Co oznaczają żółte upławy w ciąży i czy powinny niepokoić?

Napisano 19.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

U kobiet w ciąży dość często pojawiają się upławy, które najczęściej mają barwę mlecznobiałą lub są przezroczyste. Takie upławy zabezpieczają drogi rodne kobiet przed infekcjami. Powodem do niepokoju mogą być natomiast żółte upławy w ciąży. Objaw ten może świadczyć między innymi o wystąpieniu infekcji. Jeśli więc kobieta zauważy wydzielinę, która nie jest mlecznobiała lub przezroczysta, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Na co dokładnie może wskazywać żółta wydzielina w ciąży? O czym może świadczyć obecność żółtych upławów w zależności od fazy ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Żółte upławy w ciąży — co mogą oznaczać?

Ciąża to stan, w którym dochodzi do zwiększenia ilości produkowanej przez organizm kobiety wydzieliny w pochwie. Za przyczyny takiego stanu odpowiadają hormony, a przede wszystkim związane z nimi zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Zwiększonej ilości wydzieliny w pochwie odpowiada między innymi większe stężenie estrogenu, które związane jest z ciążą. Kolor wydzieliny, a także jej konsystencja świadczą między innymi o stanie flory bakteryjnej. Fizjologiczne upławy w ciąży są zjawiskiem całkowicie normalnym, które zwykle nie wskazuje na stan chorobowy. Normalnie wydzielina powinna być mlecznobiała lub bezbarwna, ponadto powinna posiadać delikaty zapach. Jej zadaniem jest oczyszczenie pochwy, poza tym chroni ona płód przed infekcjami, które mogą zagrażać jego zdrowiu.

Czytaj także:

O czym mogą świadczyć żółte upławy po zajściu w ciążę?

Nierzadko u kobiet pojawiać się może żółte plamienie w ciąży. Jeśli kobieta ma żółte upławy w ciąży, ich obecność może świadczyć np. o rozwoju infekcji. Żółte upławy mogą oznaczać między innymi objawy waginozy bakteryjnej. Jeśli żółty śluz z pochwy w ciąży jest gęsty i cuchnący, ponadto wydzielinie towarzyszą objawy takie jak pieczenie podczas oddawania moczu i swędzenie, wówczas może to świadczyć o infekcji bakteryjnej. Kobieta może odczuwać wówczas nie tylko wspomniany świąd, ale wręcz dokuczliwy ból w miejscach intymnych.

Upławy barwy żółtej mogą być również zaliczane do objawów schorzenia, jakim jest rzęsistkowica (wydzielina może być także zabarwiona na żółtozielono lub zielono). Zakażeniu towarzyszyć może również zaczerwienienie sromu i pochwy (zakażanie rzęsistkiem pochwy następuje głównie drogą płciową). Nierzadko upławy mogą świadczyć o wystąpieniu nadżerki szyjki macicy. Nie zawsze jednak żółty śluz w ciąży może wskazywać na rozwój infekcji.  Żółte upławy w ciąży bez zapachu, które są obfite i wodniste, mogą wskazywać na przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Zawsze jest to jednak stan wymagający sprawdzenia przez lekarza.

Jeśli kobieta spodziewająca się dziecka zaobserwuje u siebie żółty śluz, powinna zgłosić się do ginekologa. Jeśli stan pacjentki jest objawem poważnej choroby i wymaga pilnego leczenia, skorzystać można z rozwiązania, jakim jest e-recepta online. Dzięki niemu może bardzo szybko otrzymać kod e-recepty, który po dokonanej przez lekarza analizie wypełnionego wcześniej formularza medycznego zostanie wysłany pacjentce SMS-em. Otrzymany kod pacjentka zrealizować może w dowolnej aptece. Bardzo ważne, by w formularzu poinformować lekarza o fakcie ciąży – nie wszystkie leki bowiem w tym stanie mogą być bezpiecznie stosowane.

Czy żółte upławy w ciąży powinny niepokoić?

Pozostając w temacie „żółte upławy a ciąża” należy mieć na uwadze, że nie zawsze żółte upławy w ciąży muszą stanowić powód do niepokoju przyszłej mamy. Jeśli lekarz zapisał przyszłej mamie luteinę w formie globulek pochwowych (np. kobietom, które wcześniej poroniły lub występuje u nich ból w podbrzuszu), może pojawiać się u nich wówczas żółta wydzielina z pochwy w ciąży. Jeśli nie towarzyszą jej dodatkowe objawy (jak chociażby krwawienie), wówczas żółtawe upławy w ciąży nie powinny niepokoić. Ważne jest więc, kiedy dokładnie pojawiają się upławy w ciąży i jakie symptomy im towarzyszą.

Ostatecznie zawsze jednak przy żółtych upławach w ciąży warto zasięgnąć porady lekarza, nawet jeśli wydzielinie koloru żółtego nie towarzyszą objawy wzbudzające niepokój. Brak leczenia przy żółtych upławach może bowiem doprowadzić do poronienia, czy też do przedwczesnego porodu. Konsekwencją może być również zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka, poza tym u malucha mogą pojawić się wady rozwojowe. Długotrwałe i nieleczone infekcje intymne, których objawem są między innymi żółte czopy, mogą przyczyniać się do nawracających zakażeń dróg moczowych, a także do stać się przyczyną zapalenia błony śluzowej oraz mięśnia macicy po porodzie.

Żółte upławy na początku lub na końcu ciąży — co mogą oznaczać w zależności od fazy ciąży?

Po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzą bardzo ważne zmiany hormonalne. Żółte upławy na początku ciąży nie powinny być bagatelizowane, ponieważ mogą wskazywać na poważne choroby, które mogą zagrażać dziecku. Na samym początku ciąży żółte lub żółtobrązowe upławy mogą wskazywać na zagnieżdżanie się zarodka w jamie macicy. Kolor nadaje im niekiedy bowiem lekkie zabarwienie krwią, co związane jest z implantacją. Takie upławy mogą również pojawiać się po odbytym stosunku seksualnym, poza tym ich obecność może być spowodowana wykonanym wcześniej badaniem dopochwowym USG. Sprawy jednak nie lekceważymy, gdyż żółte upławy w ciąży mogą jednak wskazywać także na bakteryjne infekcje lub rzęsistkowicę, które wręcz wymagają leczenia farmakologicznego.

Jeśli oprócz żółtych upławów kobieta obserwuje również skrzepy krwi, objawy te mogą wskazywać na poronienie, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Żółte upławy w 3 trymestrze ciąży zwykle są następstwem odejścia czopa śluzowego. Pod koniec ciąży obfite upławy mogą więc wskazywać na zbliżający się poród. Należy wówczas niezwłocznie udać się do szpitala.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.