Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Badanie krwi w czasie okresu to zagadnienie, które interesuje wiele kobiet przygotowujących się do morfologii. Czy podstawowe badania krwi mogą być wykonane podczas miesiączki? Jak się do nich przygotować? Czy okres wpływa na wyniki innych badań, na przykład moczu lub cytologiczne? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czy podczas okresu można iść na badanie krwi?
Badanie krwi w czasie okresu zwykle nie jest odradzane. Wręcz przeciwnie — niektóre podstawowe badania krwi są w tym terminie nawet zalecane. Mowa np. o badaniach hormonalnych (estradiol, hormon luteinizujący, hormon folikulotropowy, prolaktyna, testosteron), które wykonuje się między 3. a 6. dniem cyklu [1]. Pacjentki często mają wątpliwości, jeśli chodzi o badanie krwi TSH a miesiączkę, jak się jednak okazuje, faza cyklu miesiączkowego nie wpływa rezultat tego badania [2]. Gdy badania hormonalne dadzą nieprawidłowe wyniki, lekarz może zalecić terapię hormonalną, co wymaga regularnego wykupywania leków. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest e-recepta online. Dzięki niemu można uzupełnić kończące się leki, bez potrzeby czekania na stacjonarną wizytę u specjalisty.
Jeśli chodzi o krwawienie z odstawienia, które wynika ze stosowania antykoncepcji hormonalnej, samo w sobie nie wpływa ono na wyniki badania krwi i nie stanowi przeciwwskazania do ich wykonania. Natomiast przyjmowanie leków antykoncepcyjnych już tak. Doustne środki antykoncepcyjne, które dziś są łatwiej dostępne mogą powodować wzrost poziomu glukozy, zwiększenie stężenia sodu, a także obniżenie stężenia wapnia w organizmie [3], dlatego należy poinformować lekarza o ich przyjmowaniu przed wykonaniem badania. Specjalista może uznać, aby zastosować leki dopiero po porannym pobraniu krwi na czczo.
Badanie krwi a okres — na jakie parametry wpływa miesiączka?
Wielu naukowców interesuje się zagadnieniem, czy okres wpływa na badanie krwi. Dzięki temu dysponujemy rzetelnymi informacjami na ten temat. Jak się okazuje, miesiączka może wpływać na niektóre z parametrów badania krwi, np. na poziom żelaza oraz hemoglobiny [4]. Badania dowiodły, że w czasie miesiączki obserwuje się obniżenie tych parametrów badania krwi. Jak się przygotować do pobrania w takiej sytuacji? Wystarczy normalnie udać się na pobieranie krwi, a okres zgłosić u lekarza, który interpretuje wyniki badań krwi.
Badania krwi a okres — badania, których nie można wykonywać podczas miesiączki
O ile badania krwi można wykonać podczas okresu, o tyle oddanie krwi, które wiąże się z utratą dużej ilości krwi, nie jest zalecane w czasie miesiączki, a nawet do 3 dni po jej zakończeniu) [1]. Podczas miesiączki nie są zalecane również badania ultrasonograficzne. USG dróg rodnych oraz USG piersi można wykonać dopiero po skończonym krwawieniu [1].
Cytologia, badanie moczu — czy można wykonać je w czasie okresu?
Do badań, których wykonywanie w czasie miesiączki nie jest zalecane, należą także: cytologia oraz badanie moczu. Badanie cytologiczne wykonywane w czasie miesiączki może dać niedokładne oraz nierzetelne wyniki w laboratorium i uniemożliwiać wykrycie poważnych chorób [5]. Podczas okresu jest ono także niekomfortowe dla pacjentki oraz lekarza. Z tego powodu zalecane jest, aby cytologia została przeprowadzona w innym terminie. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy wymagana jest jak najszybsza wizyta u lekarza ginekologa, bez względu na miesiączkę, np. jeśli wystąpi silny ból podbrzusza uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie lub nagłe, mocne krwawienie niezwiązane z miesiączką [5].
Natomiast jeśli chodzi o badanie moczu i krwi a okres, zalecane jest, aby unikać jego wykonywania w czasie miesiączki, a także na kilka dni przed okresem. Wynika to z ryzyka zanieczyszczenia próbki moczu wydzieliną dróg rodnych krwią i w rezultacie — nieprawidłowej interpretacji rezultatu badania [6].
Obecność krwi w moczu może błędnie zasugerować chorobę dróg moczowych, na przykład zapalenie pęcherza moczowego, kamicę nerkową, torbiele, a nawet choroby nowotworowe, np. raka w obrębie układu moczowego [7]. Zatem ile dni po miesiączce zrobić badanie moczu? Specjaliści zalecają, aby odczekać przynajmniej 2 dni po zakończeniu okresu [8]. Natomiast, jeśli badanie moczu musi zostać wykonane pilnie i nie ma możliwości, aby poczekać do końca miesiączki, należy przestrzegać poniższych zasad [6]:
- konieczne jest dokładne umycie (wodą z mydłem lub płynem do higieny intymnej) okolicy zewnętrznego ujścia cewki moczowej, w kierunku od przodu do tyłu,
- należy pobrać do naczynia próbkę z tzw. strumienia środkowego moczu.
Źródła:
- https://naszarecepta.pl/jakich-badan-nie-mozna-robic-podczas-miesiaczki/
- https://mamaginekolog.pl/trudne-pytania/cykl-miesiaczkowy-trudne-pytania/czy-okres-przeszkadza-w-pobraniu-krwi-na-badanie-tsh/
- https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/czy-leki-wplywaja-na-wynik-badania-krwi/
- Belza A, Henriksen M, Ersbøll AK, Thilsted SH, Tetens I. 2005. Day‐to‐day variation in iron‐status measures in young iron‐deplete women. Br J Nutr 94:551–556.
- https://www.gabinetginekologicznybialystok.pl/blog-gabinet/65-wizyta-u-ginekologa-a-miesiaczka
- https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/114184,czy-miesiaczka-ma-wplyw-na-wynik-badania-moczu
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/223643,krwiomocz-i-krwinkomocz
- https://diag.pl/pacjent/poradnik-pacjenta/przygotowanie-do-badania-moczu/
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?