Mdłości w ciąży – co na nie pomaga i jak często występują?

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Do nieprzyjemnych ciążowych dolegliwości zaliczyć można między innymi mdłości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie przyszłej mamy i jednocześnie bardzo negatywnie wpływają na jej nastrój. Od mdłości tylko krok do wymiotów, a te u ciężarnych bywają szczególnie dokuczliwe i mogą również mieć duży wpływ na ich zdrowie. Co prawda zazwyczaj dolegliwości te mijają po pierwszym trymestrze, jednak zdarza się, że towarzyszą kobietom do rozwiązania. Co warto wiedzieć w tym temacie? Skąd się biorą mdłości i czy faktycznie muszą wystąpić u każdej kobiety? Jak uniknąć nudności i co na mdłości w ciąży można bezpiecznie stosować, gdy już się pojawią? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Skąd się biorą mdłości podczas ciąży?

Mdłości w ciąży to temat, z którym zmaga się wiele kobiet. Należy zaznaczyć, że nie u każdej kobiety są one jednak tak samo dokuczliwe. Zdarza się, że ciężarna praktycznie wcale nie odczuwa dyskomfortu, ale możliwe jest również, że u innej kobiety ciążowe mdłości będą wręcz nie do zniesienia. W większości przypadków nudności nie są jednak niebezpiecznym objawem. Wiążą się po prostu z naturalnymi zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety w związku z zapłodnieniem i zagnieżdżeniem zarodka, a także z rozwijaniem się płodu wewnątrz macicy. 

Czytaj także:

Wczesne mdłości ciążowe wiążą się ze wzrostem stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest to hormon, który wspomaga działanie ciałka żółtego. Szczególnie intensywne objawy dotyczyć mogą kobiet w ciąży mnogiej, gdyż u nich poziom gonadotropiny kosmówkowej jest jeszcze wyższy. Nudności wiązać mogą się również ze zmianami motoryki żołądka. W ciąży zazwyczaj żołądek opróżnia się z lekkim opóźnieniem, co może przyczyniać się do pojawiania się u kobiety nieprzyjemnych dolegliwości. Wspomnieć należy również o podłożu psychosomatycznym mdłości – przyczyniać może się do nich także stres, zmęczenie czy emocje dnia codziennego. Wiele kobiet zastanawia się, co na mdłości w ciąży można zastosować, by problem nie był tak dokuczliwy. Warto wiedzieć, że sprawdzić może się tu wiele metod, w tym między innymi różnego rodzaju domowe sposoby.

Ciąża i mdłości – czy to nierozłączny duet?

Gdy kobieta jest w ciąży, jej ciało musi zmierzyć się z licznymi zmianami, co wiązać może się niekiedy z dokuczliwymi objawami. Ciążowe mdłości należą do jednych z najmniej przyjemnych symptomów, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pojawiać mogą się nie tylko nad ranem, ale również w innych porach dnia. Ciąża i mdłości to jednak nie jest duet nierozłączny. Wiele kobiet nie odczuwa tych nieprzyjemnych objawów i nie jest to wcale powód do obaw. Wszystko zależne jest tu od danej kobiety i jej organizmu – będąc w grupie kobiet, które mdłości w ciąży nie odczuwają, należy się cieszyć, a nie niepokoić. Jeśli jednak należysz do części kobiet, u których nudności się pojawiły, warto abyś wiedziała, co na mdłości w ciąży można zastosować, by zmniejszyć stopień ich dokuczliwości. Istnieje na szczęście wiele metod, które można wdrożyć, by zredukować nieprzyjemne dolegliwości, co bez wątpienia wpłynie na poprawę samopoczucia każdej ciężarnej. 

Jeśli dolegliwości związane z mdłościami w ciąży są szczególnie nasilone, kobieta powinna zgłosić się do lekarza, który najlepiej będzie wiedzieć, jakie preparaty można bezpiecznie podać. Lekarz może zalecić pacjentce leki na receptę, które zredukują nasilający się problem. Dobrą opcją jest tu recepta online, zwłaszcza jeśli nasilone dolegliwości związane z mdłościami uniemożliwiają ciężarnej dojazd do przychodni. 

Jak uniknąć mdłości w ciąży?

By nie zastanawiać się, co na mdłości w ciąży można stosować, warto już wcześniej wprowadzić pewne działania, które zminimalizują ryzyko wystąpienia mdłości. Istnieje wiele treści poradnikowych na to, jak uniknąć mdłości w ciąży, jednak należy wiedzieć, że działania te nie muszą koniecznie sprawdzić się u każdej kobiety. 

