Anty HCV – o czym świadczy wynik badania?

Napisano 27.03.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

U większości osób zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) rozwija się przewlekła lub trwająca całe życie infekcja. Nieleczona choroba może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym uszkodzenie narządu, marskość czy raka wątroby, a nawet śmierć. Ludzie mogą żyć bez dostrzegalnych objawów, więc badanie to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy mamy wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wykonanie testu jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala otrzymać leczenie ratujące życie, które może wyleczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przeciwciała anty HCV – co to?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą wywołaną zakażeniem wirusem HCV. Jeśli nie zostanie rozpoznana lub leczona, może przerodzić się w przewlekłe schorzenie powodujące stan zapalny i możliwe uszkodzenie wątroby. Często przy zakażeniu nie występują żadne objawy, dlatego badanie na zapalenie wątroby typu C ma kluczowe znaczenie w diagnostyce. Umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia. Zazwyczaj wystarczy farmakoterapia, a wypisana przez lekarza e-recepta online pozwoli na zakup leku w każdej aptece na terenie Polski.

Czytaj także:

Anty HCV – co to za badanie?

Test na przeciwciała HCV to badanie krwi w celu wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C. Przeciwciało jest białkiem wytwarzanym przez organizm w celu ochrony przed bakteriami i chorobami. Jego zadaniem jest wykrywanie i unicestwianie substancji, które szkodzą zdrowiu. Medycznym terminem określającym te szkodliwe substancje jest antygen. Gdy przeciwciało rozpozna antygen, zniszczy go lub powstrzyma przed dalszą penetracją organizmu. Przeciwciała są specyficzne dla określonej bakterii lub choroby i pozostają w organizmie po zakażeniu. Oznacza to, że powinny być w stanie zwalczyć tę samą chorobę w przyszłości.

Jeśli w organizmie są przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, oznacza to, że dana osoba została w pewnym momencie zarażona wirusem. Jednak nie zawsze jest to informacja, że nadal rozwija się aktywna infekcja.

Do badania anty HCV lekarz pobierze niewielką próbkę krwi, która zostanie wysłana do laboratorium. Wyniki mogą wrócić po kilku dniach lub tygodniach, a na ich podstawie planuje się dalsze działanie.

Kiedy warto wykonać badanie na anty HCV?

Test na obecność przeciwciał przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C służy do ustalenia, czy jest się zakażonym wirusem HCV. Jak wspomniano wyżej, kiedy organizm jest zainfekowany wirusem, wytwarza przeciwciała do walki z nim. Podsumowując, test na obecność przeciwciał przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C szuka przeciwciał wytwarzanych przez organizm w odpowiedzi na obecność wirusa HCV.

HCV zakaża wątrobę, często powodując stany zapalne i uszkodzenia. Może to prowadzić do marskości wątroby i niewydolności narządu, a także do raka wątroby i śmierci. Częściej występuje w krajach rozwijających się.

Każda osoba dorosła, która ukończyła 18 lat, powinna przynajmniej raz wykonać to badanie w celu przesiewowego wykrycia HCV. Co więcej, można również potrzebować tego testu, jeśli nasz lekarz podejrzewa, że doszło do zakażenia wirusem. Taka diagnostyka jest istotna, ponieważ jeśli jesteśmy zarażeni HCV, prawdopodobnie na początku nie będziemy mieć żadnych objawów. W rezultacie GOV zaleca wykonanie testu, jeśli:

  • jednostka za pomocą strzykawki zażywała nielegalne narkotyki lub innych substancji w celach niemedycznych bez zachowania zasad bezpieczeństwa iniekcji;
  • osoba miała transfuzję krwi lub przeszczep narządu przed 1992 rokiem;
  • przeszło się zabieg medyczny bądź pozamedyczny związany z naruszeniem ciągłości tkanek i nie były przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom;
  • jest się dzieckiem matki z HCV;
  • jest bądź było się partnerem seksualnym osoby zakażonej HCV;
  • jest się nosicielem wirusa HIV;
  • ma się podwyższony poziom enzymów wątrobowych (AST, ALT);
  • rozpoznano u nas ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby;
  • pracuje się w służbie zdrowia i może się być narażonym na zakażenie wirusem HCV.

