Odparzenia pupy u starszych dzieci – jakie mogą być przyczyny?

Napisano 20.08.2023 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Niestety, odparzenia pupy u starszych dzieci i podrażnienia mogą pojawić się nieoczekiwanie, np. wskutek niedostatecznej higieny lub użycia alergizujących kosmetyków. Sprawdź, co sprzyja powstawaniu problemów skórnych, i jakie działania wdrożyć, aby przywrócić odpowiednią kondycję skóry.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy odparzenia pupy u starszych dzieci wyglądają tak samo, jak u niemowląt

Jak wyglądają podrażnienia skóry i czym wyleczyć odparzenia na pupie dziecka? Musisz wiedzieć, że nie wszystkie zmiany skórne są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania w początkowej fazie rozwoju. Pierwotne odparzenia przyjmują postać lekkiego rumienia i pojawiają się w zagłębieniach skóry oraz miejscach, w których pieluszka styka się z ciałem. Jeżeli zaobserwujesz zaczerwienia w okolicy pachwin, odbytu, pod prąciem, między wargami sromowymi, szyją, łokciami czy kolanami, można zaklasyfikować je jako odparzenia.  Zmiany wyglądają początkowo niegroźnie, ale z czasem może pojawić się obrzęk i łuszczenie. Typowymi symptomami są także: niewielkie krostki, twarde grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. Aby wyeliminować ten problem, wystarczy stosować maści i kremy bez recepty. Jeżeli odparzenia stanowią wynikową odpieluszkowego zapalenia skóry, lekarz może zalecić antybiotykoterapię. Pamiętaj, że e-recepta może zostać zrealizowana bez wychodzenia z domu. Skoro już wiesz, jak wygląda odparzenie u dziecka, sprawdź, jakie są powody powstawania zmian.

Czytaj także:
  • Odparzenia pod piersiami – co może je powodować? Sposoby na leczenie i zapobieganie
  • Odparzenia pupy u starszych dzieci – skąd się biorą?

    Odparzenia i czerwona pupa u starszego dziecka mogą być efektem zaniedbań pielęgnacyjnych ze strony rodziców. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest rzadka zmiana pieluchy. Młodzi rodzice często nie zdają sobie sprawy, ze maluch powinien być przewijany nawet kilkanaście razy na dobę oraz po każdej defekacji. Narażanie dziecka na długotrwały kontakt z zawartością pieluchy jest nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne, ponieważ wilgotne i brudne środowisko sprzyja powstawaniu odparzeń.

    Zaczerwienienie pupy u starszaka – o tym pamiętaj!

    Odpieluchowanie dziecka to bardzo indywidualna kwestia. Zdaniem specjalistów najlepszy jest okres między 20. a 30. miesiącem życia, niemniej zdarzają się przypadki, kiedy dzieci żegnają pieluszki dopiero w trzecim roku życia. Bez względu na to, kiedy zdecydujesz się zrezygnować z pieluch, pamiętaj, aby jak najczęściej zdejmować pampersy i pozwalać skórze oddychać. Obszczypana pupa u dziecka to wyraźny sygnał, że skóra Twojego malucha potrzebuje odpoczynku.

    Odparzenia krocza u dzieci – wskazówki pielęgnacyjne

    Odparzenie u dziewczynek i chłopców może pojawić się wskutek nadmiernej pielęgnacji. Młodzi rodzice często stosują preparaty, w których składzie mogą znajdować się potencjalnie podrażniające substancje. Zamiast stosować zapachowe chusteczki nawilżane do pielęgnacji miejsc intymnych, używaj wody i szarego hipoalergicznego mydła. Jeżeli nakładasz na skórę oliwkę, to zrezygnuj z pudru. Postaw na minimalizm i konsekwentnie realizuj rytuały pielęgnacyjne. Więcej nie zawsze znaczy lepiej! Kolejną kwestią jest ubieranie malucha w kilka warstw odzieży. Jeżeli zakładasz dziecku spodenki, zastanów się, czy warto wkładać także rajstopy. Zrezygnuj także z czapeczki i przykrywania kołderką w ciepłe dni.

    Odparzenia pupy u starszych dzieci – jak sobie z nimi poradzić?

    Odparzenia odbytu, miejsc intymnych, pachwin oraz innych wrażliwych obszarów ciała, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W aptekach znajdziesz szeroki wybór produktów leczniczych, które pomagają uporać się ze zmianami skórnymi. W zależności od potrzeb i stanu skóry Twojego dziecka możesz sięgnąć po maść na odparzenia z antybiotykiem bez recepty dla dzieci, krem z ekstraktem z nagietka lub zasypkę, która łagodzi objawy. Takie środki sprawdzą się w przypadku lekkich oraz umiarkowanych odparzeń. W cięższych stanach, m.in. przy pieluszkowym zapaleniu skóry, specjalista może zalecić stosowanie leków sterydowych, przeciwgrzybiczych czy przeciwzapalnych. Dużą skuteczność w leczeniu poważniejszych zmian wykazuje maść na odparzenia z antybiotykiem dla dzieci.

    Najlepsza maść na odparzenia dla dzieci – jaką wybrać?

    Maści na odparzenia powinny zawierać dwie podstawowe substancje czynne – alantoinę oraz pantenol. Oba związki wykazują silne właściwości lecznicze: nawilżają skórę, zapobiegają jej łuszczeniu, łagodzą świąd oraz przyspieszają regenerację naskórka. Co więcej, pantenol wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, napięcia oraz elastyczności skóry.

    Odparzenia pupy – jak leczyć domowymi sposobami?

    Domowe sposoby na odparzenia u dzieci przynoszą zazwyczaj szybkie efekty. Jeżeli zauważysz drobne zaczerwienienia, przygotuj roztwór wody z mąką ziemniaczaną. Rozpuść dwie łyżki mąki w szklance zimnej wody, a następnie zalej roztwór wrzątkiem, aby uniknąć tworzenia się grudek. Następnie wlej całość do wanienki z wodą, pilnując, aby temperatura nie przekroczyła 37 stopni Celsjusza. Metoda jest praktykowana od stuleci i daje szybkie efekty.

    Odparzenia pupy u starszych dzieci – czy można im zapobiec?

    Odparzenia powodują dolegliwości bólowe i dyskomfort, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny, regularnie zmieniać pieluszkę i stosować kremy przeciw odparzeniom. Równie ważne jest nawilżanie skóry po kąpieli i stosowanie środków, które zawierają olejki o właściwościach kojących i regenerujących naskórek.
    Pamiętaj przy tym, że odparzenia są bardzo częstą i naturalną przypadłością u dzieci, dlatego nie obwiniaj się, jeżeli zauważysz na skórze malucha niepokojące zaczerwienienia. Wszak zmiany mogą powstać wskutek nocnego moczenia – nie ma możliwości, abyś monitorował całą aktywność dziecka w godzinach nocnych.

    Odparzenia u starszych dzieci to nie tylko pupa – na co zwrócić uwagę?

    Zaczerwienia i odparzenia mogą pojawić się zarówno w obszarach, które mają bezpośrednią styczność z pieluchą, jak i na pachwinach, między pośladkami oraz wszelkich innych naturalnych załamaniach ciała. Powstawaniu zmian skórnych sprzyjają zarówno przesuszenie jak i nadmierna wilgoć. Aby uniknąć takiego scenariusza, stosuj produkty dedykowane do skóry dziecka i regularnie sprawdzaj trudno dostępne miejsca – szczególnie okolice intymne, które są szczególnie narażone na rozwój bakterii i stanów zapalnych.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.