Odparzenia pod piersiami – co może je powodować? Sposoby na leczenie i zapobieganie

Napisano 22.01.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Odparzenia pod czy między piersiami są bardzo częstym problemem, w którym wilgoć i tarcie mogą powodować zaczerwienienie i dolegliwości bólowe fałdu podpiersiowego. Najczęściej występują u kobiet, które mają duże piersi lub obficie się pocą. Co robić na odparzenia pod biustem? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Odparzenia pod piersiami – przyczyny

Odparzenia pod biustem są powszechnym problemem skórnym, który jest spowodowany tarciem skóry o skórę. Schorzenie jest  intensyfikowane przez ciepło i wilgoć. Uwięziona w danym miejscu wilgoć, zwykle spowodowana poceniem się czy niedokładnym osuszeniu ciała po kąpieli, powoduje, że powierzchnie skóry sklejają się w fałdach skórnych. Wilgoć zwiększa tarcie, co prowadzi do uszkodzeń i stanów zapalnych.

Czytaj także:
 • Odparzenia pupy u starszych dzieci – jakie mogą być przyczyny?
 • Warto zaznaczyć, że ciepło, uwięziona wilgoć i uszkodzenia skóry wywołane tarciem tworzą idealne środowisko dla rozwoju i namnażania się bakterii i grzybów. Ten nadmierny wzrost drobnoustrojów wyzwala reakcję układu odpornościowego i może skutkować wystąpieniem infekcji. W przypadku wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości warto udać się na konsultację do lekarza. Specjalista zbada określony obszar i zaleci leczenie, które pozwoli uporać się z problemem. Może zaproponować maści na odparzenia pod biustem czy inne środki medyczne. E-recepta pozwoli zakupić określony produkt w każdej aptece na terenie Polski.

  Trzeba pamiętać, że okolica pod biustem czy między piersiami nie jest jedynym miejscem, gdzie mogą wystąpić odparzenia. Często zmiany skórne tworzą się również:

  • w fałdkach na szyi,
  • pod pachami,
  • między fałdami brzucha,
  • między pośladkami,
  • w pachwinach,
  • pod moszną,
  • na wewnętrznej stronie ud,
  • między palcami u stóp i dłoni.

  Odparzenia pod biustem — objawy

  Oznaki i objawy odparzenia zależą od tego, jak ciężki jest stan oraz czy występuje infekcja. Wczesne symptomu bez infekcji mogą obejmować:

  • posiadanie nieco symetrycznej czerwonej lub czerwonawo-brązowej wysypki z małymi guzkami w obszarze, w którym skóra ociera się o siebie,
  • swędzenie, zaczerwienienie lub pieczenie w danym obszarze,
  • uczucie dyskomfortu lub ból w miejscu odparzenia.

  Jeśli stan nie będzie leczony we wczesnej fazie, możesz rozwinąć następujące objawy:

  • pęknięcia w dotkniętej chorobą skórze,
  • doświadczanie krwawienia lub sączenia z danych miejsc,
  • okolice piersi stają się obrzęknięte,
  • skóra pokrywa się strupami,
  • pojawia się łuszcząca się skóra w dotkniętym odparzeniem obszarze.

  Natomiast symptomy odparzenia z rozwiniętą infekcją mogą obejmować:

  • wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z danego miejsca;
  • pojawienie się guzków na dotkniętej chorobą skórze, które zawierają ropę, owrzodzenia czy otwartych ranek.

  Jeśli zaobserwowano oznaki infekcji, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Takie schorzenia wymagają odpowiedniego działania i mogą prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie są leczone.

  Odparzenia pod piersiami – czym leczyć?

  Odparzenia skóry są częstymi schorzeniami. Niemniej czasami mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ przypominają inne choroby skóry. Na konsultacji lekarz zada szczegółowe pytania dotyczące historii medycznej, koncentrując się na wszelkich chorobach skóry, które pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości. Zapyta również o przyjmowanie leków, stosowanie intensywnych kosmetyków, a także posiadanie alergii. Następnie przeprowadzi wizualne badanie dotkniętej chorobą skóry.

  Dobrą wiadomością jest to, że na odparzenia pod piersiami dostępne jest leczenie, które umożliwi wyeliminowanie dolegliwości i poprawę samopoczucia pacjentki. W sytuacji gdy nie rozwinęła się infekcja, istotne jest utrzymywanie dotkniętego schorzeniem  obszaru w stanie suchym, czystym i chłodnym. Po wzięciu prysznica należy dokładnie osuszyć się czystym ręcznikiem. Nie należy pocierać skóry, a trzeba delikatnie ją poklepywać. Można również stosować środki suszące w proszku (jak talk) do pudrowania danego obszaru. W przypadku nadmiernego pocenia zaleca się korzystanie z antyperspirantu. Istotne jest również noszenie luźnych ubrań, które wykonane są z oddychających i naturalnych tkanin np. bawełny. Niektórym osobom mogą pomóc kremy ochronne do skóry lub żele zapobiegające otarciom. W celu zmniejszenia tarcia można używać czystej gazy, aby oddzielić dotkniętą chorzeniem skórę od reszty ciała.

  Jeśli jednak rozwinęła się infekcja, domowe sposoby na odparzenia pod piersiami nie są wystarczające. Należy włączyć farmakoterapię, która będzie dostosowana do rodzaju drobnoustrojów wywołujących schorzenie. Z tego powodu dokładnych informacji, czym smarować odparzenia pod piersiami udzieli specjalista. W przypadku gdy infekcja jest spowodowana przez grzyby, lekarz może zalecić stosowanie kremu, żelu lub maści przeciwgrzybiczej. Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne, pomocne będą środki z antybiotykami do użytku miejscowego. W przypadku stanów zapalnych zaleca się kremy steroidowe. Czasami stosuje się również leki doustne w formie tabletek.

  Chociaż odparzenie może być nieprzyjemne i bolesne, można je leczyć. Perspektywy zależą od ogólnego stanu zdrowia danej osoby. W większości przypadków jeśli schorzenie jest odpowiednio leczone i stosowane są optymalne środki ostrożności, nie pojawiają się powikłania. Trzeba jednak pamiętać, że odparzenia pod piersiami mogą być przewlekłe (długotrwałe) lub nawracające (występujące często), dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, co robić, aby dbać o siebie i przestrzegać odpowiedniej rutyny higienicznej w celu zapobiegania nawrotom schorzenia.

  Zapobieganie odparzeniom pod piersiami

  Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec pojawieniu się zmian skórnych pod piersiami. Jest to istotne szczególnie w przypadku nawracających odparzeń pod biustem. Przede wszystkim należy utrzymywać skórę chłodną, ​​suchą i czystą, szczególnie w miejscach, w których skóra ociera się o siebie. Pomocna może okazać się ustrukturyzowana rutyna pielęgnacji ciała. Zaleca się, żeby codziennie brać prysznic i wycierać się całkowicie, zwłaszcza po ćwiczeniach lub spoceniu się. Jak wspomniano wyżej, dobrze nosić luźne ubrania wykonane z oddychających i chłonnych materiałów. Warto również zadbać o utratę wagi, jeśli występuje otyłość, a w niektórych przypadkach pomocny okazuje się zabieg zmniejszenia piersi.

  Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

  Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.