Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy i jak się do niego przygotować?

Napisano 01.02.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Test ciążowy można kupić nie tylko w aptece, ale także w wielu supermarketach i drogeriach. Jak się przygotować do jego przeprowadzenia? Okazuje się, że wiele zależy od momentu wykonania – dopiero, jeśli test ciążowy jest prawidłowo przeprowadzony, jest skuteczny w niemal 99%. Z lektury niniejszego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby wynik testu ciążowego był wiarygodny. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy – pierwsze objawy ciąży

Test ciążowy warto wykonać w sytuacji, gdy kobieta zaobserwowała u siebie pierwsze objawy ciąży, takie jak [1]: 

Czytaj także:
  • brak miesiączki – w szczególności, jeśli od ostatniego okresu minął ponad miesiąc, 
  • częste oddawanie moczu – to typowa oznaka wczesnej ciąży,
  • mdłości, niechęć do jedzenia – tego typu dolegliwości mogą się pojawiać o każdej porze dnia, choć najczęściej kobiety odczuwają je nad ranem,
  • nadmierne zmęczenie i senność – ponieważ kobiecy organizm musi się przygotować do zaspokajania potrzeb dwóch istot, może ona odczuwać przemęczenie,
  • skurcze – implantacja zarodka może być źródłem dyskomfortu, podobnie jak menstruacja,  
  • tkliwość piersi – to jeden z pierwszych symptomów ciąży, wynikający z nadmiernej produkcji hormonów – estrogenu oraz progesteronu. 

Poza wymienionymi sytuacjami test ciążowy warto wykonać także wtedy, gdy dotychczas stosowana forma antykoncepcji zawiodła – np. gdy pękła prezerwatywa. W takich sytuacjach zawsze istnieje szansa na zajście w ciążę. Aby do tego nie dopuścić, para może rozważyć alternatywne metody antykoncepcji, takie jak wkładka domaciczna lub tabletki antykoncepcyjne. Dzięki rozwiązaniom takim jak teleporady oraz recepty online dostęp do lekarzy jest w dzisiejszych czasach bardzo prosty i można szybko skonsultować się ze specjalistą z zakresu ginekologii. Po jakim czasie można zrobić test ciążowy, gdy zaszło podejrzenie ciąży? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. 

Kiedy zrobić test ciążowy – po ilu dniach od planowanej miesiączki?

Pary, które zastanawiają się, kiedy można wykonać test ciążowy oraz po jakim czasie działa test ciążowy, często nie zdają sobie sprawy z tego, że do potwierdzenia ciąży trzeba dużo cierpliwości. Wykonywanie testu ciążowego od razu po współżyciu, a także przez kilka kolejnych dni nie ma sensu, ponieważ stężenie hormonów typowych dla ciąży w organizmie będzie jeszcze zbyt niskie. 

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Ile dni po stosunku? Zacznijmy od początku – po zakupie testu ciążowego trzeba dokładnie przeczytać jego instrukcję i wykonać badanie zgodnie z zawartymi tam wskazówkami (bardzo ważny jest czas kontaktu płytki z moczem). Planując wykonanie testu ciążowego, należy także brać pod uwagę, że do zapłodnienia nie musi dojść w dniu współżycia. Plemniki są w stanie przeżyć w kobiecym organizmie nawet kilka dni i dopiero po tym czasie dotrzeć do komórki jajowej, która oczekuje na zapłodnienie [2]. Warto mieć również świadomość, że jeśli w terminie spodziewanej miesiączki wystąpiło krwawienie, to wcale nie wyklucza ciąży. To może być bowiem objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy [2]. 

Co się dzieje, gdy kobieta wykona test ciążowy zbyt wcześnie? Poziom hormonów ciążowych może być zbyt niski, by można było wykryć ciąże, co może poskutkować negatywnym wynikiem testu ciążowego, mimo że kobieta rzeczywiście jest w ciąży [5]. Jest to tzw. fałszywie ujemny wynik [6]. Zatem kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Kiedy test ciążowy jest wiarygodny? Jeśli chodzi o testy wykrywające hormony ciążowe w moczu, mogą one być wykonywane najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki, natomiast testy ciążowe z krwi można zrobić już około 8- 10 dnia po zapłodnieniu [5] [6]. Aby jednak zwiększyć szanse na miarodajny rezultat, najlepiej poczekać z wykonaniem testu do kilku dni po spóźnionej miesiączce. Gdy rezultat jest pozytywny, kobieta jest prawdopodobnie w ciąży, zatem należy się udać do lekarza ginekologa. 

