Czy test ciążowy może się mylić? Kiedy i jak go prawidłowo wykonać?

Napisano 07.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Spóźniająca się miesiączka potrafi spędzić sen z powiek niejednej kobiety, zwłaszcza jeśli nie planuje ona w najbliższym czasie powiększania swojej rodziny. Gdy okres nie pojawia się na czas, zaleca się, by kobieta wykonała test ciążowy i sprawdziła, czy nie doszło do zapłodnienia i implantacji zarodka. Czy jest możliwe jednak, by test ciążowy wyszedł negatywny, a kobieta była w ciąży? Czy może zdarzyć się, że test wyjdzie pozytywnie, mimo że kobieta w ciąży nie jest? Poniżej podpowiadamy, czy test ciążowy może się mylić oraz co może mieć wpływ na wynik badania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Najlepszy test ciążowy – czym kierować się przy wyborze?

Niepojawienie się miesiączki dnia spodziewanego, czy też zwłaszcza opóźnienie sięgające już ponad 5 dni od oczekiwanego terminu, to wskazanie, by wykluczyć ewentualną możliwość poczęcia we wcześniejszym cyklu dziecka. Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego, że opóźnienie miesiączki może wiązać się nie tylko z ewentualną ciążą, ale również z wieloma innymi czynnikami, dlatego dla pewności najlepiej wykonać test, który oznacza stężenie hormonu beta-hCG w moczu lub we krwi. Test powinny wykonać nie tylko kobiety, którym zdarzył się przygodny seks. Powinny wykonać go również te kobiety, które zabezpieczają się mechanicznie lub hormonalnie, a nawet kobiety, których wyborem była tabletka dzień po gdyż żadna z tych metod nie daje 100% pewności, że do ciąży nie dojdzie. 

Czytaj także:

Dostępność testów ciążowych jest dziś imponująca i wiele z nich można wykonać w warunkach domowych samodzielnie, zanim kobieta zgłosi się na ewentualna kontrolę do lekarza, by potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Można je kupić praktycznie w każdej aptece stacjonarnej i internetowej, ponadto bez problemu znajdziemy je również w niektórych drogeriach. Wybierając test ciążowy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, w tym zwłaszcza na szacowaną wiarygodność danej metody. Wspomnieć trzeba również o tym, że w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju testy ciążowe.

Wiele kobiet zastanawia się, czy test ciążowy może się mylić. Niestety trzeba tu zaznaczyć, że mimo bardzo wysokiej wiarygodności weryfikacji ewentualnej ciąży, czasem wynik testu ciążowego może wyjść fałszywy, w tym zarówno fałszywie dodatni, jak i fałszywie ujemny. Trzeba o tym pamiętać, przed ewentualnym skorzystaniem z recepty online na jakikolwiek lek, gdyż ciąża lub jej podejrzenie stanowią przeciwwskazania do zażywania niektórych preparatów medycznych. Niewiarygodny wynik może być związany z nieprawidłowym wykonaniem testu. Bardzo ważne zatem, by kobieta uważnie zapoznała się z ulotką danego produktu, zanim postanowi z niego skorzystać, gdyż zalecenia producentów różnych testów ciążowych bywają różne. Ważna jest nie tylko odpowiednia ilość moczu, ale również sposób jego naniesienia na test, a także pilnowanie czasu odczytu wyniku. Trzeba również pilnować daty ważności testu. Takich produktów nie warto kupować z wyprzedzeniem „na kiedyś”, gdyż łatwo przeoczyć ich termin ważności, co może zaburzyć wiarygodność odczytu. 

Test ciążowy – kiedy wykonać, aby wynik był wiarygodny?

Zastanawiając się nad tematem „czy test ciążowy może się mylić”, należy wspomnieć, że w większości przypadków na nieprawidłowe wyniki testu wpływ mają same kobiety, a konkretnie nieprawidłowo wykonane badanie w domu. Nawet test ciążowy najlepszy, który wykonany zostanie nieprawidłowo, może dać wynik zaburzony. Mowa tu między innymi o czasie, w którym należy wykonać test ciążowy. Kiedy czas jest odpowiedni? Test najlepiej, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży, wykonać z porannej próbki moczu, gdyż wtedy poziom beta-hCG jest najwyższy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że test wykonany przed implantacją zarodka nie ma sensu. Wykonanie testu bezpośrednio po zapłodnieniu jest zdecydowanie zbyt szybkie. Należy poczekać do ewentualnego zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Najlepiej jest wstrzymać się z wykonaniem testu z moczu do 4-5 tygodnia ciąży, czyli około 14 dni od współżycia. 

Jak wykonać test ciążowy w domu?

