Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Macica jest bardzo ważnym elementem układu rozrodczego kobiety, gdyż to właśnie w jej wnętrzu rośnie i rozwija się przez całą ciążę dziecko. Do swojej roli musi się przygotować, dlatego jej wygląd zmienia się, gdy kobieta zajdzie w ciążę. Warto wiedzieć, że zmiany te nie kończą się jedynie na porodzie, ale również trwają przez cały połóg, kiedy to macica wraca do wcześniejszych rozmiarów. Jak zmienia się macica w ciąży i co dzieje się z nią po porodzie? Informacje te znajdziesz w poniższym artykule. Podpowiadamy również, jak można radzić sobie ze skracaniem się szyjki macicy w ciąży i czym grozi zaniedbanie w tej kwestii.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Budowa macicy kobiety
Bardzo ważnym organem kobiecym jest macica. W ciąży jej rola jest szczególnie istotna, gdyż to właśnie tu rośnie i rozwija się płód. Macica zlokalizowana jest między pęcherzem moczowym i odbytem, a swoim kształtem przypomina lekko gruszkę. W jej skład wchodzi szyjka macicy, cieśń oraz trzon macicy. Trzon macicy jest elementem położonym najgłębiej i składa się przede wszystkim z mięśni gładkich. To tu znajduje się wyścielona błoną śluzową jama macicy, wewnątrz której zagnieżdża się zarodek. Szyjka macicy natomiast łączy pochwę i jamę macicy, a jej wydzielina ułatwia plemnikom wędrówkę (w dni płodne w okolicy owulacji) lub ją utrudnia, zależnie od fazy cyklu. Budowa macicy (jak i pozostałych części układu rozrodczego kobiety) nie jest przypadkowa. Wszystko przygotowane jest na zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej, a także na zapewnienie rozwijającemu się płodowi bezpieczeństwa do czasu porodu. Kobiety, które nie są w ciąży i nie miały jeszcze dziecka mają zazwyczaj niewielką macicę. Rozciąga się ona dopiero w ciąży i rośnie, by móc pomieścić dziecko i dostosować się do jego potrzeb. Jeśli zatem kobieta zdecyduje, że recepta online na tabletki antykoncepcyjne nie będzie już jej chwilowo potrzebna i zacznie starać się o dziecko, musi być przygotowana na liczne zmiany w swoim ciele, w tym zwłaszcza na zmiany hormonalne związane z ciążą, a także zmiany dotyczące macicy.
Jak wygląda macica w ciąży?
Jak wspomniano wyżej, macica w ciąży bardzo się zmienia, co wiąże się z potrzebami rozwijającego się w jej wnętrzu dziecka. Jest to organ, którego ściany są bardzo elastyczne. Trzon macicy powiększa się na początku ciąży dzięki działaniu estrogenów, a następnie macica poszerza się w związku z faktem, że rośnie dziecko. Zwiększenie rozmiaru to nie jedyne zmiany, które w ciąży obejmują macicę. Jak wygląda macica w ciąży oprócz zmiany wielkości? W tym szczególnym czasie rośnie dodatkowo siatka naczyń krwionośnych wokół macicy i większy jest przepływ krwi w tym miejscu.
Wielkość macicy w ciąży
By zapewnić optymalne warunki dla wzrostu dziecka i zadbać o jego bezpieczeństwo, macica w ciąży rośnie bardzo intensywnie. Zanim kobieta zajdzie w ciążę macica ma zaledwie około 7 cm wielkości, a już w 18 tygodniu ciąży jej wielkość można porównać do piłki do koszykówki. Przed porodem pojemność macicy sięga nawet 5 litrów. Wielkość macicy w ciąży ma również znaczenie dla pozostałej części organizmu kobiety. Organ ten uciska np. na pęcherz moczowy, przez co kobieta ciężarna częściej potrzebuje chodzić do toalety. Macica może również uciskać inne obszary ciała, w tym między innymi żyłę wrotną i aortę, przez co dochodzi do częściowego blokowania dopływu krwi do mózgu i serca, co objawiać może się zawrotami głowy i zasłabnięciami ciężarnej. Rosnąca macica powoduje również podniesienie się przepony, a dodatkowo rosnące w macicy dziecko ma wpływ na szyjkę macicy.
Jak zapobiec skracaniu szyjki macicy w ciąży
Macica w ciąży nie tylko się zwiększa, ale również zachodzi w niej wiele innych zmian, które mają zapewnić ochronę życia rosnącego w jej wnętrzu dziecka. Niedługo po zapłodnieniu dochodzi u kobiet do zamknięcia macicy – pojawia się tzw. czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy, blokując dostęp do rosnącego płodu czynnikom zewnętrznym. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, czop powinien utrzymywać się do końca ostatniego trymestru.
Należy jednak wiedzieć, że długość szyjki macicy w ciąży prawidłowo przebiegającej nie zmienia się aż do ostatniego etapu III trymestru, kiedy to organizm matki szykuje się do porodu. U niektórych kobiet niestety dochodzi do wcześniejszego skracania szyjki macicy, a pojawienie się takich zmian może grozić przedwczesnym porodem. Skracająca się szyjka macicy na nieodpowiednim etapie ciąży wymaga koniecznego zgłoszenia się do lekarza. Jak zapobiec skracaniu szyjki macicy w ciąży? Gdy proces ten ruszy, nie można go cofnąć, jednak można go znacznie wyhamować, w tym między innymi zakładając krążek lub szew. By zapobiegać częściowo zmianom, kobieta powinna również wówczas szczególnie zadbać o swoje zdrowie i wypoczynek. Warto unikać nadmiernej aktywności fizycznej, więcej leżeć, zrezygnować ze stosunku seksualnego, a dodatkowo ograniczyć stres i pilnować higieny intymnej.
Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie?
Jak wspomniano wyżej, macica w ciąży rośnie bardzo szybko i bardzo intensywnie. Po porodzie jednak znów się kurczy, a tempo tego jest równie imponujące. Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie? Zależne jest to oczywiście od wielu czynników, w tym między innymi od tego, czy młoda mama karmi dziecko piersią. Najczęściej macica wraca do swojego rozmiaru sprzed porodu po około 6 tygodniach od narodzin dziecka, czyli mniej więcej w tym czasie, gdy połóg dobiega końca.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?