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

Skoro wiadomo już, po ilu dniach można zrobić test ciążowy, pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, jeśli chodzi o porę dnia? Większość producentów tego typu produktów zaleca, aby podejść do badania podczas pierwszego porannego moczu – wynika to z faktu, że po nocy poziom hormonu, który jest markerem ciąży, hCG (gonadotropiny kosmówkowej), jest największy [6]. Kiedy test ciążowy wykonywany z krwi jest wiarygodny? W tym przypadku pora wykonania badania nie ma aż tak dużego znaczenia [7]. W praktyce jednak większość laboratoriów wykonuje takie badania rano, aby w ciągu dnia dostarczyć je do analizy do laboratorium.  

Rodzaje testów ciążowych

Jak wykonać test ciążowy? Tego typu produkty są bardzo w obsłudze – badanie stężenia hormonów ciążowych można wykonać w domu, na podstawie niewielkiej próbki moczu. W opakowaniu z testem ciążowym znajduje się specjalna kasetka z polem kontrolnym i wynikowym oraz pipetka, służąca do pobrania próbki. Producent załącza także instrukcję, która przeprowadza po kolei przez proces wykonywania badania oraz odpowiada na ważne pytania, takie jak np. kiedy wykonać test ciążowy, by był on wiarygodny. Co dalej? Wystarczy wkroplić mocz we wskazane miejsce, by uzyskać w ciągu kilku minut rezultat. 

WAŻNE: Przed użyciem testu ciążowego należy sprawdzić jego datę ważności – przeterminowane testy nie nadają się bowiem do użytku [6]. 

Na rynku są dostępne następujące rodzaje testów ciążowych [2] [8]: 

  • test ciążowy paskowy – w celu wykonania badania należy pobrać mocz do czystego naczynia. Następnie można zanurzyć w nim pasek testowy na kilka minut. Gdy czas ten upłynie, można odczytać rezultat, 
  • test ciążowy płytkowy – w celu wykonania badania należy pobrać mocz do czystego naczynia i następnie pobrać z niego próbkę za pomocą pipetki załączonego do opakowania. Po pobraniu kilku kropel należy je wpuścić we wskazanym miejscu. Wynik pojawi się w ciągu kilku minut, 
  • test ciążowy strumieniowy – aby wykonać badanie stężenia gonadotropiny kosmówkowej, trzeba zdjąć nakładkę ochronną i podstawić test pod strumień moczu. Po nałożeniu nakładki i odczekaniu kilku minut można odczytać wynik. 

Dodatkowo można wyróżnić także test ciążowy cyfrowy, który został wyposażony we wskaźnik cyfrowy. Wynik, który się na nim wyświetla, jest dostępny już po 3 minutach.

Jak interpretować wyniki uzyskane w teście ciążowym? Kiedy nie pojawiła się żadna linia, oznacza to, że badanie zostało wykonane nieprawidłowo i trzeba je powtórzyć. Gdy pojawiła się tylko jedna kreska w polu kontrolnym, badanie zostało przeprowadzone poprawnie, ale test nie wykrył ciąży. Natomiast jeśli pojawiły się dwa paski, oznacza to ciążę. 

WARTO WIEDZIEĆ: każdy wynik testu ciążowego powinien zostać zinterpretowany przez specjalistę. Dopiero na podstawie badania USG można orzec, czy kobieta rzeczywiście jest w ciąży oraz, czy przebieg ciąży jest prawidłowy. Pęcherzyk ciążowy jest widoczny, gdy stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi wynosi 1200 mlU/ml, natomiast czynność serca dziecka można rozpoznać  przy poziomie hormonu ciążowego wynoszącym 10 tysięcy mlU/ml [5]. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.