Połóg po CC, czyli jak wyglądają pierwsze tygodnie po cesarskim cięciu?

Napisano 29.11.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ciąża i poród powodują duże zmiany w organizmie, a urodzenie dziecka to ważny kamień milowy w życiu. Chociaż może to być ekscytujące, może również odbić się na zdrowiu. W porównaniu z porodem siłami natury, jeśli kobieta przeszła cesarskie cięcie, musi podjąć dodatkowe środki ostrożności i dać sobie jeszcze więcej czasu na powrót do zdrowia po porodzie. Po ilu dniach po CC można iść do domu? Ile trwa połóg po cesarskim cięciu? Czego można się spodziewać?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Połóg po CC — ile trwa?

Cięcie cesarskie to poważna operacja. Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu, organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Najczęściej po porodzie przez cesarskie cięcie pobyt w szpitalu trwa od 2 do 7 dni. Jeśli wystąpią komplikacje, ten czas będzie dłuższy. W tym czasie personel szpitala pomoże w leczeniu bólu, upewni się, że ciężarna je i pije wystarczająco dużo i pomoże się poruszać. To również czas budowania więzi z noworodkiem, co może obejmować próbę karmienia piersią.

Czytaj także:

Połóg po cesarce trwa 6-8 tygodni, jednak dla każdej osoby będzie to sprawa indywidualna. Po powrocie do domu ważne jest, aby zachować spokój i unikać podnoszenia przedmiotów cięższych niż dziecko, skręcania ciała lub jakichkolwiek ruchów, które mogą wywierać nacisk na nacięcie. Należy unikać seksu czy forsownych ćwiczeń, ale warto chodzić na delikatne spacery tak często, jak to możliwe. Ruch pomoże ciału wyleczyć się i zapobiegnie zaparciom i zakrzepom krwi. Poza tym spacery to świetny sposób na zapoznanie dziecka ze światem. Warto jednak być pod stałą opieką lekarza, z którym konsultuje się swoje działania. Jeśli występują choroby czy infekcje, specjalista może zalecić farmakoterapię. Nie wolno przyjmować jakichkolwiek środków chemicznych bez konsultacji lekarskiej. W przypadku gdy nie można wychodzić z domu, warto skorzystać z teleporady. Wówczas lekarz przepisze odpowiednie leki, a e-recepta może być wykorzystana w każdej aptece.

Posiadanie systemu wsparcia jest kluczowe podczas powrotu do zdrowia. Warto, aby partner, członkowie rodziny lub przyjaciele pomagali w zadaniach, takich jak planowanie i przygotowywanie posiłków, pranie, a nawet pomoc w opiece nad dzieckiem, co wspomoże regenerację organizmu ciężarnej.

Ból po cesarce — ile trwa?

Po cesarskim cięciu ból brzucha rany pooperacyjnej zazwyczaj jest tępy i może wzmagać się podczas ruchu. Dolegliwości bólowe w okolicy nacięcia najczęściej utrzymują się do 2 tygodni. Często można również przez kilka dni odczuwać pieczenie cewki moczowej, które jest skutkiem cewnikowania. Warto zaznaczyć, że proces gojenia się ran jest zależny od indywidualnych predyspozycji organizmu. 

Oprócz dolegliwości bólowych można zaobserwować inne symptomy połogowe. Normalne jest również krwawienie z pochwy po cesarskim cięciu, chociaż zazwyczaj nie jest ono tak obfite, jak po porodzie naturalnym. Może trwać do czterech do sześciu tygodni po porodzie. Na początku w wydzielinie naturalne jest pojawianie się skrzepów, jednak wraz z upływem czasu płyn stanie się bardziej wodnisty.

W ciągu pierwszych kilku dni po cesarskim cięciu można odczuwać skurcze, które często przypominają skurcze menstruacyjne. Pomagają zapobiegać nadmiernemu krwawieniu poprzez zaciskanie naczyń krwionośnych w macicy.

Jakie zmiany zachodzą w ciele po CC?

Kilka dni po porodzie piersi mogą stać się pełne, jędrne i obrzmiałe, a podczas dotyku mogą powodować ból czy dyskomfort. Jest to związane z rozpoczęciem procesu laktacji. Zaleca się częste karmienie naprzemiennie obiema piersiami, aby uniknąć lub zminimalizować obrzęk. Aby ułatwić dziecku przyssanie się, można odciągać pokarm ręcznie lub użyć laktatora, aby odciągnąć niewielką ilość pokarmu przed karmieniem dziecka. Aby złagodzić dyskomfort piersi, zaleca się stosowanie okładów, odciąganiem pokarmu oraz noszenie staników podtrzymujących, na przykład sportowych.

Po porodzie można również zaobserwować wypadanie włosów i zmiany skórne. W czasie ciąży podwyższony poziom hormonów pobudza włosy do wzrostu. Rezultatem jest często wyjątkowo bujna czupryna, jednak po urodzeniu dziecka można doświadczyć wzmożonego wypadania włosów. Warto również pamiętać, że rozstępy nie znikną po porodzie, ale w końcu zbledną.

