Ciąża i dziecko

Test ciążowy jednoznacznie pokazał, że przyczyną Twojego braku miesiączki jest ciąża? Jak dbać o siebie i dziecko w tym szczególnym czasie i na czym skoncentrować się szczególnie? Ciąża i dziecko to dział, gdzie poznasz wiele cennych informacji związanych z macierzyństwem i jego aspektami zdrowotnymi. Dowiesz się tutaj między innymi tego, jakie są etapy rozwoju dziecka w ciąży i jakie są fazy rozwoju dziecka w pierwszych latach życia.

Etapy przebiegu ciąży i prawidłowego rozwoju płodu

Prędzej czy później większość kobiet w wieku rozrodczym zaczyna interesować temat, jakim jest ciąża. Jak dbać o siebie i dziecko w tym szczególnym czasie i na co zwrócić szczególną uwagę? Świadomość, że pod sercem kobiety rozwija się nowe życie jest czymś wyjątkowym. Już pierwsze ruchy dziecka w ciąży są dla kobiety szczególnym przeżyciem, z którym trudno porównać jakiekolwiek inne. Jest to moment, gdy wiele kobiet dopiero dowiaduje się, że jest w ciąży, choć oczywiście sporo z nich wie o tym fakcie znacznie wcześniej – zwłaszcza jeśli planują macierzyństwo i starają się z partnerem o to, by w danym okresie ich życia pojawiła się ciąża. I płeć dziecka nie jest wówczas najważniejsza, bo pojawia się miłość bezwzględna oraz troska o bezpieczeństwo i prawidłowe etapy rozwoju dziecka. Ciąża trwa zwykle długich 9 miesięcy i podzielić można ją na trzy trymestry – w tym czasie dwie maleńkie komórki przekształcają się w małego człowieka, który jest w stanie funkcjonować poza organizmem mamy. To bardzo skomplikowany i fascynujący okres:
  • W pierwszym etapie łączą się komórki rozrodcze i dochodzi do zagnieżdżenia w macicy.
  • Już w 6 tygodniu ciąży zaczyna bić serce dziecka, co już za jakiś czas będzie można zauważyć podczas badania USG.
  • Ważnym etapem rozwoju dziecka jest zamknięcie cewki nerwowej, a po 10 tygodniach ciąży kończy się już czas organogenezy i uformowane są już w tym czasie zawiązki najważniejszych organów małego człowieka.
  • Delikatne ruchy dziecka można wyczuć około 16 tygodnia ciąży, między 22 a 24 tygodniem ciąży otwierają się oczy maluszka.
  • W 24 tygodniu maluch słyszy dźwięki dobiegające z ciała mamy i jej najbliższego otoczenia, a już 14 dni później, czyli w 26 tygodniu ciąży, rozróżnia głosy męskie i kobiece, a także zapamiętuje je.
  • 26 tydzień ciąży to czas, gdy większość układów dziecka jest już dość dobrze rozwiniętych, co jest ważne, gdyż z pomocą medyczną dziecko ma dużą szansę na przeżycie w przypadku wcześniejszego porodu.
  • Około 36 tygodnia ciąży w pełni rozwijają się płuca dziecka, więc wcześniejsze przyjście na świat nie jest już dla niego tak niebezpieczne.
Kobieta, która zostanie mamą powinna dbać o ciążę i skupić się na stanie zdrowia swoim i dziecka. Oczywiście w ciąży bardzo ważny jest regularny dostęp do lekarzy, a także dbanie o systematyczne badania przyszłej matki i jej maluszka, w celu odpowiednio wczesnego wykrycia ewentualnych wad czy chorób. Przyrost wagi płodu w ciąży, a także jego odpowiedni rozwój należy kontrolować podczas okresowych wizyt u ginekologa. Dbając o zdrowie swoje i dziecka, kobieta powinna jednak pamiętać nie tylko o wykonywaniu badań krwi i USG, ale również dbaniu o swoje ciało. Ważna jest tu odpowiednia dieta i unikanie produktów, które są niebezpieczne lub mogą potęgować ciążowe dolegliwości. W okresie tym możesz czuć ponadto potrzebę zwolnienia naturalnego trybu życia, częstszego wypoczynku itp. – słuchaj swojego ciała, a z pewnością będzie Ci łatwiej uporać się z ciążowymi dolegliwościami.

Jak się przygotować do porodu i czym jest połóg?

„Ciąża i dziecko” to także dział, gdzie dowiesz się, jak przygotować się do narodzin dziecka i jak zadbać o siebie po porodzie. W chwili, gdy przyszła mama niecierpliwie zerka już na kalendarz z zaznaczonym terminem porodu, najwyższa pora na odpowiednie przygotowania. Oczywiście ważne jest tu spakowanie torby do szpitala i uzgodnienie z partnerem oraz najbliższymi kwestii technicznych związanych z porodem i pierwszymi dniami po tym wielkim dniu, ale pamiętaj, że ważne jest również psychiczne i fizyczne przygotowanie na poród – w tym zwłaszcza pierwszy, choć nie tylko. Dowiedz się możliwie najwięcej o etapach przebiegu porodu, gdyż niewiedza ma wpływ na strach, a ten nie jest Twoim przyjacielem w tym czasie. Szczegółowe informacje i dane dotyczące przebiegu porodu sprawią, że nic Cię nie zaskoczy i spokojniej wkroczysz w ten ważny czas. Warto również, byś znała swoje prawa – z pewnością poinformuje Cię o nich Twój lekarz.Pamiętaj, że poród to nie koniec intensywnego dbania o swoje zdrowie, gdyż bardzo ważny jest również przebieg połogu, czyli czas do 6-8 tygodni po porodzie, gdy organizm kobiety wraca do formy. W tym czasie ważne jest, byś miała możliwość zadbania o siebie i to zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Istotna w tym czasie jest rola partnera, który odciąży Cię przy noworodku, pozwalając Ci choć chwilę wypocząć i dojść do siebie. Wiadomym jest, że kobieta skupia się wówczas szczególnie na maluszku, jednak powinna również obserwować swoje ciało, a niepokojące dolegliwości zgłaszać lekarzowi prowadzącemu lub położnej środowiskowej.

Pierwsze lata życia dziecka i jego rozwój psychomotoryczny

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dbamy o maluszka już w ciąży, zapewniając mu bezpieczeństwo i właściwą opiekę medyczną. Po porodzie również należy zadbać szczególnie o rozwój dziecka. Miesiąc po miesiącu warto analizować zmiany i postępy pociechy, by w porę móc zareagować na ewentualne nieprawidłowości. Prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka jest bardzo ważny, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na fazy rozwoju dziecka w pierwszych latach jego życia. Oczywiście szczegółowa ocena rozwoju Twojego dziecka leży po stronie pediatry wykonującego okresowe badania, jednak również nasze codzienne obserwacje mogą w porę wykryć ewentualne problemy. Trzeba pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, więc ciężko opierać się tu na sztywnych danych dotyczących konkretnych umiejętności w danym miesiącu życia, aczkolwiek można zwrócić uwagę na pewne ramy czasowe, gdy dzieci najczęściej osiągają nowe zdolności. Ewentualne wątpliwości warto konsultować z pediatrą.