Ból w okolicach pępka w ciąży – o czym świadczy?

Napisano 27.02.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wiele kobiet w ciąży odczuwa ból pępka w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Często jest to związane z rosnącym brzuchem i rozciąganiem się mięśni. Nie musi pojawić się u każdej ciężarnej, a ponadto można go odczuwać przy jednej ciąży, a przy drugiej już nie. Warto zaznaczyć, że większość przyczyn bolącego pępka w ciąży jest nieszkodliwa i zniknie, gdy dziecko się urodzi. Co najczęściej powoduje te dolegliwości bólowe?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból w okolicach pępka w ciąży – najczęstsze przyczyny?

Dla każdego rodzica zdrowie dziecka jest najważniejsze. Z tego powodu niezwykle istotne jest, żeby ciężarna dbała o siebie w trakcie ciąży oraz uczęszczała na regularne wizyty kontrolne u specjalisty. Działanie pomaga wykryć ewentualne problemy rozwojowe płodu, a także pozwoli monitorować stan zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Jeśli ciężarna jest chora i zajdzie taka potrzeba to lekarz przepisze odpowiedni środek. Co ciekawe, e-recepta online może być uzyskana bez wychodzenia z domu i pozwala na zakup danego leku w każdej aptece na terenie Polski.

Czytaj także:

Zdarza się, że ciężarna odczuwa nieprzyjemne objawy. Część z nich jak nudności czy tkliwość piersi jest częsta i zwykle samoistnie przechodzi. Niemniej niektóre osoby doświadczają bólu wokół pępka w czasie ciąży. Wśród przyczyn dolegliwości wymienia się:

  • rozciąganie — mięśnie brzucha oraz skóra na brzuchu swobodnie się rozciąga, aby dostosować się do rosnącego płodu. Może to wywoływać ból pępka w czasie ciąży, zwłaszcza jeśli w jego okolicy znajdują się blizny.
  • nacisk macicy — niektóre kobiety mogą odczuwać ból brzucha, ponieważ rosnąca macica wywiera nacisk na pępek.
  • wypukły pępek — kobiety z wypukłymi (wystającymi na zewnątrz) pępkami mogą odczuwać podrażnienie skóry i ból w okolicy brzucha w trakcie ciąży z powodu tarcia o ubranie. Co więcej, wklęsłe pępki u niektórych ciężarnych matek mogą uwypuklić się wraz z rozwojem dziecka. W wielu przypadkach może to wystąpić w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.
  • infekcje jelitowe — ból brzucha koło pępka w ciąży może być również odczuwany podczas grypy żołądkowej i innych infekcji jelitowych. W takich przypadkach można również zaobserwować inne objawy jak wymioty, nudności, gorączkę czy biegunkę.
  • przepuklina pępkowa — u niektórych ciężarnych może rozwinąć się nowa przepuklina pępkowa albo zaognić się już istniejąca zmiana, co często powoduje dolegliwości bólowe.
  • kolczyki w pępku — niektóre kobiety mogą odczuwać ból czy kłucie w okolicy pępka w ciąży z powodu podrażnienia skóry spowodowanego noszeniem w tym miejscu kolczyka. Warto również pamiętać, że nie zaleca się wykonywania zabiegu u osób będących w ciąży, ponieważ może on skutkować infekcją.
  • zapalenie wyrostka robaczkowego — może odpowiadać za kłucie brzucha w okolicy pępka w ciąży. Często ból jest ostry i promieniuje po prawej stronie. Można również zaobserwować dolegliwości ze strony układu pokarmowego (jak nudności czy wymioty) oraz gorączkę.

Ból pępka może mieć różną intensywność i lokalizację. Może być łagodny lub ostry i występować w różnych częściach ciała. W zależności od przyczyny, ludzie mogą odczuwać ból pod lub nad pępkiem, promieniujący do górnej części brzucha w pobliżu mostka czy klatki piersiowej, a także rozciągający się do dolnej części brzucha, w tym wokół bioder. Ból pępka może występować stale lub z przerwami. U niektórych osób pojawia się podczas wykonywania pewnych czynności lub ruchów, takich jak rozciąganie lub oddawanie moczu.

Pępek boli w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów (np. kłujący ból pojawia się w ciąży nad pępkiem) zawsze warto udać się na konsultację do specjalisty. Czasami symptomy są oznakami rozwijających się schorzeń czy chorób i wówczas należy wdrożyć leczenie. A w sytuacjach gdy są naturalnymi objawami postępu ciąży, wystarczą domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości. 