  • W ciąży dobrze jest zrezygnować z wysokoprzetworzonych pokarmów, ponadto pilnować należy regularności posiłków i ich odpowiedniego skomponowania oraz wielkości. 
  • Trzeba unikać przejadania się, gdyż może to przyczyniać się do mdłości. Najlepiej stawiać na małe, ale częste porcje, które nie będą ciężkostrawne, zbyt przyprawione czy zbyt tłuste. 
  • Mdłości mogą wywoływać w ciąży również intensywne zapachy, dlatego warto postawić na jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu i częste wietrzenie mieszkania. 
  • Dobrze działa również umiarkowana aktywność fizyczna i ćwiczenia oddechowe. Dzięki dotlenieniu pozytywnie wpływają na organizm, a jednocześnie poprawiają samopoczucie ciężarnej. 
  • Nie bez znaczenia jest również unikanie stresu i negatywnych emocji, które mogą przyczyniać się do mdłości. W uspokojeniu i wyciszeniu pomocne mogą być masaże relaksacyjne, joga itp. 

Jak długo trwają ciążowe mdłości?

Często dolegliwości związane z mdłościami pojawiają się u kobiet już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Najczęściej nasilają się one około 9 tygodnia ciąży, ale zazwyczaj ustępują już około 12-14 tygodnia. Trzeba jednak zaznaczyć, że u niektórych kobiet nudności w ciąży mogą utrzymywać się nawet do 22 tygodnia ciąży, a są niestety również kobiety, które zmagają się z nudnościami praktycznie do końca ciąży.

Domowe sposoby na mdłości w ciąży.

Jeśli zastanawiasz się, co na mdłości w ciąży możesz zastosować bezpiecznie, musisz wiedzieć, że istnieje wiele domowych metod na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Wspomnieć należy przede wszystkim o roli właściwego nawodnienia organizmu. Przyszła mama powinna pić odpowiednie ilości płynów, co pozwoli chronić ją przed odwodnieniem i zapewni warunki optymalne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i rozwoju dziecka. Jeśli chodzi o sposoby na mdłości w ciąży, do wody można dodać imbir lub cytrynę. Odrobinę imbiru warto dodawać również do herbaty, co może być pomocne, by zredukować nieprzyjemne objawy. By poranne nudności w ciąży były mniej odczuwalne, dobrze jeszcze w łóżku przegryźć niewielką przekąskę. Zjedzenie po przebudzeniu zredukuje ilość nagromadzonych kwasów żołądkowych, dzięki czemu nie będą one podrażniać śluzówki. Niektóre kobiety stawiają ponadto na akupunkturę lub akupresurę, a dodatkowo pomóc może odpowiednia higiena jamy ustnej, co pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego smaku w ustach, który jest charakterystycznym objawem pierwszych tygodni ciąży. 

Nudności w ciąży – czy mogą być przyczyną hospitalizacji?

Trzeba pamiętać, że ciąża jest wyjątkowym stanem, który wymaga szczególnego podejścia i opieki. W ciąży nie można stosować dostępnych bez recepty preparatów przeciwwymiotnych czy środków uspokajających, gdyż może być to szkodliwe dla dziecka. Jeśli zastanawiasz się, co na mdłości w ciąży możesz zastosować bezpiecznie, a domowe sposoby okazują się niewystarczające, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który zaproponuje Ci bezpieczne działania zaradcze. 

Należy również wiedzieć, że w niektórych przypadkach mdłości podczas ciąży mogą okazać się na tyle poważne, że nie obędzie się bez specjalistycznej pomocy medycznej. Jeśli ciężarnej towarzyszą nie tylko mdłości, ale również niepohamowane wymioty, wiąże się to z ryzykiem znacznego spadku masy ciała i odwodnienia, a także poważnych niedoborów, w tym między innymi spadku potasu we krwi. Może to przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka, więc koniecznie należy w tym przypadku działać. Bezwzględnie pilnej pomocy medycznej potrzebują kobiety, u których występują nie tylko mdłości, ale poważne oznaki odwodnienia lub zatrucia ciążowego. Niebezpieczne jest również pojawienie się krwi w wymiotach, wyraźny spadek masy ciała (więcej niż 3 kg), biegunka, gorączka, a także bóle brzucha. Może być to wówczas wskazanie do hospitalizacji. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.