Jak skrócić okres i czy to bezpieczne?

Napisano 04.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Różne wydarzenia życiowe sprawiają, że kobiety zastanawiają się, jak skrócić okres, by nie kolidował z ich planami. Krwawienie miesiączkowe i towarzyszące mu wówczas objawy dodatkowe mogą skutecznie uprzykrzyć wyjazd czy przeszkodzić w ważnej uroczystości bądź zawodach sportowych. Obecność krwi, ból podbrzusza i osłabienie w czasie ważnych wydarzeń nie zawsze jest kobietom po prostu na rękę, dlatego szukają pomocy i odpowiedzi na swój problem w Internecie. Podpowiadamy, czy da się skrócić okres, a także wspominamy o alternatywach tej metody.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy można skrócić czas trwania miesiączki?

Wiele kobiet zastanawia się, czy da się skrócić okres, niestety nie mamy tutaj dobrych wiadomości. Nie istnieją metody, które umożliwiają kontrolowane skrócenie okresu. Jeśli zastanawiasz się, jak skrócić okres, domowe sposoby raczej okażą się zawodne, a co gorsza – mogą negatywnie wpłynąć na Twój organizm. Dla własnego zdrowia lepiej nie ufać poradom znajdującym się na forach internetowych odnośnie przyjmowania ogromnych dawek witaminy C, picia naparów z malwy czy stosowania długich i gorących kąpieli. Niestety również odpowiedź na pytanie „jak skrócić okres tabletkami?” Cię nie usatysfakcjonuje, gdyż również tabletki antykoncepcyjne nie mają takiej mocy – owszem, w przypadku ich zażywania krwawienie zwykle jest mniej intensywne i krótsze niż tradycyjna miesiączka, jednakże nikt nie będzie zażywać doustnej antykoncepcji hormonalnej tylko po to, by krwawienie trwało np. o 2 dni krócej.

Czytaj także:

Jak skrócić okres z pomocą tabletek antykoncepcyjnych?

Niestety nie podpowiemy Ci, co zrobić, żeby skrócić okres, jednak istnieje metoda na jego przesunięcie w czasie, a to już może uratować Twoje plany związane z wyjazdem czy ważną uroczystością.

Zamiast zatem zastanawiać się jak skrócić okres w najłatwiejszy sposób, zastanówmy się, jak ten okres przesunąć, by jego termin nie wadził Twoim planom.  Z pomocą przychodzą tutaj tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, których popularność, jako metody zapobiegania ciąży, stale rośnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że możliwa jest dzisiaj recepta online na tabletki antykoncepcyjne, dzięki której nie trzeba specjalnie umawiać się na wizytę lekarską, gdy kończy nam się recepta. Zanim przejdziemy do samej metody, należy wspomnieć o mechanizmie działania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Hormonalne tabletki czynne w ich przypadku zażywane są przez 21 dni. Po tym czasie przypada tygodniowa przerwa hormonalna, w czasie której kobieta tabletek nie przyjmuje lub zażywa pigułki placebo. To właśnie czas tej przerwy wiąże się z pojawieniem się krwawienia. Trzeba wiedzieć, że jest to tzw. krwawienie z odstawienia i nie można mylić go z normalną miesiączką, gdyż w trakcie zażywania tabletek antykoncepcyjnych nie występuje prawdziwy okres, co spowodowane jest hamowaniem owulacji. Krwawienie to jest zwykle mniej intensywne niż normalna miesiączka, a także trwa zwykle krócej (czyli okres jest często skrócony – trwa mniej dni).

Jak skrócić okres o 3 dni? Nie jest to możliwe, ale możliwe jest przesunięcie krwawienia o 3 dni lub nawet jego wyhamowanie w danym miesiącu. By przesunąć okres w czasie, wystarczy skrócenie 7-dniowej przerwy, w czasie której nie zażywa się tabletek lub zażywa się tabletki placebo. Aby okres nie pojawił się wcale i byś mogła zapomnieć o okresie w danym miesiącu, można natomiast po prostu po przyjęciu 21 tabletki ze starego opakowania następnego dnia przyjąć pierwszą tabletkę hormonalną z opakowania nowego (przyjmujesz jedno opakowanie po drugim, bez robienia przerwy nawet na jeden dzień).

Skracanie okresu – czy to w ogóle bezpieczne?

Wiesz już, że nie istnieje metoda na to, jak skrócić okres. Zdecydowanie niebezpieczne mogą być różnego rodzaju metody polecane w Internecie, choćby nawet najbardziej popularne. Nie próbuj sposobów na to, by opóźnić miesiączkę, które mogą wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie – nie przyjmuj zatem na własną rękę dużych dawek witaminy C, nie pij naparów z ziół, których skutków ubocznych stosowania nie jesteś w stanie przewidzieć i nie ufaj wszystkiemu, co wypisywane jest na forach internetowych, gdyż możesz wyrządzić swojemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne, a termin krwawienia koliduje z Twoimi planami, możesz po prostu krwawienie przesunąć lub całkiem je wyeliminować w danym miesiącu, korzystając z powyższej metody. Jeśli będziesz robić to sporadycznie, nie odbije się to na Twoim organizmie negatywnie. Oczywiście nie oznacza to, że kobiety, które nie zażywają tabletek antykoncepcyjnych pozostają w tym momencie bez alternatywy. Zmiany cyklu miesiączkowego i w ich przypadku są możliwe – wystarczy odpowiedni lek. Jeśli nie zażywasz tabletek antykoncepcyjnych, możesz przesunąć okres – wystarczy, że zgłosisz się do lekarza (może być to nawet kontakt z lekarzem online) po specjalne leki umożliwiające przesunięcie miesiączki o konkretny czas.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.