Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Waga w ciąży zmienia się w związku z rozwojem w brzuchu kobiety dziecka, które finalnie, w dniu porodu może ważyć nawet 4 kg lub więcej. Ile wynosi prawidłowy przyrost wagi w ciąży? Czy niedowaga lub nadwaga mamy mogą być niebezpieczne dla jej malucha? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Waga w ciąży – czy istnieje „prawidłowa masa ciała w ciąży”?
Prawidłowa waga w ciąży to pojęcie względne. To, jaki powinien być prawidłowy przyrost masy w ciąży, zależy bowiem od wagi przyszłej mamy przed zajściem w ciążę.
Ciąża a waga matki – normy [1] [4]:
- BMI przed ciążą pomiędzy 25 a 30 – przyrost wagi w ciąży wynosi około 7-11 kg,
- BMI przed ciążą wyższe niż 30 – przyrost wagi w ciąży wynosi maksymalnie 5-9 kg;
- BMI przed ciążą poniżej 25 – kobieta powinna przytyć w ciąży 11-15 kg;
- BMI przed ciążą poniżej 18,5 – kobieta powinna przytyć w ciąży nawet 13-18 kg.
Kalkulator wagi w ciąży – jak działa?
Średni przyrost wagi w ciąży można sprawdzić za pomocą tzw. kalkulatorów wagi w ciąży. Aby wykonać obliczenia, wystarczy znać swoje BMI. Korzystanie z tego typu narzędzi nie zastąpi jednak wizyty u lekarza ginekologa. Jedynie specjalista jest w stanie przeprowadzić pogłębiony wywiad, uwzględniający historię chorób, a także różne inne czynniki, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży i na ich podstawie stwierdzić, ile wynosi przyrost masy ciała w ciąży oraz czy jest on prawidłowy. Poza wizytami stacjonarnymi u lekarza kobiety mogą skorzystać także z bardziej nowoczesnych usług medycznych, takich jak teleporady lub e-recepta online. Dokument wystawiony przez Internet jest tak samo ważny jak klasyczna recepta, można go zrealizować w dowolnej aptece.
Prognozowany przyrost wagi w ciąży z podziałem na trymestry
Prawidłowa waga w ciąży jest obliczana także w zależności od czasu trwania ciąży. Dietetycy uważają, że przyrost wagi w ciąży w pierwszym trymestrze powinien wynieść do 2 kg, natomiast dla drugiego i trzeciego trymestru prawidłowym wynikiem jest przybieranie do 0,5 kg tygodniowo [3].
Nawyki żywieniowe w ciąży – jak nie spowodować zbyt wysokiego przyrostu masy ciała w ciąży?
Nadwaga w ciąży jest bardzo niebezpieczna. Konsekwencje zbyt dużej masy ciała ciężarnej to m.in. [4]:
- cukrzyca,
- nadmierna masa urodzeniowa u dziecka
- poród przedwczesny lub nawet obumarcie płodu.
Jak nie doprowadzić do nadmiernego zwiększenia masy w ciąży? Kluczowe jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz ograniczenie spożycia cukrów i tłuszczów nasyconych. W ciąży nie wolno pod żadnym pozorem się odchudzać ani także forsować się zbyt intensywnymi ćwiczeniami, ponieważ może się to poskutkować porodem przedwczesnym lub nawet poronieniem [5].
Czy zbyt niski przyrost wagi w ciąży może być niebezpieczny?
Zbyt niski przyrost wagi w ciąży jest tak samo niebezpieczny jak nadwaga ciężarnej. Konsekwencje niedowagi to między innymi: niska masa urodzeniowa, większe ryzyko przedwczesnego porodu, a także niedokrwistość i nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego oraz krążenia [4].
Czy możliwa jest aktywność fizyczna w czasie ciąży?
Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia wszystkie kobiety w ciąży oraz po porodzie, które nie mają przeciwwskazań lekarskich, mogą podejmować regularną aktywność fizyczną [6]. Zalecane są jednak ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, chyba że przyszła mama przed ciążą była bardzo aktywna, wtedy może wykonywać te same zajęcia w okresie ciąży i połogu [6].
Zdaniem ekspertów WHO korzyści płynące z aktywności fizycznej w ciąży przeważają nad potencjalnymi szkodami [7]. Należą do nich między innymi [8]:
- uniknięcie zbyt dużego przyrostu masy ciała podczas ciąży,
- zmniejszone ryzyko cukrzycy ciążowej, depresji poporodowej oraz nadciśnienia ciążowego.
Bibliografia do artykułu:
- https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/nadmierna-masa-ciala-w-ciazy/
- Murkoff H., Mazel S. W oczekiwaniu na dziecko. Dom Wydawniczy Rebis (2018)
- https://dietetycy.org.pl/prawidlowa-masa-ciala-w-czasie-ciazy-dlaczego-to-takie-wazne/
- https://zdrowie.pap.pl/rodzice/ile-kilogramow-przyszla-mama-ma-przytyc-w-ciazy
- https://mamotoja.pl/odchudzanie-w-ciazy-to-chorobapregoreksja-czyli-ciazowa-anoreksja,dieta-w-ciazy-artykul,5860,r1p1.html
- https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/jestes-w-ciazy-mozesz-cwiczyc
- https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/nowe-zalecenia-who-dotyczace-aktywnosci-fizycznej/
- https://www.who.int/publications/i/item/9789240015128
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?