Pierwsze objawy zapłodnienia, czyli jak rozpoznać ciążę we wczesnym etapie?

Napisano 14.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wiadomym jest, że test z krwi czy wykonanie testu ciążowego z moczu mogą potwierdzić ciążę, ponadto może to zrobić również lekarz podczas badania USG. Czy można jednak zaobserwować pewne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że owulacja zakończyła się połączeniem komórki jajowej i plemnika oraz doszło do implantacji? Czy kobieta może spodziewać się dziecka, jeszcze zanim otrzyma wynik pierwszego testu ciążowego lub uda się do ginekologa? Kiedy przyszłej mamie mogą zacząć towarzyszyć pierwsze ciążowe dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwijaniu się płodu w macicy i jakie są te pierwsze objawy zapłodnienia? Podpowiadamy, jak można rozpoznać ciążę we wczesnym etapie. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapłodnienie – kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Trzeba wiedzieć, że objawy zapłodnienia i ciąży kobiety odczuwają dość indywidualnie. U niektórych pań pojawiają się już drobne objawy wczesnej ciąży, inne natomiast dowiadują się o ciąży przez przypadek, choć ta już trwa od dłuższego czasu. Samoobserwacja organizmu i jego reakcji może niekiedy pomóc w zaobserwowaniu niewielkich symptomów, które mogą świadczyć o poczęciu nowego życia. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które starają się o dziecko i wyczekują momentu ciąży – wówczas uważniej obserwują swój organizm i wyczulone są nawet na minimalne zmiany funkcjonowania organizmu. 

Czytaj także:

Do zapłodnienia dochodzi, gdy kobieca komórka jajowa połączy się z męskim plemnikiem – zwykle dochodzi do tego jeszcze w jajowodzie. Na zapłodnienie wcale nie ma dużo czasu. Przede wszystkim musi wystąpić u kobiety owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej. Oczywiście ważna jest również obecność plemników w drogach rodnych kobiety. Muszą one trafić do pochwy tuż przed owulacją, w jej trakcie lub bezpośrednio po owulacji, gdyż mogą w organizmie kobiety przeżyć do 72 godzin. Daje to w konsekwencji zaledwie około 4-5 dni na 28-dniowy cykl, gdy do zapłodnienia może dojść. Jeśli plemnik przetrwa, dostanie się do komórki jajowej i połączy się z nią, wówczas już powstała zygota dzieli się i jednocześnie wędruje z jajowodu do jamy macicy, gdzie powinna się zagnieździć. Zajmuje jej to około 5-7 dni. Po czym poznać że doszło do zapłodnienia? Od zapłodnienia do zagnieżdżenia objawy raczej nie są przez kobietę wyczuwalne. Oznacza to, że na etapie połączenia się komórek rozrodczych kobieta może jeszcze nie odczuwać symptomów ciąży, jednakże mogą pojawić się one po zagnieżdżeniu, o czym szczegółowo wspomniane zostanie w kolejnych akapitach. 

Pamiętaj, by starając się o ewentualne recepty online, poinformować lekarza, że jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz w niej być. Jest to bardzo ważne, ponieważ przypadku wielu leków ciąża jest jednym z głównych przeciwwskazań do ich zażywania. Jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że mogło dojść do zapłodnienia i zagnieżdżenia zygoty, koniecznie daj znać o tym lekarzowi – być może konieczne będzie wstrzymanie się z zażyciem danego leku do czasu wyjaśnienia, czy faktycznie będziesz mieć dziecko. 

Czy zapłodnienie zawsze oznacza ciążę?

Należy mieć na uwadze, że połączenie się dwóch komórek rozrodczych nie musi oznaczać, że dojdzie do rozwijania się ciąży. Konieczne jest jeszcze bezpieczne dotarcie zarodka do jamy macicy oraz zagnieżdżenie się zygoty w błonie śluzowej macicy. Jeśli z jakiś powodów zarodek nie będzie mógł zagnieździć się, obumrze. Jedną z przyczyn może być tu nieprawidłowy rozwój zarodka, który zwykle związany jest z czynnikami genetycznymi. Implantację mogą również utrudniać zaburzenia hormonalne, niedojrzałość śluzówki macicy na przyjęcie zarodka w oknie implantacyjnym czy zbyt duża aktywność skurczowa macicy. 