Eksperci zaznaczają, że prawdopodobnie każdy choć raz znajdował się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia HCV. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to zwłaszcza mężczyzn pomiędzy 30. a 60. rokiem życia i kobiet pomiędzy 45. a 80. rokiem życia. Warto zaznaczyć, że badanie anty HCV jest obowiązkową praktyką, którą należy wykonać w ciąży.

Pamiętajmy, że zakażenie wirusem HCV może prowadzić do uszkodzenia i poważnych problemów zdrowotnych dotyczących wątroby. Z tego względu warto zwracać uwagę na następujące objawy:

  • mdłości,
  • ciemny mocz,
  • szary lub gliniasty stolec,
  • gorączkę,
  • żółtą skórę (symptom żółtaczki),
  • zmęczenie,
  • biegunkę,
  • zmniejszony apetyt,
  • częste siniaki,
  • ból brzucha,
  • obrzęk stóp, kostek i brzucha.

Jak przebiega badanie na anty HCV?

Przed badaniem na zapalenie wątroby typu C nie jest wymagane żadne przygotowanie. Jednak na konsultacji przed testem należy powiedzieć lekarzowi o wszelkich lekach przyjmowanych na zapalenie wątroby lub inne schorzenia. 

Test przeprowadza się w placówce medycznej. Można spodziewać się pobrania krwi z żyły, zwykle ze zgięcia łokciowego. Podobnie jak w przypadku typowego pobierania krwi, pracownik służby zdrowia oczyści i przygotuje miejsce oraz ewentualnie zawiąże opaskę uciskową wokół ramienia, aby zwiększyć przepływ krwi w celu pobrania próbki. Krew pobiera się małą igłą przymocowaną do fiolki. Cały proces zwykle zajmuje mniej niż pięć minut.

Poza bandażem ograniczającym krwawienie po pobraniu skóry nie ma ograniczeń co do wykonywania codziennych czynności po pobraniu próbki. Jeśli krew została pobrana z żyły, można doświadczyć drobnych siniaków i bolesności, ale nie przeszkadza to w normalnym życiu i zwykle szybko mija.

Anty HCV – normy

U osoby zdrowej, która nie miała styczności z wirusem, wynik badania na anty HCV powinien wyjść ujemny. W takim przypadku we krwi pacjenta nie znajdują się przeciwciała. Natomiast dodatni wynik anty HCV świadczy o przebytym zakażeniu lub aktywnym zakażeniu wirusem i prawdopodobieństwie rozwoju zapalenia wątroby.

Normy testu mogą się różnić w zależności od wieku, płci, historii zdrowia i innych czynników. Co więcej, trzeba zaznaczyć, że wyniki badania mogą być różne zależnie od laboratorium. Przede wszystkim nie zaleca się samodzielnie interpretować wyników, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy, i zawsze lepiej zapytać swojego lekarza, co oznaczają nasze wyniki badań.

Interpretacja wyników na anty HCV

Wynik testu na obecność przeciwciał przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C jest pozytywny lub negatywny. Jeśli wynik będzie pozytywny (reaktywny), można mieć infekcję HCV. Ale może to również oznaczać, że przebyło się infekcję w przeszłości i obecnie nie jest się zainfekowanym. Natomiast jeśli wynik testu anty HCV będzie negatywny (niereaktywny), oznacza to, że organizm nie wytworzył przeciwciał i nie doszło do infekcji. 

Po zdiagnozowaniu zapalenia wątroby typu C dana osoba będzie musiała przejść szereg różnych testów, aby zobaczyć, jak wirus wpłynął na jej organizm. Badania te pozwalają sprawdzić, czy wątroba nie została uszkodzona, określają, jak dobrze działa narząd i pomagają pracownikowi służby zdrowia w podjęciu decyzji o leczeniu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C leczy się, wdrażając farmakoterapię – leki przeciwwirusowe. Ich zażywanie ma na celu usunięcie wirusa z organizmu. Innym zadaniem leków jest spowolnienie uszkodzenia wątroby. Działanie może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątroby lub poważnego bliznowacenia wątroby, znanego jako marskość wątroby.

Osoba z wirusowym zapaleniem wątroby typu C będzie wymagać regularnych badań podczas leczenia, aby zobaczyć, jak dobrze działa dany lek. Co więcej, utrzymanie dobrego stanu zdrowia, wystarczająca ilość snu, odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie zażywania używek mogą pomóc w leczeniu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.