Poradnik pacjenta to miejsce, gdzie znaleźć można potrzebne informacje na temat świadczeń, jakimi są konsultacje lekarskie online, a także najważniejsze kwestie dotyczące e-recept online, co pomoże świadomie i odpowiedzialnie zadbać o stan zdrowia pacjenta. Poradnik znajdujący się na tej stronie pomoże Ci zrozumieć podstawy opieki zdrowotnej online i rozwieje Twoje wątpliwości związane z coraz popularniejszymi e-receptami online. Zapraszamy do lektury!
Poradnik pacjenta, czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat e-recept online
Już sama e-recepta, czyli recepta elektroniczna, niektórych pacjentów wciąż zadziwia. Tymczasem w świetle polskiego prawa e-recepta jest dziś podstawową formą wypisywania leków przez lekarza dla pacjenta. Poradnik na tej stronie wytłumaczy Ci również szczegółowo, czym jest e-recepta online, gdyż nieco różni się ona od wystawianej przez lekarza stacjonarnie e-recepty na dany lek. Na czym polega różnica i czy trzeba się jej obawiać? E-recepta online to rodzaj e-recepty, jednak wystawianej przez Internet, po przeprowadzeniu zdalnej konsultacji medycznej. Temat ten w Polsce jest wciąż dość nowy i nie każdy miał jeszcze z nim styczność, dlatego warto rozwiać wszelkie wątpliwości i niedopowiedzenia z nim związane – pomoże Ci w tym ten poradnik pacjenta.Trzeba wiedzieć, że e-recepta online to pełnoprawny dokument elektroniczny, który można bez problemu zrealizować w każdej aptece. Uprawnia on do odbioru leków i zapisywany jest w historii leczenia IKP, więc możesz mieć dostęp do niego również po dłuższym czasie, by przypomnieć sobie nazwę stosowanego leku czy jego dawkowanie. Trzeba jednak pamiętać, że e-recepta online nie może być zamówiona – niektóre leki (w trosce o zdrowie pacjentów) nie są przecież ogólnodostępne niczym menu restauracji i Internet tego nie zmieni, gdyż ma on ułatwiać dostęp do usług medycznych, a nie łamać prawo. Oczywiście lekarz może wypisać e-receptę online, gdy stan zdrowia pacjenta wskazuje, że jest ona potrzebna, a przeprowadzony w formie zdalnej wywiad medyczny nie wykaże przeciwskazań do wystawienia recepty na dany lek.Skierowania, świadczenia i inne istotne dokumenty
Nie zawsze wybieramy się do lekarza, gdy mamy poważne problemy zdrowotne, w celu badania lekarskiego czy skierowania do badań specjalistycznych. Niejednokrotnie jest to jedynie kontakt z prośbą o poradę lub wypisanie recepty na kontynuowane leczenie. W tych przypadkach fizyczna wizyta w przychodni nie jest konieczna, a rzec by można nawet, że nie zawsze jest wskazana – zwłaszcza gdy mamy do czynienia z pandemią czy sezonem grypowym, gdzie łatwo o zarażenie chorobą zakaźną od innych pacjentów z kolejki. O stan zdrowia pacjenta można dbać profesjonalnie nie tylko przy kontakcie bezpośrednim, ale także świadcząc usługi na odległość.Szybki dostęp do wykwalifikowanych lekarzy o wielu specjalizacjach w jednym miejscu to ogromna przewaga Internetu. E-konsultacje są bardzo komfortową formą kontaktu ze specjalistą, zwłaszcza że na tego typu świadczenie nie trzeba długo czekać w kolejce, jak w przypadku opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Na e-konsultacje lekarskie można ponadto zapisać się bez skierowania, co ważne jest dla osób, które cenią swój czas lub potrzebują pilnie skorzystać z leczenia. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mają możliwości lub ochoty na umówienie się z lekarzem stacjonarnie. Pozwala to na bieżąco monitorować swój stan zdrowia i uzyskać pomoc w przypadku niepokojących objawów.Konsultacje lekarskie – jak się do nich przygotować?
Na konsultacje medyczne możesz umówić się nie wychodząc z domu, za pośrednictwem intuicyjnej w obsłudze strony internetowej. Jakiekolwiek wątpliwości dodatkowe rozwieje w razie konieczności znajdujący się na tej stronie poradnik pacjenta. Korzystanie z konsultacji medycznych online nie wymaga proszenia lekarza rodzinnego o skierowanie, ale też trzeba mieć na uwadze, że nie jest opcją dostępną w zakresie świadczeń NFZ, co oznacza, że jest to usługa płatna. Dla ścisłości – płacimy tu nie za e-receptę online, tylko za konsultację lekarską online, której wynikiem może być (lecz nie musi, gdy stan zdrowia pacjenta na to nie pozwala) wystawienie e-recepty online.Pamiętajmy, że rzetelna konsultacja lekarska to podstawa dobrze zaplanowanej opieki zdrowotnej. Jest ona szczególnie ważna, by ocenić stan zdrowia pacjenta oraz jego wskazania i przeciwskazania do zażywania jakiegokolwiek leku. Do konsultacji medycznych online należy zatem przede wszystkim podejść odpowiedzialnie, podobnie jak podchodzimy do podobnych usług stacjonarnych. Dla własnego zdrowia i życia ważne jest, by pacjent był z lekarzem szczery i udzielał lekarzowi prawdziwych informacji zdrowotnych na swój temat. Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań lub inne dokumenty, jak np. wypis, który wystawił szpital czy oddział szpitalny, również warto je przygotować, gdyż lekarz może poprosić o ich dosłanie. Na podstawie zgromadzonych informacji zdrowotnych lekarz może wyrazić zgodę na wypisanie e-recepty online, a wówczas pacjent dostanie ją niezwłocznie na swój adres mailowy (w formie PDF) i telefon (SMS-em).