Diagnostyka bakterii w moczu w ciąży. Jakie mogą powodować powikłania?

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Bakterie w moczu w ciąży to poważny problem, który wymaga natychmiastowej reakcji i bezzwłocznego wdrożenia leczenia. Ze względu na to, że u ciężarnych często infekcje układu moczowego są bezobjawowe, ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych moczu, których wyniki lekarz powinien analizować. Jeśli okaże się, że mocz ciężarnej zawiera bakterie, konieczna jest antybiotykoterapia, gdyż powikłania nieleczonego bakteriomoczu mogą być bardzo poważne. Podpowiadamy, jakie są przyczyny bakteriomoczu w ciąży, jakie mogą być objawy infekcji, a także jej zagrożenia dla matki i dziecka. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny.

Ciąża to szczególny stan, gdy zadbać należy nie tylko o własne zdrowie, ale również o zdrowie rosnącego w łonie dziecka. Na ciężarną i płód czyha jednak wiele niebezpieczeństw, które mogą przyczynić się między innymi do problemów z utrzymaniem ciąży. Przykładem mogą być bakterie w moczu. W ciąży jest to bardzo niebezpieczny objaw, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej, w przeciwnym razie jego powikłania mogą być bardzo poważne. Jeśli chodzi o bakterie w moczu w ciąży, przyczyny mogą wiązać się z zakażeniem układu moczowego, w tym pęcherza lub nerek. Najczęściej odpowiedzialne są za to bakterie E. coli, które bytują fizjologicznie w jelicie grubym, a w warunkach sprzyjających mogą dostać się z okolic odbytu w okolice ujścia cewki moczowej. 

Czytaj także:

Ogromny wpływ mają tu zmiany w organizmie kobiety, które wiążą się z przygotowaniem do ciąży i porodu. Wspomnieć należy między innymi o rosnącej macicy, która sprawia, że pęcherz moczowy się rozciąga, a cewka moczowa przesuwa się nieco. W efekcie nie dochodzi do pełnego opróżnienia pęcherza w czasie mikcji, a to znów sprzyja kolonizacji pęcherza. Wspomnieć należy również o działaniach hormonów, które także przyczyniają się do zalegania moczu w pęcherzu. Kolejna kwestia to zmiana pH moczu w ciąży, a także zwiększone stężenie glukozy i białka w moczu. Nie można również zapominać o poszerzeniu układu kielichowo-miedniczkowego, zwiększeniu objętości nerek, a także o poszerzeniu moczowodów, co także może przyczyniać się do częstych infekcji.

Bakterie w moczu w ciąży – objawy.

Trzeba wiedzieć, że nie zawsze bakterie w moczu w ciąży wiążą się z widocznymi objawami. U ciężarnych często występuje bakteriomocz bezobjawowy (bezobjawowa bakteriuria). Dowiadują się wówczas o problemie dopiero po wykonaniu badania moczu. Brak objawów nie jest jednak wskazaniem do lekceważenia bakteriurii, gdyż może ona prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek i niskiej masy urodzeniowej dziecka. U niektórych kobiet bakterie w moczu w ciąży objawy mogą dawać również charakterystyczne dla stanu zapalnego dróg moczowych. Może być to między innymi pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu. Mowa także o dolegliwościach bólowych w dole brzucha i uczuciu częstej potrzeby oddawania moczu, a także o parciu na pęcherz moczowy. U ciężarnych pojawić może się również krew w moczu, nudności i wymioty, a nawet gorączka i dreszcze oraz bóle w okolicy nerek, co jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej, gdyż może już świadczyć o odmiedniczkowym zapaleniu nerek.

Gdy u kobiety ciężarnej pojawią się jakiekolwiek objawy infekcji, należy koniecznie wykonać badanie moczu. Jeśli faktycznie wyniki wskażą na to, że u pacjentki doszło do bakteriomoczu, koniecznie należy dobrać skuteczne i bezpieczne leczenie antybiotykiem. Warto wiedzieć, że w tej sytuacji sprawdzi się również e-recepta. Rozwiązanie to pozwala na jak najszybsze wdrożenie leczenia, bez martwienia się o problemy z rejestracją czy kolejki u lekarza. 

Bakterie w moczu w ciąży – leczenie.

Jak już wspomniano wcześniej, bakterie w moczu w ciąży są poważnym zagrożeniem dla zdrowia matki i jej dziecka. Infekcja bakteryjna wymaga podania antybiotyków, jednak nie wszystkie antybiotyki mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety ciężarne. Gdy zatem zostaną wykryte bakterie w moczu w ciąży, leczenie należy dobrać w taki sposób, by korzyści z terapii przewyższały jej ewentualne ryzyko. Zazwyczaj podaje się antybiotyki na bazie amoksycyliny lub cefaleksyny, a jeśli dojdzie do odmiedniczkowego zapalenia nerek, niezbędna jest hospitalizacja ciężarnej. 

Ważne jest nie tylko skuteczne i bezpieczne leczenie ciężarnej, ale również regularnie wykonywane badania kontrolne moczu, które pozwolą wykryć problem w zarodku i szybko wdrożyć leczenie. Jeśli infekcje u ciężarnej nawracają, dobrze zrobić posiew z antybiogramem, by dobrać antybiotykoterapię celowaną. 

Bakterie w moczu w ciąży – zagrożenia.

Infekcje bakteryjne dróg moczowych w ciąży stanowią poważne zagrożenie, dlatego bezwzględnie należy reagować na wszelkie objawy, które mogą o nich świadczyć. Bardzo ważne również, by kobieta ciężarna regularnie wykonywała badanie moczu i była w stałym kontakcie z lekarzem, który będzie w stanie szybko zareagować na nieprawidłowe wyniki lub pojawienie się u kobiety symptomów infekcji. Bakterie w moczu w ciąży mogą przyczynić się między innymi do poważnych problemów z utrzymaniem i donoszeniem ciąży – może dojść do poronienia lub zbyt wczesnego porodu. Rośnie tu również ryzyko zaburzenia prawidłowego rozwoju płodu oraz urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Jeśli chodzi o bakterie w moczu w ciąży, zagrożenie dla kobiety to między innymi duże ryzyko odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Czy bakterie w moczu mogą zaszkodzić dziecku?

Bakteryjne zakażenia układu moczowego to duże ryzyko bardzo poważnych powikłań. Ciężarna musi dbać szczególnie nie tylko o siebie, ale również o rozwijający się w niej płód – nic więc dziwnego, że często pada pytanie „czy bakterie w moczu mogą zaszkodzić dziecku”. Niestety trzeba mieć świadomość, że bakterie w moczu w ciąży faktycznie mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia dziecka. Przede wszystkim jest tu ryzyko poronienia, ale również pęknięcia błon płodowych i przedwczesnego porodu, który może skończyć się dla dziecka tragicznie, jeśli nie jest jeszcze w pełni gotowe, by przyjść na świat. Jeśli infekcja układu moczowego w ciąży nie zostanie w porę wyleczona, dojść może również do niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet do infekcji okołoporodowych, czyli zakażenia dziecka bakteriami. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.