Wszywka alkoholowa – na czym polega jej działanie?

Napisano 27.03.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wszywka alkoholowa jest lekiem, który wykorzystuje się w trakcie leczenia alkoholizmu. Ma postać tabletek do implantacji podskórnej. Lek jest dostępny na receptę i należy go stosować pod nadzorem lekarza. Wszywka alkoholowa jest środkiem działającym długofalowo, a jej działanie skupia się na wydzielaniu substancji zakłócającej metabolizm alkoholu. To skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami po spożyciu trunku. Skuteczność leku zależy również od innych metod wykorzystywanych w terapii uzależnień. Ile kosztuje i jak długo trzyma wszywka alkoholowa?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa jest środkiem leczniczym wykorzystywanym w terapii uzależnień. Powoduje skutki uboczne i nadwrażliwość na alkohol, dzięki czemu odstrasza od sięgania po napoje wyskokowe.

Czytaj także:

Metoda jest uważana za jedną z awersyjnych form leczenia wpływających na psychikę osoby uzależnionej. Jak wspomniano wyżej, żeby kupić lek, potrzebna jest e-recepta. Wszywkę z esperalu, czyli tabletkę z substancją czynną wprowadza się pod skórę, zwykle pod łopatkami lub w pośladkach. Substancja jest powoli uwalniana do krwioobiegu i pozostaje we krwi przez kilka miesięcy. Rekomenduje się, żeby terapia trwała przez co najmniej pół roku lub do czasu uzyskania absolutnej pewności, że osoba uzależniona nie sięgnie po napoje wyskokowe. W teorii okres działania wszywki ocenia się na dziewięć miesięcy, a nawet rok. Niemniej działanie leku jest bardzo zindywidualizowane i zależne między innymi od skłonności organizmu i stopnia uzależnienia od alkoholu danej jednostki.

Wszywka alkoholowa – działanie

Wszywka alkoholowa to jeden ze środków leczenia uzależnienia od alkoholu. Pełni głównie rolę prewencyjną, wywołując nieprzyjemne skutki uboczne po spożyciu napoju wyskokowego. Wszywka zawiera substancję, czyli disulfiram (esperal), działając jako lek będący antagonistą alkoholu, blokuje przemianę aldehydu octowego w kwas octowy, co powoduje gwałtowny wzrost poziomu aldehydu octowego, który jest toksyczny i wywołuje złe samopoczucie. Dzięki temu osoby uzależnione przestają kojarzyć swój nałóg z dobrymi doznaniami. Choć jej stosowanie wciąż wzbudza kontrowersje, metoda jest uważana za jedną z najbardziej motywujących sposobów walki z problemem. Jej skuteczność określa się na podstawie czasu trwania okresu trzeźwości osoby uzależnionej. 

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania

Przed przyjęciem terapii wszywką alkoholową należy powiedzieć lekarzowi, jeśli mamy uczulenie środki dostępne na receptę, zwłaszcza amitryptylinę, antykoagulanty („rozrzedzacze krwi”), takie jak warfaryna, izoniazyd, metronidazol, fenytoina, a także wszelkie leki bez recepty, które mogą zawierać alkohol i witaminy. Co więcej, produkt może zawierać nieaktywne składniki, które mogą powodować reakcje alergiczne lub inne problemy zdrowotne. 

Należy unikać wszelkich napojów alkoholowych lub produktów zawierających alkohol (takich jak syropy na kaszel i przeziębienie, płyny do płukania jamy ustnej, płyny po goleniu, sosy, ocet) podczas stosowania tego leku i przez 2 tygodnie po jego odstawieniu. Z tego powodu trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie etykiety produktów, aby upewnić się, że nie ma w nich alkoholu. Spożycie alkoholu, nawet w niewielkiej ilości, podczas przyjmowania tego lekarstwa może prowadzić do reakcji, które będą obejmować uderzenia gorąca, pulsujący ból głowy, problemy z oddychaniem (takie jak duszność, przyspieszony oddech), nudności, wymioty, zawroty głowy, skrajne zmęczenie, omdlenia, szybkie czy nieregularne bicie serca lub niewyraźne widzenie. Objawy te mogą trwać od 30 minut do kilku godzin. Poważniejsza reakcja na ten lek i alkohol może obejmować trudności w oddychaniu, drgawki, utratę przytomności, ból w klatce piersiowej, szczęce bądź lewym ramieniu. Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi, jeśli wystąpią te objawy, zwłaszcza jeśli utrzymują się lub nasilają.

Trzeba również zgłosić jeśli chorujemy na cukrzycę, chorobę tarczycy, padaczkę, uszkodzenie mózgu lub chorobę nerek lub wątroby, a także jeśli jesteśmy w ciąży, planujemy zajść w ciążę lub karmimy piersią. Wszywki nie można również zaaplikować u osób będących w stanie upojenia alkoholowego, a także po wypiciu alkoholu etylowego lub zażyciu leków z alkoholem w ciągu 12 godzin przed zabiegiem implantacji lekarstwa.

Warto zaznaczyć, że lek jest dostępny jedynie na receptę i należy go stosować pod kontrolą lekarza. Dodatkowo wszywka alkoholowa nie jest objęta refundacją w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), więc nie jest darmowa.

Wszywka alkoholowa a leki

Interakcje leków mogą zmienić sposób działania danych środków lub zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Przede wszystkim warto spisać listę wszystkich produktów, których używamy (w tym leków na receptę, środków możliwych do zakupu bez recepty i produktów ziołowych) i udostępnić ją swojemu lekarzowi przed rozpoczęciem terapii.

Niektóre produkty, które mogą wchodzić w interakcje z wszywką alkoholową to:

  • produkty zawierające alkohol (takie jak syropy na kaszel i przeziębienie, słodycze), 
  • produkty zawierające substancje czynne jak diazepam, fenytoina, antypiryna, chlordiazepoksyd, ryfampicyna, chloropromazyna, amitryptylina, izoniazydom, metronidazolom, alfentanylom.

Czy wszywka alkoholowa ma skutki uboczne?

Jak wymieniono wyżej, lek powoduje, że osoby uzależnione po spożyciu alkoholu cierpią z powodu bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych, od bólów głowy, nudności i wymiotów po osłabienie, dezorientację psychiczną i niepokój. Zwykle symptomy przypominają kaca czy efekty upicia się. Niemniej w ciągu kilku minut po spożyciu zbyt dużych ilości alkoholu może wystąpić kombinacja następujących objawów:

  • ból głowy,
  • wymioty,
  • mdłości,
  • odczuwanie w ustach metalicznego smaku czy posmaku czosnku,
  • zaburzenia widzenia,
  • intensywne pocenie się,
  • nadmierne zmęczenie, 
  • problemy z oddychaniem,
  • dezorientacja,
  • lęk,
  • reakcje psychotyczne, 
  • mania,
  • stany paranoiczne,
  • urojenia,
  • hiperwentylacja,
  • tachykardia,
  • niedociśnienie.

Wówczas te symptomy są bardzo nasilone i mogą nawet stanowić problem zagrażający życiu. W takiej sytuacji należy natychmiast uzyskać pomoc medyczną.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.