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu się nie pojawią – trzeba cierpliwie poczekać odrobinę dłużej. Objawy zapłodnienia u niektórych kobiet mogą być już lekko odczuwalne średnio ok. 10 dni po połączeniu się komórek jajowych, czyli po implantacji zarodka. Trzeba wiedzieć, że objawy implantacji nie są odczuwalne przez niektóre kobiety – mogą być one nieświadome ciąży jeszcze przez długi czas. U niektórych kobiet, gdy w grę wchodzi 4 tydzień ciąży, objawy, które mogą się pojawić to między innymi mdłości, wymioty i biegunki, a także większe zmęczenie, które nie ma uzasadnienia. Na początku ciąży pojawić może się senność, objawem mogą być również bóle głowy czy oznaki takie jak skurcze macicy, które mylone są w tym okresie u ciężarnych ze zbliżającą się miesiączką. Po zagnieżdżeniu zarodka pojawić może się ponadto niewielkie plamienie, co wiąże się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych w momencie implantacji. Jak wygląda plamienie implantacyjne? Takie plamienia nie są intensywne i nie ma w nich skrzepów, są krótsze od okresu, ponadto nie towarzyszy im typowy dla okresu ból podbrzusza, jednak delikatne skurcze macicy mogą sprawiać, że czasem kobiety uważają je za pierwsze chwile miesiączki. 

Około 10 dni od zapłodnienia można już wykonać test poziomu gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Na wczesnym etapie ciąży najlepiej wykonać go z krwi, ale warto wiedzieć, że poziom tego hormonu będzie teraz mocno wzrastać, więc również wykonany w domu test płytkowy powinien się sprawdzić. 

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy zapłodnienia i implantacji mogą być dość mylące – uczucie po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu u kobiet może być różne, ponadto nie każda kobieta odczuwa je w takim samym stopniu. Kolejne symptomy wczesnej ciąży są już bardziej typowe, aczkolwiek i tutaj nie u każdej kobiety występują z takim samym nasileniem. Do wczesnych objawów ciąży zaliczyć można między innymi mdłości (które mogą towarzyszyć kobiecie nawet całym pierwszym trymestrze), a także wyraźny obrzęk, tkliwość i bolesność piersi, ponadto pojawić się może również uczucie mrowienia piersi, a także bardziej widoczna może być na nich siatka naczyń krwionośnych. Objaw, który może się również w tym czasie pojawić to ciemnienie brodawek piersi. Kobieta może również stać się bardziej wrażliwa na zapachy, odczuwać może parcie na pęcherz, co wiąże się ze zwiększeniem objętości płynów krążących w organizmie, ponadto towarzyszyć jej mogą wahania nastrojów. Zmiany nastroju w tym czasie i gorsze samopoczucie kobieta może pomylić ze zbliżającą się miesiączką, stąd nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że objawy, które u siebie obserwuje dotyczą poczęcia nowego życia. Choć ciążowego brzucha jeszcze długo widać nie będzie, u kobiety mogą pojawić się lekkie zmiany apetytu. Może ona mieć apetyt na potrawy, które wcześniej jej nie smakowały, lub odwrotnie – może czuć obrzydzenie do smaków, które wcześniej lubiła (np. kawy).

Czy brak miesiączki zawsze oznacza ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy pierwsze objawy ciąży się u nich pojawią. Za jeden z głównych objawów ciąży uznawany jest brak krwawienia miesiączkowego w przewidywanym przez kobietę terminie, co wiąże się z zahamowaniem cyklu menstruacyjnego na skutek zmian hormonalnych, które związane są z ciążą. Trzeba jednak wiedzieć, że objawy ciąży wczesne mogą być mylące, a brak miesiączki wcale nie musi oznaczać ciąży. W życiu każdej kobiety pojawić może się cykl bezowulacyjny, po którym miesiączka nie musi wystąpić. Należy dodać tu zmiany hormonalne w organizmie kobiety, które mogą wstrzymać miesiączkę na jakiś czas, a także schorzenia, które również działają w podobny sposób. Brak miesiączki, bez względu na przyczynę, powinien być dla kobiety sygnałem, by skontrolować swój stan zdrowia. Konieczne będzie tu wykonanie badań – w tym nie tylko domowego testu ciążowego, ale również zgłoszenie się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży lub diagnozy innych schorzeń, które mogłyby miesiączkę wstrzymać. 

