Nietrzymanie moczu po porodzie i w czasie ciąży. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z nim

Napisano 19.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Problem nietrzymania moczu może dotknąć każdą kobietę, bez względu na wiek. Szczególnie często zdarza się nietrzymanie moczu w ciąży, a także nietrzymanie moczu po porodzie, co wiąże się z licznymi zmianami w organizmie kobiety. Jakie konkretnie są przyczyny nietrzymania moczu w tym czasie, a także jak długo po porodzie może taki stan się utrzymywać? Czy z problemem można w jakiś sposób walczyć lub całkowicie go wyeliminować? Przydatne informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nietrzymanie moczu w czasie ciąży i po porodzie – przyczyny

Narodziny dziecka to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety, jednakże 9 miesięcy ciąży i poród dają się mocno we znaki jej organizmowi, odbijając się na wielu aspektach życia i zdrowia. Problem z nietrzymaniem moczu może pojawić się już w ciąży – zwykle nie dotyczy on jednak pierwszych miesięcy ciąży, tylko ostatniego trymestru, gdy dziecko jest już duże. Hormony sprawiają wówczas, że mięśnie dna miednicy się rozluźniają, ponadto macica jest wyraźnie powiększona, więc uciska na pęcherz moczowy, czego skutkiem jest między innymi częstsze chodzenie kobiety do toalety, a także występuje czasem również wysiłkowe nietrzymanie moczu. Po porodzie zwykle ten problem mija samoczynnie i po okresie połogu u wielu kobiet nie ma już po nim śladu, jednak należy pamiętać, że organizm każdej kobiety regeneruje się w swoim własnym tempie.

Czytaj także:
  • Czy poród pośladkowy jest niebezpieczny?
  • Niestety u części kobiet nietrzymanie moczu po porodzie utrzymuje się znacznie dłużej, co zwykle związane jest z rozluźnieniem mięśni dna miednicy bądź ich całkowitym uszkodzeniem. Problem z nietrzymaniem moczu po porodzie często dotyczy kobiety, które rodziły naturalnie kilkukrotnie, a także obejmuje te panie, których rodzące się dziecko ważyło więcej niż 4 kg i doszło do pęknięcia lub głębokiego nacięcia krocza. Problem nietrzymania moczu dotyka również kobiety, które miały cesarskie cięcie, a także te, których poród naturalny zakończony był zabiegiem kleszczowym.

    Jak długo po porodzie może utrzymywać się nietrzymanie moczu?

    Problem, jakim jest nietrzymanie moczu po porodzie, jest bardzo wstydliwy, stąd niewiele kobiet zgłasza się do lekarza, ponadto nie mówią one nawet bliskim o swojej dolegliwości. Zwykle objawia się to popuszczaniem moczu przy wysiłku – w czasie kichania, kaszlu, śmiechu, podnoszenia ciężkich rzeczy. Zdarza się, że sytuacja jest mocno nasilona, więc kobiety rezygnują z wysiłkowych aktywności, które mogłyby pogłębiać nietrzymanie moczu po porodzie. Kiedy mija taki problem? Jak wspomniano wyżej, najczęściej po ok. 6-9 tygodniach od porodu nie powinno być już po nim śladu, aczkolwiek bywają sytuacje, że kobietom znacznie dłużej dolegliwość ta doskwiera i nie zgłaszają się one po stosowną pomoc ze wstydu. Nietrzymanie moczu 2 lata po porodzie zdecydowanie nie jest sytuacją normalną i wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż jest to dolegliwość nie tylko wpływająca negatywnie na komfort życia pacjentki, ale również przyczyniająca się do częstego powstawania infekcji intymnych i infekcji układu moczowego, a wówczas konieczna może być recepta przez internet na specjalistyczne leki. Mocz może stać się pożywką dla drobnoustrojów, a stąd już tylko o krok do różnego rodzaju problemów (większe ryzyko zapalenia pęcherza i objawów infekcji intymnych), dlatego należy postawić na specjalne wkładki higieniczne i pamiętać, że korzystanie z nich wymaga częstego ich zmieniania.

    Zabiegi na nietrzymanie moczu – kiedy warto się nim poddać?

    O problemie nietrzymania moczu wciąż mówi się zdecydowanie za mało, uważając go niemalże za temat tabu. Niestety nietrzymanie moczu po porodzie może zdarzyć się każdej kobiecie i powinna mieć ona świadomość tego, że po urodzeniu dziecka nie musi zgadzać się na życie z tego typu dolegliwością, rezygnację z aktywności fizycznej i wysiłkowej oraz izolację od spotkań towarzyskich. Problemu nie trzeba zamiatać pod dywan – można zdecydować się na leczenie, a pierwszy krok do takiego leczenia to kontakt z lekarzem, który oceni, z jakiego powodu pojawiają się objawy nietrzymania moczu, a także udzieli pacjentce odpowiedzi na jej pytania i postawi na metody, które będą najskuteczniejsze w leczeniu jej przypadłości. Istnieją oczywiście różne sposoby na to, by wyeliminować nietrzymanie moczu po porodzie. Lekarz może zalecić między innymi wykonywanie ćwiczeń, ponadto z pomocą przyjść może również farmakologia. Zabieg chirurgiczny jest tutaj ostatecznością, gdy dolegliwość jest szczególnie nasilona, a wcześniejsze metody niewiele dały. Zabieg dobiera się indywidualnie do pacjentki. Może być to między innymi plastyka przedniej ściany pochwy, podwieszenie cewki moczowej na specjalnych taśmach lub jej podszycie.

    Jak rozwiązać problem nietrzymania moczu po porodzie – ćwiczenia, operacje, laser

    By problem nietrzymania moczu po porodzie kobiety nie dotyczył, warto już wcześniej postawić na swoje zdrowie i działania profilaktyczne na takie problemy, w tym zwłaszcza na systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla. Są one proste i można wykonywać je kilka razy dziennie – wystarczy napinać mięśnie, jakby kobieta chciała wstrzymać mocz, a następnie je rozluźniać i tego typu serie wykonywać w licznych powtórzeniach. Jeśli jednak kobieta nie zadbała o stan swoich mięśni wcześniej i nietrzymanie moczu po porodzie doskwiera jej szczególnie, powinna zgłosić się do lekarza. W przypadku niewielkiego stopnia zaawansowania dolegliwości również mogą pomóc ćwiczenia dna miednicy, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż nie jest to metoda, która działa z dnia na dzień. Czasem potrzeba nawet kilku miesięcy systematycznej pracy, by mięśnie miednicy się wzmocniły, a to wymaga od kobiety cierpliwości, samozaparcia i konsekwencji. Można włączyć do tego elektrostymulację oraz środki farmakologiczne, by efekt był bardziej skuteczny, jednak jeśli to nie pomoże, lekarz może zalecić laser. Jest to zabieg nieinwazyjny i bezbolesny, który obkurcza i wzmacnia okolice ujścia cewki moczowej. W przypadkach bardziej zaawansowanych, zaleca się już jednak zabieg operacyjny.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.