Jeśli chodzi o kwestię „czy test ciążowy może się mylić”, wiesz już, że nawet najbardziej czuły domowy test ciążowy może dać wynik błędny. Oczywiście ryzyko zafałszowanego wyniku zminimalizujesz, jeśli będziesz dokładnie wiedzieć, jak wykonać test ciążowy. Szczegółowa instrukcja postępowania krok po kroku znajduje się w ulotce dołączonej do każdego testu. Warto wnikliwie się z nią zapoznać przed wykonaniem badania, by cała procedura przebiegła zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj test umieszcza się pod strumieniem moczu, nakrapia się mocz na test specjalnym zakraplaczem lub umieszcza się test w pojemniku z pobranym moczem. Po wskazanym przez producenta czasie należy odczytać wynik testu ciążowego. Na teście dodatnim zazwyczaj są dwie kreski (kontrolna i testowa), na prawidłowo wykonanym teście ujemnym jest jedna kreska (kontrolna), a na nieprawidłowo wykonanym teście może pojawić się jedna kreska (testowa, bez kontrolnej).

Warto dodać, że dla potwierdzenia wyniku badania wykonywanego w domu, optymalnie będzie wykonać przynajmniej dwa testy ciążowe – najlepiej różnych firm. By mieć pewność, że wykonanie testu dało wynik prawidłowy, możesz również zrobić test ponownie w kolejnych dniach (np. w odstępie 2 dni) lub zgłosić się do laboratorium i wykonać tam test z krwi.

Kiedy test ciążowy może się mylić?

Wiesz już, że odpowiedź na pytanie „czy test ciążowy może się mylić” jest twierdząca, ale kiedy właściwie można podejrzewać niewiarygodny wynik, który pokazuje test ciążowy? Kiedy może się mylić badanie wykonane w domu? Wspomniano już o czynnikach takich jak nieprawidłowo wykonane badanie (nieodpowiednia ilość moczu, wynik odczytany w nieprawidłowym czasie, w nieodpowiednim czasie wykonane badanie), a także o możliwości przeterminowania się testu. Są jednak również dodatkowe czynniki, które mogą dawać niewiarygodne wyniki. Wspomnieć można tu między innymi o chorobach nerek, jajników lub tarczycy, a także o stosowanej terapii hormonalnej lub nowotworach, ponadto wynik testu ciążowego zaburzać mogą również niektóre leki przeciwdepresyjne. Możliwość nieprawidłowego wyniku testu jest również u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, a także w przypadkach kobiet, które niedawno poroniły. Pozytywny wynik testu ciążowego może pojawić się w przy niektórych infekcjach, a także niektórych formach raka. Negatywny test ciążowy może wyjść w sytuacji, gdy kobieta przyjmuje niektóre leki uspokajające, nasenne, przeciwkonwulsyjne lub diuretyki.

Test ciążowy z krwi – kiedy go wykonać?

Jeśli zastanawiasz się, czy test ciążowy może się mylić, najlepszym potwierdzeniem wyniku badania wykonanego w domu, będzie wykonany w laboratorium test ciążowy z krwi. Kiedy można go wykonać? Według niektórych źródeł, test beta-hCG z krwi można wykonać już po 7 dniach od współżycia, jednak dla pewności warto jeszcze chwilę się wstrzymać i test wykonać po około 10 dniach od współżycia. Jest to badanie bardzo czułe, jednak wciąż niewiele kobiet decyduje się na ten test, ponieważ wymaga on konieczności wizyty w laboratorium diagnostycznym. Warto wiedzieć, że hormon, jakim jest gonadotropina kosmówkowa, pojawia się właśnie w pierwszej kolejności we krwi, a dopiero potem w moczu, dlatego test ciążowy z krwi jest w stanie wykryć ciążę znacznie szybciej niż domowy test z moczu. Test z krwi wyjść może zatem dodatni, nawet gdy masz ujemny wynik testu z moczu (bo wykonany został za szybko). Pozostaje jeszcze kwestia, czy test ciążowy z krwi może się mylić, o czym wspomnimy w dalszej części artykułu.

Czy test ciążowy z krwi może się mylić?

Test ciążowy z krwi jest znacznie bardziej wiarygodny od domowego testu ciążowego, który wykonywany jest z próbki moczu. Wiele kobiet zastanawia się, czy test ciążowy może się mylić, a jeśli tak, to w jakiej sytuacji wynik może wyjść nieprawidłowy. Jak wspomniano wcześniej, badanie stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi jest bardzo czułe i dokładne, jednak w 100% ciążę może potwierdzić jedynie lekarz, po wykonaniu odpowiedniego badania USG. Kontakt z lekarzem jest niezbędny, by precyzyjnie określić tydzień ciąży, sprawdzić bicie serca zarodka, a także w sposób właściwy zadbać o zdrowie przyszłej mamy i rosnącego w niej dziecka.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.