bezpośrednio po odklejeniu starego. 

Leki na opóźnienie miesiączki bez recepty - czy są skuteczne?

Konieczność udania się do lekarza po receptę na środki hormonalne sprawia, że kobiety szukają alternatywy w postaci środków dostępnych w aptece bez recepty. Nie ma się jednak co łudzić – nie istnieją tabletki na przesunięcie okresu bez recepty, gdyż układ rozrodczy kobiety kierowany jest hormonami płciowymi i tylko odpowiedniki tych hormonów mogą sprawić, że możliwe będzie samodzielne opóźnienie miesiączki przy użyciu farmakologii. Preparaty hormonalne są jednak, jak wspomniano wyżej, dostępne w Polsce na receptę, więc niezbędny będzie kontakt z lekarzem, by otrzymać receptę na dany środek. Oczywiście warto na tym etapie wspomnieć, że kobieta może skorzystać z wygodnej opcji e-konsultacji, wówczas lekarz przeanalizuje historię zdrowotną pacjentki i jeśli nie będzie przeciwwskazań do zażycia danego preparatu, przepisze na niego e-receptę online. Takie konsultacje online mogą odbyć się w dogodnym dla kobiety terminie, nie trzeba stać w kolejkach, zwalniać się z pracy, dojeżdżać do lekarza czy czekać długo na wizytę, gdyż wszystko odbywa się przez Internet. 

Skuteczność naturalnych metod na opóźnienie okresu

Niejedna kobieta zastanawiała się choć raz, jak przesunąć (przyspieszyć lub opóźnić) okres w sposób naturalny, bez konieczności wizyty u ginekologa. Jeśli chodzi o domowe sposoby na przesunięcie miesiączki czy jej opóźnienie, niestety nie ma co liczyć na ich wysoką skuteczność, ponadto wątpliwe jest również bezpieczeństwo niektórych metod polecanych na forach internetowych, jak duże dawki witaminy C, czy niektóre napary z ziół. Jest jedynie jedna, naturalna metoda na przesunięcie okresu o dobrych kilka, a nawet kilkanaście miesięcy – ciąża, aczkolwiek wiadomym jest, że kobiety nie zachodzą w ciążę po to, by chwilowo pozbyć się okresu. Miesiączkę na dobre wstrzymuje także menopauza i to niestety koniec w 100% pewnych, naturalnych metod, ale i tu należy wspomnieć, że zarówno ciąża, jak i menopauza wiążą się ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety, co po raz kolejny potwierdza, że wyłącznie hormonalnie można tu próbować okres przesuwać. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że opóźnić miesiączkę naturalnie może u kobiety wiele czynników, w tym np. stres, wyjazd, nadmierny wysiłek fizyczny itp., jednakże są to najczęściej zmiany niekontrolowane, które pojawiają się nie wtedy, gdy kobieta tego chce, a wtedy, gdy zupełnie o tym nie myśli. 

Skutki uboczne przesuwania i opóźniania okresu. Dlaczego ważna jest znajomość cyklu?

Jeśli kobieta podejdzie odpowiedzialnie do tematu przesunięcia miesiączki i stosować będzie tego typu rozwiązania sporadycznie i po uprzedniej konsultacji z lekarzem, nie powinna być narażona na duże ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Leki na opóźnienie okresu mogą jednak mieć pewne działania niepożądane, w tym np. mogą wywoływać mdłości, bóle i zawroty głowy, zmiany apetytu, uczucie przygnębienia, senność, zmęczenie, problemy z koncentracją itp. O wszystkich możliwych działaniach niepożądanych leku i jego możliwym wpływie na organizm poinformuje Cię lekarz, ponadto informuje o tym także producent w ulotce preparatu. Ważne jest, by kobieta świadoma była tego, jak działa jej cykl menstruacyjny i z jakimi zmianami w organizmie jest on związany. Wszystkim sterują tutaj hormony, a ich naturalny spadek i wzrost w konkretnych fazach cyklu jest niezbędny, by zacząć kolejne. Wszystko jest tu ze sobą bardzo powiązane, dlatego nadmierne zaburzanie cyklu miesiączkowego przez przyjmowanie leków, których zadaniem jest opóźnianie krwawienia, może mieć negatywne działanie na organizm i wpłynąć poważnie na stan zdrowia kobiety. Częste przesuwanie okresu może niekorzystnie odbić się między innymi na gospodarce hormonalnej kobiety, co w efekcie może wiązać się z problemami z regularnością cyklu, a także z problemami z płodnością. To właśnie między innymi dlatego ważne jest, by lek przyjmować wyłącznie z zalecenia lekarza, w sytuacjach sporadycznych.