Gestoza (zatrucie ciążowe) – możliwe powikłania.

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gestoza jest stanem stanowiącym zagrożenie dla zdrowia lub życia, stąd wymaga jak najszybszego rozpoznania oraz niezwłocznego wdrożenia leczenia u kobiety. Gdy dochodzi do zatrucia ciążowego, zaobserwować można pewne charakterystyczne objawy, które szczególnie powinny zwrócić uwagę ciężarnej, jej partnera lub lekarza prowadzącego. W artykule szerzej omawiamy temat gestozy. Podpowiadamy, jak rozpoznać zatrucie ciążowe, na czym polega jego leczenie, a także jakie zatrucie ciążowe zagrożenia może posiadać, gdy w porę nie zostaną wdrożone działania zaradcze.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest zatrucie ciążowe i jak się objawia?

Gestoza, czy też zatrucie ciążowe, to problem, który może pojawić się u każdej ciężarnej. Nie są jeszcze dokładnie poznane przyczyny tej dolegliwości, jednak znane są grupy ryzyka, których przedstawicielki muszą być szczególnie uważne i wrażliwe na pierwsze symptomy zatrucia. 

Czytaj także:

Zanim opiszemy charakterystyczne objawy, które wymagają od ciężarnej pilnej wizyty u lekarza, należy odpowiedzieć na pytanie „co to jest zatrucie ciążowe”. Gestoza jest niebezpiecznym stanem zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. To zespół objawów chorobowych, które związane są bezpośrednio z ciążą. Wyróżnić można wczesną i późną gestozę. Wczesne zatrucie ciążowe związane jest z zaburzeniami hormonalnymi u kobiety. Może objawiać się między innymi nudnościami i wymiotami. Zwykle gestoza wczesna mija samoistnie, co jednak nie oznacza, że można ją lekceważyć, gdyż może przyczynić się do osłabienia, odwodnienia, a także do niedoborów. Późne zatrucie ciążowe pojawia się u ciężarnych, które przekroczyły już 20 tydzień ciąży. To szczególnie niebezpieczna postać gestozy, która zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu matki i dziecka. 

Żadnej dolegliwości u kobiet w ciąży nie można bagatelizować. Wyjątkiem nie są również objawy gestozy. W przypadku problemów z nadciśnieniem i konieczności przyjmowania dobranych przez lekarza leków, pomocna może być recepta przez internet. To duże ułatwienie dla ciężarnej, gdyż nie musi każdorazowo udawać się po receptę na leki do lekarza, tylko może skupić się na stanie zdrowia swoim i dziecka. 

Jak rozpoznać zatrucie ciążowe?

Warto wiedzieć, że gestoza ma wiele charakterystycznych objawów, których zauważenie powinno być wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem. U ciężarnej przede wszystkim pojawiają się uogólnione obrzęki. Nadmiernie gromadzi ona wodę w organizmie, co wiąże się z przybieraniem masy ciała. Ich cechą charakterystyczną, która odróżnia je od fizjologicznie pojawiających się w ciąży obrzęków, jest to, że obejmują nie tylko kończyny dolne, ale i pozostałe części ciała (również twarz), a dodatkowo nie ustępują po nocy czy dłuższym odpoczynku. 

Jak rozpoznać zatrucie ciążowe oprócz tego? Należy zwrócić uwagę na ciśnienie krwi ciężarnej. U kobiety pojawia się nadciśnienie, którego wartość jest równa lub wyższa 140/90 mmHG. Do nadciśnienia może dojść przed ciążą, jednak może być ono również indukowane ciążą. Szczególną uwagę kobiety i lekarza powinny zwrócić również nawet minimalne ilości białka w moczu ciężarnej, a przekroczenie wartości 0,3 g na dobę jest już bardzo niebezpieczne. Warto wiedzieć, że wymienione objawy zatrucia ciążowego nie muszą pojawiać się jednocześnie.

Gestoza w ciąży – leczenie.

Gdy podejrzeniem jest gestoza u ciężarnej, trzeba działać jak najszybciej. Czas wdrożenia leczenia jest kluczowy dla bezpieczeństwa kobiety i dziecka. Leczenie zależne jest od stanu ciężarnej i stopnia zaawansowania dolegliwości. Jeśli u kobiety zostanie zdiagnozowana poważna gestoza w ciąży, leczenie zazwyczaj wiąże się z koniecznością hospitalizacji i leżenia w łóżku. Mowa o jednoczesnym występowaniu wszystkich objawów i zaburzeniach rozwoju płodu. Zazwyczaj podaje się wówczas kobietom leki obniżające ciśnienie krwi, a także uzupełnia się dożylnie ewentualne niedobory. W przypadkach zagrożenia lekarz może zdecydować o konieczności wcześniejszego przerwania ciąży. W przypadkach lżejszych lekarz może zalecić samoobserwację i regularną kontrolę ciśnienia, wagi i wyników moczu, a także odpowiednią dietę. Istotne jest zwłaszcza bieżące kontrolowanie gospodarki wodno-elektrolitowej ciężarnej.

Zatrucie ciążowe – dieta.

Gdy u kobiety diagnozowana jest gestoza, zalecana jest specjalna, lekkostrawna dieta. Należy dopilnować, by jadłospis zawierał jak najmniej soli i tłuszczów, natomiast był bogaty w białko, witaminy i biopierwiastki. Gdy w grę wchodzi zatrucie ciążowe, dieta powinna obfitować w owoce i warzywa, a także w chude mięso oraz sery. Zrezygnować należy z wysokoprzetworzonej żywności, w tym między innymi z produktów typu fast food, które zawierają bardzo duże ilości szkodliwych tłuszczów i soli. Nie powinno się również spożywać żywności konserwowanej oraz produktów wędzonych, w których również znajduje się dużo soli. Nie można ponadto zapominać o racjonalnej aktywności fizycznej i wypoczynku na świeżym powietrzu. 

Zatrucie ciążowe – zagrożenia.

Gestoza, jak wspomniano wcześniej, może stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka, dlatego nie można bagatelizować żadnych z jej objawów. Gdy dochodzi do silnego zatrucia ciążowego, w pierwszej kolejności pojawia się stan przedrzucawkowy. Stwierdzić go można, gdy u kobiety występuje białkomocz, nadciśnienie i obrzęki o charakterze uogólnionym. Na tym etapie wdrożenie leczenia jest niezbędne, w przeciwnym wypadku będzie postępować zatrucie ciążowe. Zagrożenia z tym związane są poważne, gdyż możliwa jest rzucawka ciążowa. U kobiety pojawiają się wówczas intensywne bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, bóle brzucha i wymioty, zaburzenia świadomości i wreszcie – groźne drgawki. 

Brak wdrożenia leczenia na czas może mieć bardzo poważne konsekwencje. Mowa między innymi o zaburzeniach rozwoju dziecka, jego niedotlenieniu i opóźnieniu umysłowym. Może dojść nawet do przedwczesnego porodu, poronienia, czy też obumarcia płodu, więc jest to sytuacja bardzo poważna. Zatrucie ciążowe jest również niebezpieczne dla kobiety. Mowa między innymi o większym ryzyku udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca, a także obrzęku płuc, zawale serca, zaburzeniach funkcji nerek oraz wątroby. To właśnie z tych powodów w poważnych przypadkach, gdy ciąża jest już donoszona, lekarz może w przypadku gestozy zasugerować wykonanie cesarskiego cięcia, co będzie bezpieczniejsze dla kobiety i dziecka. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.