Waga w ciąży – jak zmienia się waga w czasie ciąży i co może niepokoić?

Napisano 11.01.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Waga w ciąży zmienia się w związku z rozwojem w brzuchu kobiety dziecka, które finalnie, w dniu porodu może ważyć nawet 4 kg lub więcej. Ile wynosi prawidłowy przyrost wagi w ciąży? Czy niedowaga lub nadwaga mamy mogą być niebezpieczne dla jej malucha? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Waga w ciąży – czy istnieje „prawidłowa masa ciała w ciąży”?

Prawidłowa waga w ciąży to pojęcie względne. To, jaki powinien być prawidłowy przyrost masy w ciąży, zależy bowiem od wagi przyszłej mamy przed zajściem w ciążę. 

Czytaj także:

Ciąża a waga matki – normy [1] [4]: 

  • BMI przed ciążą pomiędzy 25 a 30 – przyrost wagi w ciąży wynosi około 7-11 kg, 
  • BMI przed ciążą wyższe niż 30 – przyrost wagi w ciąży wynosi maksymalnie 5-9 kg; 
  • BMI przed ciążą poniżej 25 – kobieta powinna przytyć w ciąży 11-15 kg;
  • BMI przed ciążą poniżej 18,5 – kobieta powinna przytyć w ciąży nawet 13-18 kg.

Kalkulator wagi w ciąży – jak działa?

Średni przyrost wagi w ciąży można sprawdzić za pomocą tzw. kalkulatorów wagi w ciąży. Aby wykonać obliczenia, wystarczy znać swoje BMI. Korzystanie z tego typu narzędzi nie zastąpi jednak wizyty u lekarza ginekologa. Jedynie specjalista jest w stanie przeprowadzić pogłębiony wywiad, uwzględniający historię chorób, a także różne inne czynniki, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży i na ich podstawie stwierdzić, ile wynosi przyrost masy ciała w ciąży oraz czy jest on prawidłowy. Poza wizytami stacjonarnymi u lekarza kobiety mogą skorzystać także z bardziej nowoczesnych usług medycznych, takich jak teleporady lub e-recepta online. Dokument wystawiony przez Internet jest tak samo ważny jak klasyczna recepta, można go zrealizować w dowolnej aptece. 

Prognozowany przyrost wagi w ciąży z podziałem na trymestry

Prawidłowa waga w ciąży jest obliczana także w zależności od czasu trwania ciąży. Dietetycy uważają, że przyrost wagi w ciąży w pierwszym trymestrze powinien wynieść do 2 kg, natomiast dla drugiego i trzeciego trymestru prawidłowym wynikiem jest przybieranie do 0,5 kg tygodniowo [3]. 

Nawyki żywieniowe w ciąży – jak nie spowodować zbyt wysokiego przyrostu masy ciała w ciąży?

Nadwaga w ciąży jest bardzo niebezpieczna. Konsekwencje zbyt dużej masy ciała ciężarnej to m.in. [4]: 

  • cukrzyca, 
  • nadmierna masa urodzeniowa u dziecka
  • poród przedwczesny lub nawet obumarcie płodu. 

Jak nie doprowadzić do nadmiernego zwiększenia masy w ciąży? Kluczowe jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz ograniczenie spożycia cukrów i tłuszczów nasyconych. W ciąży nie wolno pod żadnym pozorem się odchudzać ani także forsować się zbyt intensywnymi ćwiczeniami, ponieważ może się to poskutkować porodem przedwczesnym lub nawet poronieniem [5]. 

Czy zbyt niski przyrost wagi w ciąży może być niebezpieczny?

Zbyt niski przyrost wagi w ciąży jest tak samo niebezpieczny jak nadwaga ciężarnej. Konsekwencje niedowagi to między innymi: niska masa urodzeniowa, większe ryzyko przedwczesnego porodu, a także niedokrwistość i nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego oraz krążenia [4]. 

Czy możliwa jest aktywność fizyczna w czasie ciąży?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia wszystkie kobiety w ciąży oraz po porodzie, które nie mają przeciwwskazań lekarskich, mogą podejmować  regularną aktywność fizyczną [6]. Zalecane są jednak ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, chyba że przyszła mama przed ciążą była bardzo aktywna, wtedy może wykonywać te same zajęcia w okresie ciąży i połogu [6]. 

Zdaniem ekspertów WHO korzyści płynące z aktywności fizycznej w ciąży przeważają nad potencjalnymi szkodami [7]. Należą do nich między innymi [8]:   

  • uniknięcie zbyt dużego przyrostu masy ciała podczas ciąży, 
  • zmniejszone ryzyko cukrzycy ciążowej, depresji poporodowej oraz nadciśnienia ciążowego.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.