Plamienie, podwyższona temperatura, nudności – pierwsze objawy zapłodnienia

Jak wspomniano wcześniej, plamienie implantacyjne może (choć nie musi) zdarzyć się w czasie zagnieżdżania się zarodka w śluzówce macicy. Najczęściej taka krew jest jasnoróżowa, ale może również przybrać odcień brązowy. Takie krwawienie nie trwa długo – zwykle jest to 1-3 dni, choć oczywiście przebiega to indywidualnie u każdej kobiety. Trzeba również dodać, że zapłodniona komórka może nie dotrzeć do macicy, tylko zagnieździć się w bańce jajowodu. Wówczas pojawić może się intensywne krwawienie, a dodatkowo pojawić mogą się inne objawy, w tym ból brzucha promieniujący aż do barków czy obojczyka, a także bardzo silne osłabienie, omdlenia, stan podgorączkowy czy przyspieszona akcja serca – takie objawy powinny szczególnie kobietę zaalarmować, gdyż ze względu na zdrowie kobiety konieczne jest tu zgłoszenie się do lekarza. 

Jeśli chodzi o objawy zapłodnienia i zagnieżdżenia, trzeba wspomnieć, że kobieta, która mierzy temperaturę swojego ciała, może zauważyć, że nie dojdzie do charakterystycznego spadku temperatury o 0,2-0,4°C, co ma miejsce w przypadku menstruacji. Podwyższona temperatura ciała to jeden z objawów zapłodnienia, który może utrzymywać się również w kolejnych tygodniach ciąży. 

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki śluz po zapłodnieniu może u kobiety występować. Często jest to sprawa dość indywidualna, ponieważ organizm każdej kobiety reaguje tu inaczej i konsystencja śluzu może wyglądać inaczej. W samej chwili zapłodnienia śluz raczej mocno się nie zmienia w stosunku do wcześniejszego w tym etapie, choć jego produkcja może być wyraźnie nasilona. W momencie zagnieżdżenia zarodka śluz może zgęstnieć, co jest bardzo ważne, gdyż w ten sposób tworzy się czop śluzowy, który chronić będzie szyjkę macicy aż do porodu.

Wiele kobiet zmaga się od około 4 tygodnia ciąży z porannymi mdłościami. Na początku nie są one intensywne, ale przez kolejne tygodnie mogą przybierać na sile. Związane jest to między innymi ze zmianami stężenia hormonów w organizmie matki, w tym zwłaszcza z wysokim stężeniem hCG. 

Co dzieje się w ciele kobiety po zapłodnieniu?

Obserwowane przez niektóre kobiety objawy zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka wiążą się z licznymi zmianami w organizmie, który szykuje się na ciążę. Zmiany te mają na celu zapewnienie płodowi optymalnych warunków do rozwoju, a także przygotowanie przyszłej matki do porodu. Przede wszystkim pierwsze objawy zapłodnienia to produkcja przez zarodek hormonu, którym jest gonadotropina kosmówkowa (beta-hCG), która nasilać może mdłości i wymioty. Badanie poziomu HCG można wykonać już niedługo po zagnieżdżeniu, gdyż jest to test bardzo czuły. Hormon ten pobudza ciałko żółte do wydzielania podtrzymującego ciążę progesteronu. Progesteron ten sprawia, że kobieta czuje się zmęczona i senna, a nasila to w 8-12 tygodniu ciąży wysokie stężenie hormonu beta-hCG. Progesteron odpowiada za większość dolegliwości ciążowych. Wysoki poziom progesteronu w ciąży na początku utrzymuje ciałko żółte, natomiast potem rolę przejmuje łożysko. Podobnie jest z estrogenem – ten jednak ma inne zadanie, a konkretnie sprawia, że macica się powiększa, ponadto powiększają się kanaliki mleczne.

Podejrzenie ciąży jest już podstawą do wykonania testu ciążowego, a jakiekolwiek objawy ciąży lub niepokojące objawy związane z krwawieniem czy bólami podbrzusza powinny być konsultowane z lekarzem. Warto obserwować swój organizm. Ciąża wykryta na wczesnym etapie to większa szansa, że kobieta w należyty sposób zadba o siebie i dziecko (skupi się na diecie, będzie przyjmować suplementy dla kobiet w ciąży, zrezygnuje z alkoholu i ryzykownego stylu życia itp.). Ewentualne nieprawidłowości innego typu również warto wykryć wcześnie – jeśli to nie ciąża jest przyczyną dolegliwości, czasem konieczne jest wdrożenie leczenia, a im szybciej to nastąpi, tym większa szansa na pożądane efekty terapii. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.