Po cesarskim cięciu można wyglądać, jakbyś nadal się było w ciąży. To normalne. Większość kobiet traci około 6 kilogramów podczas porodu, wliczając wagę dziecka, łożyska i płynu owodniowego. Podczas regeneracji zrzuca się więcej wagi, ponieważ organizm pozbywa się nadmiaru płynów. Następnie zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc w powrocie do wagi sprzed ciąży.

Poród wyzwala mieszankę silnych emocji. Wiele mam doświadcza okresu przygnębienia czy niepokoju, czasami nazywanego baby blues. Objawy obejmują wahania nastroju, napady płaczu, niepokój i trudności w zasypianiu. Baby blues zwykle ustępuje w ciągu dwóch tygodni. W międzyczasie należy na siebie uważać. Warto dzielić się swoimi uczuciami z bliskimi i prosić ich o wsparcie. Jeśli wkrótce po porodzie doświadcza się silnych wahań nastroju, utraty apetytu, przytłaczającego zmęczenia i braku radości życia, można cierpieć na depresję poporodową. Należy skontaktować się ze swoim lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują samoistnie, występują problemy z opieką nad dzieckiem lub wykonywaniem codziennych zadań, a także pojawiają się myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka.

Co ważne, jeśli wśród bliskich ma się osobę, która przeszła cesarskie cięcie, należy starać się z nią nie porównywać. Doświadczenie każdej osoby jest inne. Warto skoncentrować się na własnym uzdrowieniu i daj swojemu ciału czas potrzebny na powrót do normalności.

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Bardzo ważna jest staranne pielęgnowanie blizny. Do zszycia skóry wykorzystuje się dwa rodzaje szwów. Pierwszym z nich są szwy nierozpuszczalne i w ich przypadku po około 6 dniach od operacji konieczne jest ich zdjęcie przez specjalistę. Natomiast drugi typ — szwy wchłanialne — „znikną” samoistnie.

Zaleca się wietrzenie rany. Nie można jej uciskać czy przykrywać nieoddychającymi, sztucznymi czy podrażniającymi materiałami. Należy upewnić się, że nacięcie jest czyste i suche. Ranę trzeba przemywać wodą z delikatnym, najlepiej naturalnym i hipoalergicznym mydłem, co pozwoli uniknąć infekcji. Nie zaleca się w trakcie połogu brania gorących kąpieli w wannie — lepiej korzystać z prysznica. Po przemyciu blizny należy osuszyć ją czystym ręcznikiem.

Podczas karmienia dobrze korzystać z pozycji, podczas których maluch nie dociska rany. Przykładowo zaleca się karmienie w pozycji leżącej czy „spod pachy”.

Z czasem zaleca się mobilizację blizny, co pomoże zwiększyć jej ukrwienie, zmniejszyć ryzyko powstawania bliznowców i poprawić elastyczność skóry. Po mniej więcej kilku tygodniach można rozpocząć masaże oraz ćwiczenia z bliską. Dotyk i masowanie sprawia, że blizna staje się ruchowa i oddziela ją od głębszych warstw skóry, zapobiegając zrostom. 

Trzeba również wybierać się na kontrolne wizyty u specjalisty, który pozwoli ocenić, czy rana dobrze się goi. Warto być cierpliwym i dbać o swój organizm, żeby okres regeneracji przebiegał efektywnie.

Niepokojące objawy w czasie połogu po CC, czyli kiedy zgłosić się do lekarza?

Podczas połogu po cesarskim cięciu można doświadczać nieprzyjemnych powikłań. Niektóre z nich są naturalne. Przykładowo w trakcie połogu występuje oczyszczanie po cesarce, podczas którego z dróg rodnych wydobywają się resztki błon płodowych, krew oraz śluz.

Warto być pod opieką specjalisty. Pierwsza wizyta poporodowa najczęściej jest zalecana w drugim tygodniu po ciąży. W tym czasie lekarz obejrzy miejsce nacięcia i sprawdzi, czy postępuje rekonwalescencja.

Co więcej, powinno wcześniej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące objawy:

  • nadmierny ból w okolicy rany;
  • infekcja w miejscu nacięcia (w tym wysięk, zaczerwienienie, obrzęk okolicy rany, podwyższona temperatura, zawroty głowy, nudności, wymioty);
  • intensywne krwawienie z pochwy czy rany;
  • nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z pochwy;
  • ból w klatce piersiowej;
  • duszność;
  • gorączka;
  • ból lub obrzęk nóg.

Należy również skonsultować się ze specjalistą, jeśli obserwujemy wahania nastrojów, poczucie smutku, przygnębienia, nadmierne zmęczenie, zaburzenia snu czy apetytu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.