Ile dni po owulacji jest okres — przebieg cyklu miesiączkowego

Napisano 27.07.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wiedza na temat tego, jak działa kobiecy organizm, jest kluczowa nie tylko dla własnego komfortu na co dzień, ale i w kontekście planowania potomstwa. Ile trwa cykl menstruacyjny? Czym jest owulacja? Ile dni po owulacji jest okres? Czy cykl miesiączkowy może przebiec bez owulacji? W niniejszym artykule odpowiadamy na te wszystkie pytania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest cykl miesiączkowy?

Zanim przejdziemy do tego, ile dni po owulacji jest okres, warto wyjaśnić pojęcia: cykl miesiączkowy oraz owulacja. Co to takiego? Zacznijmy od cyklu miesiączkowego. Są to zmiany zachodzące w organizmie kobiety, regulowane hormonami, powtarzające się regularnie [1] [2] [3]. Regularny cykl miesiączkowy świadczy o tym, że układ rozrodczy pracuje prawidłowo. 

Czytaj także:

Ile dni po owulacji jest okres — jak to obliczyć?

Jak obliczyć, ile dni po owulacji jest okres? Powszechnie przyjmuje się, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni, pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego to jednocześnie pierwszy dzień miesiączki, natomiast ostatni jest ostatni dzień przed kolejnym krwawieniem [1]. Do owulacji dochodzi na 14 dni przed miesiączką (a nie po jej wystąpieniu jak mylnie uważa większość kobiet!), jednak określenie dokładnego terminu może być trudne, ponieważ niewiele kobiet ma regularne cykle menstruacyjne. Jeśli cykl miesiączkowy trwa 28 dni, teoretycznie na jego 14. dzień przypada owulacja, kiedy natomiast cykl jest 21-dniowy, owulacja ma miejsce już 7. dnia. 

Czy owulacja występuje zawsze w tym samym dniu cyklu?

Cykl miesiączkowy może trwać od 21 do 35 dni, jednak w przypadku, gdy jest on rozregulowany, bardzo trudno wyznaczyć moment owulacji. Trudności pojawiają się także, gdy kobieta stosuje jakieś leki lub choruje przewlekle — wtedy owulacja nie występuje zawsze w tym samym dniu cyklu. Natomiast gdy para korzysta z antykoncepcji, która jest łatwo dostępna dzięki rozwiązaniom takim jak tabletki antykoncepcyjne, owulacja się w ogóle nie pojawia. 

Czym jest owulacja?

Co to jest owulacja? Tak nazywa się jedna z czterech faz cyklu miesiączkowego. Cykl miesiączkowy składa się bowiem z kilku etapów, z których każdy ma inną długość oraz jest warunkowany przez inne hormony [1] [2] [3]: 

  • faza pierwsza cyklu owulacyjnego — menstruacja — początek menstruacji to pierwszy dzień cyklu owulacyjnego. Menstruacja trwa od 3 do 8 dni (jeśli nie dojdzie do zapłodnienia) i polega na złuszczaniu się endometrium oraz wydalaniu błony śluzowej macicy z organizmu wraz z krwią, 
  • faza druga cyklu owulacyjnego — folikularna — w tej fazie w jajnikach dochodzi do wzrostu pęcherzyków Graffa. Jeden z nich dojrzewa i wydziela hormony, które pobudzają komórki macicy, co powoduje intensywne narastanie endometrium, 
  • faza trzecia cyklu owulacyjnego — owulacja — jest to moment, gdy pęcherzyk Graffa pęka i uwalnia niedojrzałą komórkę jajową. Komórka trafia do jajowodu, gdzie dojrzewa, w oczekiwaniu na zapłodnienie, 
  • faza czwarta cyklu owulacyjnego — lutealna — jeśli doszło do zapłodnienia, na tym etapie trwają przygotowania do zagnieżdżenia się zarodka i po pewnym czasie u kobiety można zauważyć pierwsze objawy ciąży. Natomiast gdy nie doszło do zapłodnienia, komórka jajowa zamienia się w ciałko żółte, dochodzi również do spadku stężenia progesteronu oraz złuszczania niepotrzebnej błony śluzowej (miesiączki). Faza lutealna trwa od 10 do 16 dni. 

Ile trwa owulacja?  Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie w ciągu 12-24 h, jajeczko obumiera [4].  

Kobieta jest najbardziej płodna w dniu poprzedzającym owulację oraz w dniu owulacji. W ciążę można jednak zajść zarówno przed, jak i po owulacji — dni płodne rozpoczynają się bowiem na około 4 dni przed owulacją i trwają do dnia po owulacji [5]. W ich wyznaczeniu pomoże kalendarzyk owulacji oraz kalkulator ciąży (zwany także kalkulatorem owulacji i zagnieżdżenia się). 

Poza kalendarzem owulacji w wyznaczeniu dni płodnych pomocna jest również obserwacja własnego organizmu. Po czym poznać, że to już i że trwa owulacja? Objawy, które wskazują na to, że komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia to [5]: 

  • lekki dyskomfort w obrębie miednicy, tzw. mittelschmerz, spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graffa, 
  • zmiana temperatury ciała — na dzień przed owulacją można zaobserwować nieznaczny spadek temperatury, natomiast w czasie owulacji temperatura ciała podnosi się o około pół stopnia, 
  • zmiany w śluzie szyjkowym — w czasie owulacji śluz staje się śliski, bardziej rozciągliwy i zwiększa swoją objętość. Pod względem koloru oraz konsystencji przypomina białko jaja kurzego. 

Okres bez owulacji — jak do niego dochodzi?

Czasami zdarza się, że mimo rzetelnego prowadzenia kalendarza owulacji, nie dochodzi do poczęcia, ponieważ cykl przebiega bez owulacji. Tak jest np. w przypadku bardzo długich cykli lub cykli o nieregularnym przebiegu [1]. Najczęstsze niefizjologiczne przyczyny zaburzeń miesiączkowania to zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz endometrioza [6]. Mechanizm powstawania tych chorób jest złożony i nie został do końca wyjaśniony, niestety obie wiążą się z utrudnionym zajściem w ciążę. Za nieregularny okres i brak owulacji mogą odpowiadać także mięśniaki macicy lub polipy — nieprawidłowości te, jeśli są nieleczone, mogą również utrudniać zajście w ciążę [7].

Do rozregulowania cyklu miesiączkowego i w rezultacie braku owulacji może doprowadzić również brak regularności w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub stosowanie nieodpowiedniej dawki hormonów. Dlatego tak ważne jest, aby stosować środki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami oraz planować ich wykupienie zawczasu, tak, aby nie robić nieplanowanych przerw. Pierwsze opakowanie leku przepisuje lekarz ginekolog podczas wizyty, natomiast kolejne da się łatwo nabyć już bez wizyty stacjonarnej u specjalisty — taką możliwość daje e-recepta.

Nieregularne cykle miesiączkowe warto skonsultować z lekarzem ginekologiem. Zidentyfikowanie przyczyny nieprawidłowości jest bowiem kluczowe dla zwiększenia szans na starania o dziecko. Dopiero gdy uda się wyleczyć chorobę, która zaburza cykl miesiączkowy, powróci owulacja i uda się zajść w ciążę. Wtedy parze nie pozostaje nic innego jak śledzenie kalendarza ciąży i cieszenie się nowym rozdziałem w życiu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.