Czy poród pośladkowy jest niebezpieczny?

Napisano 26.01.2023 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Poród pośladkowy, zwany również porodem tylnym, to rodzaj porodu, w którym dziecko ustawia się do kanału rodnego pośladkami lub nóżkami. Ten typ porodu występuje u około 1% kobiet. Wiele osób zastanawia się, czy poród pośladkowy jest niebezpieczny dla matki i dziecka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co to jest poród pośladkowy, jak przebiega oraz czy jest niebezpieczny? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Poród pośladkowy – charakterystyka

Poród pośladkowy to poród, w którym ułożenie pośladkowe płodu jest w położeniu pośladkowym, czyli główka dziecka jest skierowana w głąb macicy, a jego nóżki i pośladki w stronę kanału rodnego. Może stanowić zagrożenie dla matki i dziecka, dlatego częstym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakończenie ciąży poprzez cięcie cesarskie. Poród ten przeważnie przebiega trudniej niż standardowy poród. Niesie również za sobą większe ryzyko komplikacji, a także częściej wykonuje się go za pomocą cesarskiego cięcia. Przy porodzie pośladkowym lekarz lub położna może spróbować przekręcić dziecko na właściwą pozycję. W ten sposób umożliwia się poród siłami natury w poprawny sposób. Przekręcenie malucha nie zawsze jednak jest możliwe.

Czytaj także:
  • Nietrzymanie moczu po porodzie i w czasie ciąży. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z nim
  • Przyczyny porodu pośladkowego

    Istnieje wiele przyczyn porodu pośladkowego. Jedną z głównych przyczyn jest brak miejsca w macicy, gdy dziecko jest zbyt duże lub macica jest zbyt mała. Inne przyczyny to nieprawidłowa pozycja dziecka w macicy, taka jak pozycja skośna lub boczna, oraz nieprawidłowe ułożenie szyjki macicy. Czasami poród w pozycji pośladkowej może wynikać z ciąży mnogiej, lub choroby układu rozrodczego matki, takie jak endometrioza.

    Lekarze często mogą przewidzieć, że nadchodzi poród pośladkowy podczas badania ultrasonograficznego lub innych testów prenatalnych. Jeśli istnieje ryzyko porodu pośladkowego, lekarz może zalecić cesarskie cięcie, aby uniknąć potencjalnych komplikacji związanych z porodem pośladkowym. Po cesarskim cięciu przez położnika może zostać wypisana recepta online na środki przeciwbólowe, a także na niezbędne przybory higieniczne, dostępne w aptece.

    Poród pośladkowy jak wygląda?

    Poród pośladkowy, inaczej zwany porodem odwrotnym, to sytuacja, w której głowa dziecka znajduje się w odwrotnej pozycji w stosunku do kanału rodnego matki podczas porodu. W takiej sytuacji, zamiast głową, dziecko rodzi się stopami lub pośladkami. To zdecydowanie rzadszy rodzaj porodu. Może wystąpić, gdy dziecko ustawi się w pozycji odwrotnej w ostatnich miesiącach ciąży. 

    Poród pośladkowy – siłami natury czy przez cesarskie cięcie?

    Istnieją dwa rodzaje porodu pośladkowego: naturalny i cesarski. Jedną z głównych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami porodu jest to, że naturalny poród pośladkowy nie wymaga interwencji chirurgicznej, natomiast cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym.

    Poród pośladkowy może odbyć się siłami natury, jak również może zakończyć się cieciem cesarskim. Decyzja o sposobie porodu zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia matki i dziecka, stopień skomplikowania ciąży i porodu oraz preferencje matki.

    Jeśli stan zdrowia matki i dziecka pozwala na poród naturalny, lekarz może zalecić tę opcję. Poród pośladkowy może odbyć się naturalnie, jeśli dziecko nie jest zbyt duże, a szyjka macicy jest odpowiednio otwarta. W takim przypadku lekarz może zalecić stosowanie specjalnych technik, takich jak rotacja wewnętrzna lub zewnętrzna, aby pomóc dziecku przyjąć odpowiednią pozycję do porodu.

    Jeśli jednak stan zdrowia matki lub dziecka uniemożliwia poród naturalny, lekarz może zalecić cesarskie cięcie. Jest ono często wybierane jako sposób porodu pośladkowego, ponieważ może być mniej skomplikowane i mniej ryzykowne dla matki i dziecka niż poród naturalny.

    Ostatecznie decyzja o sposobie porodu należy do matki i lekarza, a każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Ważne jest, aby matka była świadoma swoich opcji i miała możliwość wyrażenia swoich preferencji w kwestii sposobu porodu.

    Poród pośladkowy siłami natury

    W przeszłości kobieta mogła rodzić przez wiele dni, zanim lekarz lub położna uznali za konieczne wykonanie cesarskiego cięcia. Wynika to z faktu, że kobiety muszą wypchnąć dziecko siłami natury. Mięśnie pośladkowe są znacznie silniejsze niż jakiekolwiek inne mięśnie w organizmie i mogą “wypchnąć” dziecko bez interwencji chirurgicznej.

    Poród pośladkowy – cesarskie cięcie

    Cesarskie cięcie to operacja, która pozwala na urodzenie dziecka przez nacięcie wykonane w brzuchu i macicy matki. Cięcie cesarskie może być wykonane przed porodem lub podczas naturalnego porodu. Zabieg ten wykonuje się, gdy istnieją potencjalne problemy z porodem, np. gdy matka ma powolny poród, gdy dziecko nie zstąpiło do kanału rodnego lub gdy jest to sytuacja awaryjna. Poród pośladkowy przez cesarskie cięcie jest również częściej wykonywany w przypadku chłopców, ponieważ z reguły są oni więksi niż dziewczynki.

    Poród pośladkowy – jakie zagrożenia z niego wynikają?

    Ten typ porodu może stanowić zagrożenie dla matki, jak i dziecka oraz dawać różne powikłania. Jednym z nich jest uszkodzenie odbytu matki i mięśni zwieracza odbytu. Może to powodować nietrzymanie stolca. Stan ten można leczyć za pomocą leków i ćwiczeń, ale może ono wpływać na jakość życia kobiety i relacje z członkami rodziny.

    Innym możliwym powikłaniem jest uszkodzenie nerwów otaczających rdzeń kręgowy. Może to spowodować drętwienie lub paraliż części ciała poniżej pasa. Uszkodzenie nerwów wokół kręgosłupa może również prowadzić do problemów z pęcherzem – parcie na mocz lub zatrzymanie moczu.

    Poród pośladkowy powikłania u dziecka

    Innym zagrożeniem jest niedotlenienie dziecka podczas porodu. Głowa dziecka jest mniej mobilna w pozycji pośladkowej niż w pozycji główkowej, co może spowodować trudności z dostarczaniem tlenu do płodu. Niedotlenienie może prowadzić do poważnych komplikacji u dziecka, takich jak uszkodzenie mózgu lub niepełnosprawność.

    Kolejnym zagrożeniem jest ryzyko powikłań po cesarskim cięciu. W przypadku gdy poród pośladkowy dziecka wymaga cesarskiego cięcia, istnieje ryzyko powikłań związanych z operacją. Mogą to być np. krwawienie, infekcja lub powikłania związane z narkozą.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.