Ból brzucha powyżej czy poniżej pępka w ciąży może być spowodowany przez wywieranie ucisku na brzuch. Żeby uzyskać ulgę, pomocna może być zmiana pozycji ciała. Leżenie na plecach może być trudne w czasie ciąży, więc spanie na boku może być wygodniejsze. Zaleca się noszenie luźnej, oddychającej odzieży, aby zmniejszyć tarcie i nacisk. Można również użyć bandaży na pępku. Jeśli kolczyk w pępku powoduje dyskomfort, warto korzystać z biżuterii ze stali nierdzewnej chirurgicznej, która nie podrażnia skóry lub całkowicie usunąć ozdobę w czasie ciąży.

Gdy ból jest spowodowany podrażnieniem czy swędzeniem skóry, warto smarować dany obszar odpowiednim kremem nawilżającym. Środek należy skonsultować z lekarzem. Niektórym osobom pomagają ciepłe kompresu na brzuch, które mają na celu złagodzenie bólu. 

Często korzysta się również z pasów podtrzymujących brzuch dla ciężarnych. Takie opaski wspomagają mięśnie brzucha, dolną część pleców i biodra. W celu odciążenia ciała można również spróbować zajęć w wodzie.

Ból brzucha na wysokości pępka w ciąży – kiedy wymaga kontaktu z lekarzem?

Ból pępka sam w sobie nie jest schorzeniem, ale może wskazywać na problem medyczny, gdy weźmie się pod uwagę inne objawy. Rodzaj odczuwanego bólu może pomóc lekarzowi ustalić przyczynę. Niektóre osoby w ciąży odczuwają ostre kłucie w okolicy pępka, podczas gdy inne mogą doświadczać wzdęć lub ciągnięcia.

Niektóre objawy wraz z bólem pępka, które mogą wskazywać na chorobę czy infekcję to:

  • wymioty z krwią,
  • ciągły ból przez ponad cztery godziny,
  • ból w klatce piersiowej przy wysiłku,
  • duszność (wraz z bólem w klatce piersiowej, który promieniuje do szczęki, ramienia lub szyi),
  • krew w stolcu,
  • utrata apetytu lub utrata masy ciała,
  • kłopoty z połykaniem,
  • niewyjaśnione zmęczenie,
  • uciążliwe i nieustające skurcze,
  • wysoka gorączka, którą trudno zbić,
  • poczucie dezorientacji,
  • zawroty głowy,
  • utrata przytomności.

Ból w okolicach pępka w ciąży a zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego to bolesny stan. Nieleczony może powodować zapalenie otrzewnej, które pojawia się, gdy wyrostek robaczkowy pęknie i infekcja rozprzestrzeni się na brzuch. Zapalenie otrzewnej to niebezpieczne i potencjalnie śmiertelne zapalenie błony śluzowej żołądka, która pokrywa narządy żołądka. Ból wyrostka zwykle zaczyna się wokół pępka i promieniuje przez cały brzuch, często do prawego dolnego kwadrantu. Nasila się przy każdym ruchu, w tym przy chodzeniu i kaszlu.

Oprócz bólu zapalenie wyrostka robaczkowego może powodować następujące objawy:

  • nudności i wymioty,
  • utratę apetytu,
  • zaparcie lub biegunka,
  • gorączkę,
  • wzdęcia lub obrzęki brzucha,
  • niezdolność do puszczania gazów.

Każdy, kto podejrzewa, że ma zapalenie wyrostka robaczkowego, ponieważ ma silny ból pępka i brzucha lub którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Ból w okolicach pępka w ciąży a przepuklina pępkowa

W stosunkowo rzadkich przypadkach bolesny pępek może być oznaką przepukliny pępkowe, co ma miejsce, gdy w ścianie brzucha znajduje się mały otwór, który umożliwia wystawianie tkanki brzusznej przez obszar pępka.

Przepukliny pępkowe u dorosłych są spowodowane zbyt dużym ciśnieniem w jamie brzusznej, które oddziela mięśnie ściany brzucha. Wiele przepuklin pępkowych jest wrodzonych, co oznacza, że ​​są obecne przy urodzeniu. W rzeczywistości są powszechne u noworodków i zwykle zamykają się same po urodzeniu. Jeśli wrodzona przepuklina nie zamyka się w okresie niemowlęcym, może pojawić się w późniejszym życiu. Prawdopodobnie nie spowoduje problemów ani nie będzie zauważalne, dopóki rosnąca macica nie zacznie wywierać nacisku. Powoduje to powiększenie przepukliny i czasami może prowadzić do powstania bolesnego wybrzuszenia wokół pępka.

Warto spróbować założyć opaskę na brzuch albo masować guzek. Jeśli po porodzie przepuklina nie cofnie się sama (lub przy pomocy specjalnych ćwiczeń zalecanych przez lekarza), może być konieczna operacja, aby ją naprawić.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.