Jakich badań nie można robić podczas miesiączki?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nie zawsze pacjent może zgłosić się do laboratorium na badania w dowolnym momencie. Czasem przed pobraniem krwi należy być na czczo, w innym przypadku pacjenta należy odpowiednio przygotować do badań (np. ograniczyć wcześniej wysiłek lub spożywanie alkoholu) itd. Również przy miesiączce nie wszystkie uzyskane wyniki badań kobiet mogą wyjść wiarygodnie. Jakich badań nie można robić podczas miesiączki? Przykładem może być badanie cytologiczne, wiążące się z pobraniem wymazu, jednak na tym nie koniec. Z artykułu dowiesz się, czy podczas miesiączki można robić badanie krwi i moczu, a także znajdziesz dodatkowe porady dotyczące tego tematu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakich badań nie można robić podczas miesiączki — morfologia krwi

Miesiączka to czas cyklu, w czasie którego nie są zalecane pewne badania, a inne są wręcz zalecane właśnie w tym szczególnym okresie. Często pacjentki zastanawiają się na przykład, czy podczas miesiączki można robić morfologię. Faktem jest, że menstruacja może mieć wpływ na pewne parametry krwi, w tym między innymi na wybrane parametry układu krzepnięcia oraz poziom hemoglobiny. Jeśli chodzi o kwestię „pobieranie krwi a okres”, nie trzeba jednak martwić się na zapas. Zazwyczaj badania krwi w czasie miesiączki nie są odradzane, choć raczej zaleca się, by wykonywać je przed lub po krwawieniu, a ostatecznie poinformować lekarza przy interpretacji wyników, że badanie wykonywane było w czasie miesiączki. Oddanie krwi w czasie miesiączki (a nawet do 3 dni po jej zakończeniu) nie jest natomiast zdecydowanie zalecane, gdyż dodatkowa utrata krwi w tym czasie może negatywnie wpłynąć na organizm kobiety.

Czytaj także:

Wracając jeszcze do pytania, czy można iść na pobranie krwi podczas miesiączki, należy dodać, że niektóre badania z krwi są w czasie miesiączki wręcz zalecane. Mowa między innymi o badaniach hormonalnych, w tym między innymi oznaczeniach prolaktyny, estradiolu, testosteronu, hormonu luteinizującego, czy też folikulotropowego. Jeśli badania hormonalne okażą się nieprawidłowe, lekarz może zalecić terapię hormonalną, a ta zazwyczaj prowadzona jest długotrwale i wymaga otrzymywania ponownych recept na leki. W tym przypadku recepta online na tabletki antykoncepcyjne to dobre rozwiązanie na uzupełnienie kończących się leków, gdy nie można dostać się na stacjonarną wizytę u specjalisty od ręki.

Czy podczas okresu można oddać mocz do badania?

Zastanawiając się, jakich badań nie można robić podczas miesiączki, z pewnością na myśl przychodzi badanie moczu. O ile badania krwi w czasie miesiączki ostatecznie można przeprowadzić, biorąc poprawkę na interpretację pewnych parametrów, to już badań moczu nie powinno się w tym czasie wykonywać. Powód jest dość oczywisty – próbka może zostać zanieczyszczona krwią, przez co wynik laboratoryjny może okazać się niepoprawny. Załóżmy bowiem, że w moczu pacjentki faktycznie pojawiają się ślady krwi, które mogą wskazywać na poważne schorzenia. Lekarz, analizując wynik badania, może nie uwzględnić obecności krwi, biorąc pod uwagę fakt, że próbka pobierana była w czasie okresu. Wówczas pewne dolegliwości mogą nie zostać zdiagnozowane, a odsunięcie w czasie wdrożenia leczenia może skończyć się poważnymi powikłaniami.

USG piersi i dróg rodnych podczas okresu — czy można robić te badania, czy lepiej czekać?

Jeśli chodzi o badania ginekologiczne, raczej nie praktykuje się ich wykonywania w czasie krwawienia, zwłaszcza jeśli ma charakter nasilony. Odpowiadając jeszcze na pytanie, jakiego badania nie można robić podczas miesiączki, wspomnieć należy o USG. Co prawda okres nie stanowi głównego przeciwwskazania w przypadku USG dróg rodnych czy piersi, jednak zaleca się, by badania te wykonać między 5 a 10 dniem cyklu, czyli zazwyczaj jest to już czas po skończonym krwawieniu.

Cytologia podczas miesiączki — czy można ją wykonać?      

O ile badanie krwi w czasie miesiączki w laboratorium w niektórych przypadkach dużym problemem nie będzie, a uzyskane wyniki w większości będą wiarygodne, to już cytologia mająca na celu m.in. wykrycie zmian nowotworowych, zdecydowanie należy do odpowiedzi na pytanie „jakich badań nie robić podczas okresu”. Nawet kobiety, których objawy związane ze zdrowiem wskazują, że powinny mieć wykonaną cytologię na cito, powinny po konsultacji z lekarzem wstrzymać się z badaniem do czasu, aż menstruacja się zakończy. Cytologii nie wykonuje się przy okresie, gdyż pobrany przy badaniu wymaz nie może być wiarygodnie zbadany.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.